VÜCUTTA CİLT LEKELERİ

İnsan vücudunun en geniş organı, deri, saç, tırnak ve sinir reseptörlerini içeren dışsal örtü/deri sistemdir. Cilt yaklaşık, 2,7 kilogram ağırlığındadır ve klinik verilere göre: kendisi, 27 günde bir yenileniyor. Yetişkinlerde, cilt 1.7 metrekare bir alanı kaplayabiliyor.

DIŞSAL ÖRTÜ/DERİ SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR.

Bu sistem,  dünya sağlık örgütü verilerine göre, su geçirmezlik, vücudu dışsal fiziksel ve enfeksiyondan korumak prensibiyle çalışır. Çoğu cilt, keratin, lifli bir protein, nedeniyle suya dayanıklıdır ve aynı zamanda su, diğer proteinler, lipitler ve farklı mineraller ve kimyasallardan oluşur.

Cilt LekeleriCilt atıkları atar, sıcaklığı düzenler ve ter seviyesini kontrol ederek dehidrasyonu önler. Ayrıca, ağrı, darbe ve basıncı algılayan duyusal reseptörleri barındırır.Cilt, aynı zamanda vücudun bakterilere, virüslere ve diğer mikroplara karşı ilk savunma alanı, tabir uygunsa, vücudun koruma kalkanıdır. Cilt,tüy ve saçlar zararlı ultraviyole ışıklarına karşı koruma sağlar ve Dermatologlara göre: deride melanin salgılanarak güneş yanığına karşı koruma geliştirir. İnsan derisinin rengi melanin, karoten ve hemoglobin etkileşimi ile belirlenir. Su, yağ, glikoz ve vitamin D’nin depolanması da dışsal sistemin bir fonksiyonudur.

ÜÇ TABAKALI DOKU

Dermatolojik çalışmalara göre, İnsan derisi üç doku katmanından oluşur. Bunlar: epidermis, dermis vehipodermis/ deri altıdır.

Epidermis derinin üst tabakasıdır ve kan damarları içermez. Araştırmalara göre, sadece bir milimetrenin onda biri kadarını oluştururken, epidermis, skuamoz hücreler veya keratinositler olarak adlandırılan 40 ila 50 sıra yığılmış hücreden oluşur.Keratinositler, lifli, su geçirmez bir protein olan keratin üretirler. Vücudun derisinin çoğunluğu,ağız içi cilt haricinde,keratinize, su geçirmez. Keratin saç ve tırnakların da önemli bir bileşenidir.Epidermis ayrıca melanin üreten melanositlerden, cilt rengini veren koyu renkli pigmentten oluşur; Epidermis, sadece en derin tabakası altındaki tabakadan besin alır. Bu tabakadan uzaklaşılan hücreler sonunda ölürler. Cildin yüzeyine ulaştıklarında gözenekleri dökülür. Cild, her gün milyonlarca ölü keratinositdöker.

Dermis, derinin orta tabakası aslında iki katmana sahiptir. Papillertabaka ,gevşek bağ dokusundan oluşurken, retiküler katman, derinin derin tabakasıdır ve yoğun bağ dokusundan oluşur. Bu katmanlar elastikiyet ve gerginlik sağlarken, buruşukluk ve sarkmayla mücadele ederler. Dermal tabaka, kan damarlarının ve sinirlerin uçları için bir alan sağlar. Kıl yapıları cildin bu katmanındadır.

Bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerini içeren, berrak sıvıları besleyen, lenf damarları, enfeksiyonlar ve diğer yabancı cisimlere karşı korunmaya yardımcı olmak için, bu katın içine yerleştirilmiştir. Dermis, kılfoliküllerine tutunan, ter bezleri ve yağ bezlerinin de ev sahipliği yapar.

Hipodermis: Deri altı dokusu olarak da adlandırılan hipodermis, cildin en derin tabakasıdır. vücudun izole edilmesine ve iç organların korunmasını sağlamasına yardımcı olduğu bilinir.Hipodermis, fazla enerjiyi yağ olarak depolayan,adipoz doku denilen bağ dokusundan oluşur. Kan damarları, lenf damarları, sinirler ve kıl folikülleri de bu cilt katmanından geçer.

