Torosların Zirvesinde Tatil

Pozantı’nın ilk çağlardaki adı olan Pendosis Torosların zirvesindeki malikânenizdir. Birçok ulusun yaşadığı Pendosis şehri kalıntıları ile Gülek boğazı yolu üzerine kurulmuş olan Pendosis tarih boyunca coğrafi konumu bakımından önemli bir yere sahip olmuştur.  Adana havalimanına 55 dakika mesafede yer alan Pozantı ilçesi tatil köyünün bulunduğu, otoyol, demiryolu ve devlet yollarının birleştiği bir ilçedir. İnanç merkezleri koridoru üzerinde bulunan tatil köyü Pendosis, dört mevsim hizmete açıktır. Bozulmamış bir doğaya sahip olan Pendosis, rafting, trekking,  fotoğrafçılık, tarih, ekolojik, sağlık, kaplıca,  ve botanik çeşitliliği bünyesinde toplayan bir bölgededir.

ToroslarPendosis Karboğazı Kayak tesislerine 25 dakika, Saint-Paul kilisesi, Kleopatra Kapısı ve Ashab’ı Kehf’in yer aldığı Tarsus ilçesine 45 dakika, Kapadokya’ya, Mersin-Viran Şehir, Kızkalesi, Adam Kayalar, Cennet-Cehennem, Adam Kayalar, Kanlı Divane antik kentine 1,5 saat mesafede yer almaktadır.

Ayrıca Hatay’da bulunan Saint-Pierre, Harbiye ve dünyanın 2. büyük mozaik müzesine de 2,5 saat mesafede bulunmaktadır. İpek yolu ve 5000 yıllık tarihi Kalya yolu Pozantı’dan geçmektedir. Pozantı İç Anadolu’yu Akdeniz kıyılarına bağlamaktadır.

Pozantı Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin, Osmaniye, Adana, Konya, Ankara, Kayseri, Kapadokya, Ihlara Vadisi gibi tarihi ve turistik merkezlere ile bağlantılıdır. Bölgede kış ve yaz turizminin yoğunlaştığı alanlar genellikle Çiftehan Kaplıcaları, Ulukışla, Aladağ Milli Parkı, Karagöl ile Bolkar Dağları, Demirkazık zirvesi bölgeleridir.

Pendosis Otel

25 dönüm arazi üzerine kurulmuş Akdeniz’in Toros Dağları’na bakan Pendosis Tatil Köyünde Pendosis Otel yer almaktadır. Otelin doğal kaynak suyu olan, çam ağaçları ile çevrili nefes kesen bir manzarası vardır.

Otelin 6 aile süiti, 3 şömineli süit, 16 kademeli aile süiti, 17 standart odası, 1 engelli odası, 2 vip villa ve 8 çatı katı yer yataklı odası bulunmaktadır. Sade ve şık bir şekilde dizayn edilen odalarda rahatlıkla kalabilirsiniz. Ayrıca odalarda uydu TV, telefon, kablosuz internet bağlantısı, mini bar, saç kurutma makinesi ve özel eşyalarınızı saklayabileceğiniz bir kasa yer almaktadır. Odalar merkezi ısıtma sistemi ile ısınmaktadır.

Pendosis Otel’in barbecue barı, havuz barı, şömine barı, çok amaçlı eğlence merkezi olarak düşünülmüş olan Çalkapı barı, 1 adet A’la Carte restoranı, çocuklara özel yüzme havuzu ve oyun parkı, açık havuz, kapalı havuz, plaj ve otopark bulunmaktadır.

Ayrıca otelde çocuk bakım hizmeti de mevcuttur. Otelde bulunan basketbol, tenis ve voleybol sahaları sayesinde de güzel vakit geçirme imkânı bulabilirsiniz. 0-6 yaş çocuklardan ücret talep edilmemektedir.

Pendosis Otel şehir merkezine 55 dakika, Tarsus’a 80,  Adana Havalimanı’na 95 km,  Mersin’e 120, Nevşehir’e 190, Kayseri’ye 240, Konya’ya 260, Kahramanmaraş’a 270, Antakya’ya 280, Gaziantep’e 290 ve Ankara’ya ise 370 km mesafede yer almaktadır.

Adana’da Gezilecek Yerler

Taş Köprü: Adana’nın tarihi eserlerinden biri olan ve Roma İmparatoru Hadrian tarafından 2. Yüzyılda yaptırılan Taş Köprü Seyhan Nehri üzerine kuruludur. Dünya’nın araç trafiğine açık en eski köprüsüdür. 21 gözlü olan Taş Köprü günümüzde kara kısmının taşlar ile doldurulması sebebiyle şu anda 14 gözlü olarak görünmektedir.

