YANIK İZLERİNE TCA PEELİNG

Çeşitli sebeplerle meydana gelen yanmalar doku tahribatına sebep olur. Bunlara yanık deriz. Yanık hem deriyi, hem bütün vücudu etkileyen, yanık derecesine göre, içinden çıkılamaz görünen derin psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Yanık 3 sınıfa yarılır:  Epidermisin yanmasıyla oluşan, su toplamış, hafif yanıklar birinci derce yanıklardır.

Yanik İzleriDermiş ve epidermis yanmasıyla oluşan, kabarcıklı yanıklar, ikinci derece yanıklara örnek teşkil ederken, deri dokusun neredeyse kemiğe kadar yanması, üçüncü sınıf yanığa girer.

Yanık derecesi dahil, TCA peeling uygulamasında, yanıklara yapılacak müdahale için en önemli kriterler:

Yanıkların iyileşme sürecinin bitmiş olması. Hâlihazırda yanık halen aktifse, açık yara varsa işlem yapılmamalıdır. Yanık sonrası cildin yenilenmesinde iz hala mevcutsa, TCA peeling uygulaması yapılabilir. Plastik cerrahi gerektirmeyen yanık izleri, cilt kabuğunun soyulması yoluyla düzeltilebilmektedir.

Derinden yüzeysele, 3 çeşit kimyasal peeling yöntemi vardır. Glikolik, salisilik asitle yapılanlar yüzeysel, Fenol ile yapılanlar derin, TCA ile  yapılanlar orta peeling sınıfına girerler.

Derin peelingler, daha ciddi sorunlara müdahale ettiğinden, ağrılı ve yan etki riskleri daha fazladır. Cilt yapısı, ağrı eşiğinin düşük olması, hasar derecesinin fazla olması nedeniyle anestezi kullanılır. Düzelme uzun zaman alabilir ve izlerden tamamen geçmeyebilir.

Tca yani orta dereceli peelinglerin uygulanması, yağ bezi aktivitesi, cilt tipi, cilt hassasiyeti, alınan bitkisel dâhil tüm ilaçların etkisi göz önünde bulundurularak, kontrollü şekilde evde yapılabilir. TCA ile yapılan peelingler, kolajen etkisi yapar. Bu etki, cildi sıkılaştırır ve gerer. İçeriği sayesinde cilt üzerindeki ölü deritabakasını pul pul döker ve yenisinin sağlıklı bir şekilde, süratle çıkmasını sağlar.

Akdeniz iklimi etkileri yaşayan ülkemiz insanlarında güneşe bağlı kırışıklıklar, cilt sorunları diğer soğuk iklim ülkelerinde yaşayan insanlara oranla daha fazla gözlemlenir. TCA peeling, psikolojik sorunlara sebep olan ve kişiyi travmatik derecede rahatsız eden cilt sorunlarını düzeltir. Kolajen yeniler, kurumuş ciltleri canlandırır. Oksijen almayan ciltler TCA peelingle tekrar nefes almaya başlar. Cilt saydamlaşma özelliğini tekrar aktive eder.

Lazerle yapılan yanık izlerine müdahale, yaklaşık 10 seans sürebilmektedir. Verilen 4 haftalık aralıklarla, bu seanslar uzayabilmekte, maddi anlamda ciddi bir külfet olabilmektedir. Aynı zamanda yanık izlerinin tamamen kaybolması,istatistiksel verilere göre kesin değildir. Lazer yanıklarda fazla etkili değildir. Her cilde hitap edemezler. Yanık izlerinde tedavinin can alıcı noktası: deri dokusunun uyarılarak, yeni deri doku üretmesi ve yanık izlerinin soyularak, yerini yeni deriye çıkarmasıdır. Lokal anestezi gerektirmeyen TCA peeling evde uygulanabilir. Doğru, sabırlı ve dikkatli uygulamalarla sonuç görülmeye değer olacaktır.

   TCA PEELİNG UYGULANMAMASI GEREKEN DURUMLAR:

Yanık izi çevresinde hala faaliyet ve açık yara, enfeksiyon varsa, Epilasyon henüz yapıldıysa, yanık üzerinde renk beyazlatıcı kullanıldıysa, çok yakın zamanda operasyon geçirildiyse, radyoterapi uygulandıysa  TCA prosedürü yapılmamalıdır.

Başta sivilce, güneş izleri olmak üzere Tcapeelingin uygulanacağı sorunlar: dövme, ameliyat ve yanık izlerinin çıkarılmasıdır. Yanık izlerinin derinin yapısına göre TCA ile kaybolduğu, çeşitli tıp makalelerinde geçmektedir. Yanık süreci bitmiş ve sadece yanık izi kalmış deriye uygulanacak tca, orta dereceli peelingdir. Bununla beraber içeriği kuvvetlidir.

Alacağınız ürünün prospektüsünde önerilen uygulamaları tatbik ederken, yanık izi olan bölgenin temizlenmesi gerekir. Uygulamalar belli aralıklarla sürdürülmeli, işlem sonrası birkaç dakikayı geçmeyecek şekilde beklenilmeli ve derhal o bölge suyla yıkanmalıdır. TCA peelingle yapılacak ilk uygulamalarda, solüsyonun azar azar sürülmesi tedbir içindir. Ağrı eşiği düşük kişiler, ağrı kesici kullanabilir. Beklenilenden fazla ağrı yaparsa işlem durdurulmalıdır. İşlem sonrası mutlaka organik nemlendirici ve pişik kremi yanık bölgeye sürülmeli, bu günde 2 kez tekrarlanmalıdır. İlk başta görülen hafif kızarmalar, tcapeelingin işlemeye başladığının göstergesidir. Vücudun görülür yerlerinde olan yanıklara uygulanan peelingden sonra, bu bölgeleri güneş ışığından korumalısınız. Yüksek koruyucu faktörlü güneş kremleri önerilir. Beslenmenize de dikkat etmeli, yağlı ve şekerli besinlerden uzak durmalı, deriyi besleyecek ürünleri tüketmelisiniz. Cildiniz bu dönemde çok hassas olacağından, yanık bölgenize çarpmayla gelebilecek darbelere karşı temkinli olmalı, mümkünse çok kalabalık ortamlarda bulunmamalısınız.

Açık tenliyseniz yanık izinden kurtulmanız öngörülenden daha kısa olacaktır. Nispeten daha koyu tene sahip olanların tedavi süreci açık tenlilere göre biraz daha uzundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.