Truva Savaşı

Ünlü isimleri arasında Aşil, Hektor, Paris bulunmaktadır. Savaşın kendi, Yeri, Kahramanları henüz açıklığa kavuşmamış tartışmalı bir konudur. Truva Savaşı gerçek mi sorusuna verilcek cevap mutemeldir ki “Evet”. Ancak ispatı da oldukça güçtür. Ele geçen kanıtlar bile bu savaş yerine kısa bir çatışmaya işaret etmektedir. Ancak yazıda bunun ötesinde Homer’in eseri esas alınarak Mitolojiden de ekler ile anlatılmaya çalışılmıştır.

Truva Savaşı Gerçek Mi

Truva SavaşıEfsanevi Troya’nın gerçekten var olup olmadığına dair pek çok bilimsel tartışma oldu. Ancak, şimdilerde Türkiye’de Çanakkale şehrinde yapılan arkeolojik kazıların Homer’in İliad şehrini ortaya çıkardığı neredeyse evrensel olarak kabul görmüştür.

Troya Savaşı’nın Tunç Çağı’nın sonuna doğru gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu, MÖ 1200’ün öncesi ya da öncesindedir. Miken adını verdiğimiz bir medeniyetin Yunanistan’da geliştiği zaman civarında gerçekleşmiştir. Büyük saraylar inşa ettiler ve bir yazı sistemi geliştirdiler.

Birbiri üzerine inşa edilen birkaç şehirden oluşan Troy VI (c. 1750-1300 BCE) kuşatılmış bir şehir olarak en muhtemel adaydır. Birkaç kule ile etkileyici sur duvarları kesinlikle güçlü inşa edilmiş Homerik Truva (Troy) tanımına uyuyordu.

Troya VI kısmen tahrip edildi, fakat kesin neden, bazı yangın kanıtlarının ötesinde bilinmemektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, bronz ok uçları, mızrak uçları ve slingler sitede bulunmuş ve hatta bir kısmı sur duvarlarına gömülmüş ve bir çeşit çatışmaya işaret etmiştir. Bunların tarihleri (c. 1250 BCE) ve site tahribatı, Herodotus’un Truva Savaşı’na ait tarihleri ile ilişkilidir.

Truva Savaşa Nerede Yapılmıştır

Bu savaşın en eski anlatıları, olayların meydana gelmesinden birkaç yüzyıl sonra MÖ sekizinci yüzyılda yaşayan Homer’den geliyor. Peisistratus adındaki bir tiranın Atina’ya hükmettiğinde, muhtemelen MÖ altıncı yüzyılda, muhtemelen daha sonraya kadar yazılmamış gibi görünüyorlar.

Mitoloji ile Bağlar

Zeus’un babasının Cronus’u devirerek iktidara geldiği ve babası Cronus’un da aynı şekilde iktidara geldiği yaygın bir bilgiydi. Bu, Zeus’a tahtını almak isteyen bir meydan okuyucuya hazırlanmak zorunda kalacağını ve kendi yavrularından birinin şeklinde gelebileceğini anladığında çok endişe verici bir hal aldı. Korkuları iki kehanet aldığında doğrulandı. İlki, çocuklarından biri tarafından devrileceğini söyledi. İkincisi, Thetis adında bir deniz perisinin babasından (Zeus) daha büyük bir oğul taşıyacağını belirtmiştir. Bu kehanetlerin birleşik mesajı, Zeus’u iktidarını sürdürmek için çabuk hareket etmesi gerektiğini fark etti. Thetis evlilik törenine girmek isteyen Eris (anlaşmazlık tanrıçası) içeri alınmaz. O da“ebediyen” sözleri yazılı kapıdan altın bir elma atarak egosunu yatıştırmaya çalıştı.

Bu sırada düğündeki Hera, Athena ve Afrodit hangisinin en adil Tanrıça olduğu konusunda iddiaya girerler. Tanrılarda cevap alamayınca bir ölümlüye sorulur. Bu kişi Truvalı Paris’tir. Tanrıçalar ona rüşvet teklif ettiler. Athena yılların ötesinde bilgelik ve savaştaki en büyük savaşçıların yeteneklerini sundu. Hera ona tüm Asya’ya karşı muazzam bir politik güç ve kontrol teklif etti. Son olarak, Afrodit ona dünyanın en güzel kadınının sevgisini sundu. Spartalı Helen. Paris, dünyadaki en güzel kadının evliliğini kazanmak için Afrodit’i tüm tanrıçaların en iyisi olarak seçti. Sadece bir sorun vardı – Helen zaten evliydi – ve antik metinler, Afrodit’in Helen’in mevcut kocası (Menelaus) intikamını almak için Helen’e Paris’i teklif ettiğini ileri sürüyordu.

Savaşın başlama nedenlerinin en meşhuru; Paris’in, Sparta Kralı ve Agamemnon’un kardeşi Menelaos’un karısı Helen’i ele geçirme çabası olarak gösterilir. Helen, Truva Prensi Paris (aynı zamanda Alexandros olarak da bilinir) tarafından kaçırıldı ve Athena ve Hera ile Peleus ve Thetis’in düğünde en güzel tanrıça olarak Aphrodite’yi seçmesi için ödül olarak seçildi. Menelaos ve Yunanlılar onu geri istediler ve Troya imparatorluğunun intikamını aldılar.

