VI. Charles Kimdir

VI. Charles Hayatı

VI. Charles, Kral V. Charles ve Jeanne de Bourbon’un oğlu olarak doğdu. 1380’de, 11 yaşında, Reims’teki katedralde Fransa Kralı oldu. 1388’de kral olarak görevini tamamlayana kadar, Fransa amcası Philip the Bold tarafından yönetildi.

Tahta Geçiş

Charles Amcası, vergileri kaldırdı ve İngiltere ile olan savaşı ödemek için hazineden de fazla para aldı. 1382’de, birçok Fransız köylü yüksek vergilere karşı ayaklandı ve Charles sorumluluk üstlenmeye karar verdi. 1388’de kardeşi Louis of Orléans’ın (1371–1407) yardımıyla hükümetin kontrolünü ele geçirdi ve bazı aristokratlar da dahil olmak üzere kendi danışmanlarını atadı.

Halk ona Deli Charles demiştir. Çünkü yirmili yaşlarının ortasında başlayarak psikoz nöbetleri geçirir. Günümüzde Semptomlarına dayanarak, doktorlar, kralın şizofreni, porfiri veya iki kutuplu rahatsızlıktan muzdarip olabileceğini düşünüyor .

Deli Charles

1392’de, arkadaşı ve danışmanı Olivier de Clisson’un, onu öldürmeye çalışmıştı. Clisson Brittany’ye sığınır. Charles, suikastçıyı cezalandırmaya kararlıydı. Charles, 1 Temmuz 1392’de bir orduyla yola çıktı. Ordunun ilerlemesi öyle yavaştı ki neredeyse Charles’ı deliye çevirecekti. Güneşin ısısı ile zırhının çelik miğferi onu öyle bunaltır ki Charles, kılıcını çekti ve “Hainlere karşı ileri!” diye bağırdı “beni! Düşmanlara teslim etmek istiyorlar!” diyordu. Kral atını mahmuzlayıp kendi adamlarına doğru saldırdı. Kral, en az bir şövalyeyi öldürdü, ve muhtemelen bu sayı, zamanın kroniklerinde farklı verildiğinden net değildir.

İlginç Bir Kişilik

Charles, filozofun taşını keşfetmek için birkaç girişimde bulunduğunu söylenir.

1393 yılının Ocak ayında, Kraliçe Isabeau de Bavière ile evlilik kutlamaları için bir parti düzenlendi. Kral ve diğer beş lord, vahşi adamlar gibi giyinip birbiriyle zincirlenmiş dans ettiler. Dansçılardan biri ateş yaktı çıkan panikte adamlardan dördü öldü. Bu olay “Yanan Adamların Topu” olarak da bilinir.

İngiltere ile Süren Yüz Yıl Savaşları

VI. Charles’ın saltanatı, İngilizler’le ( Yüz Yıl Savaşı ) devam eden savaş ile de anımsanır. Ancak 1396’da Charles’ın kızı olan yedi yaşındaki Isabella Valois’in 29 yaşındaki İngiltere’nin II. Richard’ı ile evlenince erken barış dönemine girildi.

Kraliyet ailesi ve Burgonya’nın Hanedanlığı Çekişmesi

Fransa’daki barış kısa sürdü. Kraliyet ailesi ve Burgonya’nın evi arasındaki anlaşmazlık kaos ve anarşiye yol açtı. Bundan yararlanan V. Henry İngiltere Fransız ordusunu 1415 yılında Agincourt Savaşında yendi.

İlerleyen Hastalık ve Ölüm

1420 yılında Charles artık hastalıktan tamamen çaresiz kamıştı. VI. Charles, 1422’de Paris’te öldü ve Saint Denis Bazilikası’nda karısı Isabeau de Bavière ile birlikte gömüldü. Yerine oğlu VII. Charles geçti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.