Ulu Camii: Çok önemli uygarlıklardan biri olan Ramazanoğulları’nın geride bıraktığı en önemli yapılardan biri olan Ulu Camii eski şehir bölgesinde yer almaktadır. İnşası 1541 senesinde biten camiinin duvarları ve içerisindeki mimarisi tarihi dokusunu korumuştur.

Ramazanoğlu Medresesi: Ramazanoğlu Beyliği’nden ayakta kalan Ramazanoğlu Medresesi Ulu Camiinin hemen karşısında yer almaktadır. Huzur dolu bahçesi ve oturup dinlenilecek güzel avlusu ile Adana’nın görülmeye değer mekânlarından biridir. İçeride ney enstrümanı çalan gençlere denk gelebilirsiniz.

Tarihi Saat Kulesi: inşaatına 1881 yılında başlanan saat kulesi 1882 yılında tamamlanmıştır. Türkiye’nin en uzun saat kulesi olan bu saat kulesi 32 metre yüksekliğindedir.

Tarihi Kazancılar Çarşısı: Şehrin çarşısında yer alan Kazancılar çarşısı, bakır ve kazan imalatı ve tamiratı yapan dükkânların yer aldığı eski ve tarihi bir çarşıdır.

Adana Etnografya Müzesi: Önceleri kilise olarak kullanılan bina, 1924 yılından sonra müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzenin içerisinde Çukurova köylerinde ve Toroslarda yaşayan yörüklere ait eşyalar yer almaktadır.

Bebekli Kilise: Kazancılar çarşısına 10 dakika yürüme mesafesinde yer alan kilise, 1880’li yıllarda St. Paul adına bir İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin özelliği kilise üzerinde yer alan Meryem Ana’nın elinde tuttuğu 2,5 metrelik tunç heykelinin bebeğe benzetilmesinden dolayı Bebekli Kilise olarak anılmaktadır.

Atatürk Parkı-Ziyapaşada-Gazipaşa ve Atatürk Caddeleri: Atatürk parkı boyunca birçok farklı kafe, restoran ve eğlence merkezleri yer almaktadır. Ziya Paşa Caddesinde birçok lüks mağaza ve kafeler yer almaktadır. Alışveriş için oldukça güzel bir bölgedir.

Adana Merkez Parkı: Türkiye’nin en büyük parkı olma özelliğine sahip bu park yemyeşil devasa bir alandan oluşuyor. Adana gezisinde mutlaka bu parka uğrayın ve doğanın tadını çıkarın.

Sabancı Merkez Camii: Türkiye’nin ve de Ortadoğu’nun en büyük camisi olarak bilinen Sabancı Merkez Camii Seyhan nehrinin hemen kıyısında kuruludur. Nehir kenarında hoş bir manzara sunan caminin 99 metre yüksekliğinde 6 tane minaresi bulunmaktadır. Caminin 4 yarım kubbesinin 4 halife ve 4 mezhebe, 6 minarenin imanın 6 şartına, 5 kubbenin ise İslam’ın 5 şartına denk geldiği bilinmektedir. Avlusunda yer alan 28 kubbenin Kur’an da adı geçen 28 peygambere, caminin ana kubbesinde yer alan 40 pencerenin ise Hz. Muhammed’in peygamber olduğu yaş olan 40’a ve 99 metre yüksekliğindeki minarelerin ise Allah’ın 99 güzel ismine denk geldiği bilinmektedir.

Arkeoloji Müzesi: Türkiye’nin en eski 10 müzesinden biridir. Cumhuriyet’in ilanından 1 yıl sonra inşa edilmiştir. Müzede Hititlere ait Kapı arslanı, lahitler ve yazıtlar yer almaktadır. Ayrıca eski dönemlere ait pek çok farklı hayvan, tanrı ve tanrıça figürleri de sergilenmektedir. Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.

Atatürk Müzesi: Kuvayı Milliye döneminden kalan büstlerin, Atatürk’ün bal mumu heykelinin, çok sayıda kitabın sergilendiği bu müze Atatürk’ün 15 Mart 1923’te Adana’da ziyaret ettiği yerdir.

Adana Sinema Müzesi: Yılmaz Güney, Ali Şen, Şener Şen, Orhan Kemal, Abidin Dino gibi sinemada emeği geçen Adanalı sanatçıların balmumu heykellerinin sergilendiği bir müzedir.

Seyhan Barajı Gölü: Adana’nın kuzeyinde kalan göl tam huzur bulunacak dinlenmelik bir yer. Göl boyunca küçük seyyar satıcılar bulunmaktadır. Ayrıca akşam yemeği yemek için çok güzel restoran ve kafeler de bulunmaktadır.

Misis Köprüsü: Adana’nın ayakta kalan önemli tarihi yapılarından biri olan Misis Köprüsü Ceyhan Nehri üzerinde yer almaktadır. Ceyhan Nehri civarında yer alan Misis Höyüğünden çıkarılan tarihi mozaikler Misis Mozaik Müzesi’nde sergilenmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.