Truva Savaşı Kimler Arasında Gerçekleştirildi

Yunan kuvvetlerinin koalisyonu (ya da Homer olarak adlandırdıkları Ardahanelerde sık sık onları çağırıyor), Kral Agamemnon’un Mycenae tarafından yönetiliyordu . Temsil edilen şehirler veya bölgeler arasında Boiotia, Phocia, Euboea, Atina , Argos , Corinth , Arcadia, Sparta, Kephalonia, Girit , Rodos , Magnesia ve Kikladlar vardı . Sadece toplam kaç kişi belirsizdir. Homer, ‘onbinlerce’ ya da daha çok şiirsel olarak ‘ilkbaharda gelen yapraklar ve çiçekler kadar’ [erkek] bir orduyu belirtir.

Yunan Tanrıları

Efsanede sıradan insanlar arasında soyağacında kutsal bir anne ya da babanın olduğu kahramanlar da vardır: En önemlileri arasında Aşil , Odysseus , Ajax, Diomedes, Patroklos, Antilokus, Menestheus ve Idomenus vardı.

Yunanlılara, çeşitli Yunan tanrıları tarafından yardım edildi. Athena, Poseidon, Hera, Hephaistos, Hermes ve Thetis, Homer’ın savaş hakkındaki hesaplarında Yunanlılara doğrudan ya da dolaylı olarak yardım ettiler.

Truva Ordusu

Kralı Priam tarafından yönetilen büyük Truva kentini savunan Truva ordusu, uzun bir müttefik listesinden yardım aldı. Bunlar arasında Karyalılar, Halizonlar, Kaukonlar, Kikones, Likyalılar, Maionyalılar, Mysians, Paionyalılar, Paphlagonyalılar, Pelasglar, Frigler ve Trakyalılar vardı.

Truva Tanrıları

Truvalılar da yarı tanrısal kahramanlarına sahiplerdi ve bunlar arasında Hektor (Priam oğlu), Aeneas, Sarpedon, Glaukos, Phorkys, Poulydamas ve Rhesos vardı. Truva atları da Apollon, Afrodit, Ares ve Leto savaşları sırasında  tanrılardan yardım aldı .

Truva Savaşı Kaç Yıl Sürmüştür

Truva Savaşı’nın çoğu, gerçekte uzun bir kuşatmaydı ve şehir, işgalciler karşısında uzun süre dayanabiliyordu, çünkü onun surları çok görkemliydi. Gerçekten de, Yunan mitolojisinde, Truva’nın surlarının Poseidon ve Apollo tarafından yaptırıldığı söylenir, ki bu da bir imparatorluktan sonra, Zeus tarafından bir yıllığına Truva Kralı Laomedon’a hizmet etmek zorunda kaldı. Yine de, orduların savaştığı şehir dışında savaşlar, bazen de savaş arabaları vardı, ancak çoğunlukla mızrak ve kılıç kullanan ve göğsü ve bacakları için bir kalkan, miğfer ve zırh ile korunan erkekler vardı. Savaş, yıllar boyunca Truva ovaları arasında ileri geri hareket etti, ama gerçekten heyecan verici savaşlar kuşatmanın son yılı için ayrılmış gibi görünüyor ve aşağıdakiler öne çıkanlar arasında.

Paris ve Menelaos Düellosu

Bitmeyen savaşların yorgunluğuyla Menelaos, Paris ile tek savaşta mücadele etmeyi teklif etti ve savaş meselesini halletti. Düelloda Paris yenişmişe benzer.

Hektor ve Ajax Düellosu

İki büyük kahramanın buluşması Menelaos ve Paris’in yankısını yansıtıyor. Her biri mızraklarını fırlatır ama etkisiz hale gelir. Daha sonra Hektor Yunanlılara büyük bir kaya attı, Ajax daha sonra daha da büyük bir kaya attı. Daha sonra kılıçlarını çektiler. Ancak gece yaklaşırken kavgaya son verilmesi çağrısında bulunan yoldaşları tarafından düello durduruldu. Eski şeref kurallarını sergileyen iki savaşçı, hediye alışverişi yaparak dostça ayrılırlar.

Yenilmez Aşil ve Hektor Düellosu

Aşil’in akıl hocası ve arkadaşı Patroklos, Hektor tarafından öldürülünce Aşil bunu duyar. O vakte kadar savaşmaktan kaçınan Aşil, Hektor ile savaşır. Hektor ölür. Vücudunun Truvaya geri verilmesi ile efsanenin bu kısmı biter.

Truva Atı

Son ve kararlı eylem, tahta at fikriydi. Yunanlılar, gün batımına doğru, bir grup savaşçının gizlediği devasa tahta bir atı Truva’ya zaferlerinin bir nişanı olarak hediye ederler. Bunu bırakıp oradan ayrıldıkları izlenimi verirler. Hatta Truva’nın atı aldığından emin olmak için Sinon, geride kalır. Yunanlıların haklarından vazgeçtikleri ve güzel bir hediye bıraktıkları hakkında bir horoz ve boğa hikayesi anlatmak için seçildi.

Truvalılar atı şehir surlarına çektiler, ancak zaferlerini sarhoş bir şekilde kutlarken, Yunanlılar attan tırmandılar, geri dönen Yunan ordusu için şehir surlarını açtılar ve şehir istila edilir. Nüfus katledildi ya da köleleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.