Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yaz mevsimin de diğer mevsimlerden farklı bir saç bakımı uygulamamız gerekir. Saçlarınızın sıcaktan, deniz ve havuz suyundan kaynaklı uğradığı yıpranmalara karşı nasıl korunması gerektiğini biliyor musunuz?

Sıcak hava, tuzlu deniz suyu, klorlu havuz suyu derken yaz aylarında saçlarımız büyük bir zarara uğrar. “Yaz mevsiminin gelmesi ile saçlarımızı yıpratan ve kurutan etmenler oldukça artış gösterir. Peki, saçlarımızı yazın dış etkilerinden kaynaklı oluşan yıpranmalardan nasıl korumalıyız?

Öncelikli Olarak Temizlik

Saç BakımıSaç temizliğine başladığınız zaman tercih edeceğiniz şampuanların derinlemesine etkili şampuanlar olmasına özen gösterin. Derinlemesine etkili şampuanlar hem saçınızı hem de saç derinizi yağ, kepek ve kirden güzelce arındırır. Ancak içerisinde sülfat bulunan ürünlerden kaçının, saçınızın fazla kuru bir yapıya dönüşmemesi için bunu yapmanız doğru bir tercih olacaktır.

Doğal saç bakımı

Saç maskesini kullanmayı aksatmayın! İçerisinde badem yağı, çam terebentini bulunduran hazır maskeleri saçınıza uygulayabileceğiniz gibi, bal ve hindistancevizi yağını kullanarak kendiniz de kolaylıkla saç maskesi hazırlayabilirsiniz. Hindistancevizi yağı saçlarınıza nemlendirici bir etki sağlar, bal ise saçlarınızı onarır ve yumuşatır.

Güneş ışınlarının fazlası zarar

Zararlı güneş ışınları cildimize nasıl zarar veriyorsa aynı şekilde saçlarımıza da zarar veriyor. Bu yüzden saçlarınızda oluşan zararlara karşı koruyucu spreyleri kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarına bire bir maruz kalmamak için fötr şapkalar ve şemsiyeleri de kullanabilirsiniz. Güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmamaya dikkat edin.

Deniz ve havuz suyundan sakının

Denize ya da havuza girdikten sonra saçlarınızı mutlaka su ile iyice durulayın ve ardından saç diplerinize argan yağını uygulayın. Bu ürünlerin kullanımı, deniz tuzunun ve klorun saçlarınıza zarar vermemesi için önemli bir etkiye sahiptir. Daha kolay olan bir yöntem ise denize ya da havuza girmeden önce bir bone takabilirsiniz.  Bu sayede saçlarınızı hem deniz suyundan hem de zararlı güneş ışığından korumuş olursunuz.

Hangi ürünü kullandığınız önemli

Saçınıza direkt uyguladığınız sprey ve kremlere dikkat edin. Kimyasal ürünlerin aksine doğal ürünler kullanmanız sağlıklı saçlara sahip olmanız için önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle hindistancevizi yağı, badem yağı, argan yağı gibi doğal yağlar kullanmanız saçlarınızı derinlemesine temizler ve onarır. Saç maskelerini kendiniz hazırlayabilecek durumda değilseniz tercih edeceğiniz hazır ürünlerin mümkün olduğunca doğal ürünler içermesine dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.