Uzun Süre Televizyon İzlemenin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Günlerinin büyük bir kısmında, televizyon izleyen çocuklarda birçok olumsuz etki gözlemlenmektedir. Bu olumsuzluklardan bir tanesi de gelişim geriliğidir.

Anne ve babalar, gün boyunca oldukça yorulmaktadır. Yorulan ebeveynlerin, çocuklarını biraz olsun sakinleştirmek için çözümleri genellikle onlara televizyon açmak olmaktadır. Bu sayede kendilerine dinlenme olanağı yakaladığını düşünen anne ve babalar, fark etmeden çocuklarını olumsuz etkilemiş olmaktadırlar.

Uzun Süre Televizyon İzlemenin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkileri Nelerdir

Uzun Süre Televizyon İzlemenin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz EtkileriUzmanlar, özellikle 0-3 yaş döneminde küçük çocukların, uzun süreler boyunca televizyon karşısında vakit geçirmelerinin, onlarda gelişim geriliğine neden olduğunu vurguluyor. Televizyon izlerken pasif kalan çocuklar, yaşlarında göstermeleri gerekli olan birçok davranışı gösteremez duruma geliyorlar.

Televizyon izlemenin pasif bir etkinlik olduğu düşünüldüğünde, bu durum daha net algılanabilmektedir.  Hareketsizlik, küçük çocukların keşfetmesine ve öğrenmesine imkân tanınmamasına neden olmaktadır. Televizyon karşısında donuk kalan çocuklar, aynı zamanda beden etkinliği de yapamamaktadırlar.

Günün çoğunluğunu çizgi film seyrederek geçiren çocuklar, oluşturdukları hayal dünyasında yaşamaktadırlar. Bu hayal dünyasından sıyrılamayan çocuklar zamanla, etraflarında olan bitenle ilgilenmemeye başlarlar. Anne ve babasıyla göz kontağı dahi kuramayan çocuklar, onların verdikleri komutlarla da ilgilenmezler. Bir süre sonra, kendi etrafında dönerek, sallanarak veya değişik sesler çıkararak davranışlar sergileyen çocuklar panik yaşanmasına neden olur. Bu durum, otizmle karıştırılarak, çocuğun hasta olduğu kanısına varılır. Hâlbuki çocukta çok fazla televizyon izlenmesinden ötürü, gelişim geriliği bulunmaktadır.

Alınabilecek Önlemler Nelerdir

Tüm bu sebeplerden ötürü, özellikle 0-3 yaş dönemini televizyon seyrederek geçiren çocukların uzman yardımı alması gerekmektedir. Anne ve babaların bu konuda bilinçlenmeleri ve çocuklarının televizyon izleme saatlerini kısıtlamaları çok önemlidir. Çocukları bakıcı tarafından büyütülen anne babalarda da bu durum sıklıkla izlenebilmektedir. Kendisine dinlenme süresi kazandırabilmek adına, bakıcılar çocuğu televizyon karşısında bırakırlar. Bunun önüne geçilebilmesi için, bakıcıların ikaz edilmesi ve konuya disiplin getirilmesi önemlidir.

Çocuğun televizyon gibi teknolojik ürünlerden uzakta, sokak etkinliklerine katılması sağlanarak, doğada keşfetmesine ve öğrenmesine imkân sunulmalıdır. Sokakta, insanlarla sosyalleşen, oyun oynayan çocuklar sağlıklı gelişim gösterebilmektedirler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.