DERİ ORGANLARI HASTALIKLARI/VÜCUTTA CİLT LEKELERİ

Dermatologlar cilt, tüy ve tırnak hastalıkları, bozuklukları ve yaralanmalarının tedavisinde uzmanlaşmıştır. Akne ve siğiller gibi sık görülen sorunları, egzama ve sedef hastalığı gibi kronik cilt rahatsızlıklarını ve cilt kanseri gibi daha ciddi hastalıkları tedavi ederler. Bununla beraber, birçok dermatolog, kozmetik cerrahi, lazerli tıp veya immüno-dermatoloji gibi uzmanlık gerektiren alanlarda kendilerini geliştirirler.

Siğiller: Viralenfeksiyon nedeniyle oluşurlar. Genellikle ellerde ve ayaklarda sıklıkla görülürler. Bazen minik siyah cilt lekeleri, bir siğilin içinde müşahede edilebilmektedir. Bunlar, papillomaviralenfeksiyonuylasık görülen, kan damarları tıkanmış cilt lekeleridir. Siğiller için en iyi tedavi: siğilin hafif tahrişine neden olmaktır – genellikle donma tekniği, sıvı tahrişi ve lazerlerle bu işlem yapılabilmektedir. Dolayısıyla bağışıklık sistemi viralenfeksiyonu tanıyabilir ve ondan kurtulabilir.

Egzama: Dermatit olarak da bilinen egzema, kırmızı, kaşıntılı, pul puldökülen, deri gibi görünür. Her yerde olabilir. Bazen kendiliğinden olur ve diğer zamanlarda zehirli sarmaşık etkisi gibi, dış etkenlerden kaynaklanır. Dermatit en iyi ,deri üstüne sürülen,antienflamatuvar krem ​​ve merhemlerle tedavi edilir. Hafif vakalar için piyasada kolaylıkla bulunan ilaçlar yeterlidir, ancak daha ağır vakalar için doktor tarafından uygun görülen ilaç reçeteleri gerekebilir.

Akne: Sivilce, yağ bezlerinde oluşan bir bozukluktan kaynaklanır ve dermatologlar tarafından en sık görülen rahatsızlıklar arasındadır. Süreç: Hormonal değişikliklerin kontrolü altındadır, bu nedenle ergenlik çağında çok fazla rastlanılır. Sivilce, yüzde, göğüste, sırtta, kırmızı renkle kendini gösterir. Tedavileri, vitamin A (retinoller), salisilik asit (gözenekleri temizlemek), benzoil peroksitler (bakterileri azaltmak) ve antibiyotik (iltihabı azaltmak için)ürünlerle yapılmaktadır.

Vitiligo,: Deri rengi üreten hücrelerin (melanositler) düzgün çalışmadığı bir durumdur. Bazılarında bağışıklık sistemi saldırıya uğrar.  Bazen hücreler, gizemli bir şekilde ölür veya çalışmayı bırakır.

Sedef hastalığı: Kırmızı, kaşıntılı plakların diz ve dirsekte sıklıkla görüldüğü iltihaplı bir deri hastalığıdır.Dermatologlar,Kafa derisinin de, kırmızı ve kaşıntılı, pullanmış ve iltihaplanabilir olduğunu açıklamışlardır. Tüm insanların yaklaşık yüzde 4’ü bir dereceye kadar sedef hastalığına sahiptir.

Çoğunlukla genetik olduğu tespit edilmiştir. Sedef hastalığı olan bazı hastalarda, ayrıca psoriatikartrit adı verilen artrit gelişebilir. Sedef hastalığı için en iyi tedavi: deriye sürülen ilaçlar, hafif tedaviler olduğu gibi, ciddi vakalarda sistemik reçeteli ilaçlarda kullanılır.

Benler:  Benekler derinin normal parçalarıdır. Ben, düz veya çıkıntılı olabilir ve kırmızı, kahverengi, siyah veya ten renginde görünebilirler. Bir ben, boyut, renk veya şekil olarak değişmeye başlarsa veya kanamışsa ve üç hafta içinde kendiliğinden iyileşmezse – deri kanserine dönüşmediğinden emin olmak için bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Bunlarla beraber, aşırı güneş ışığında kalmak, yaşlanmaya bağlı cilt lekeleri de vücutta görülen cilt lekeleridir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.