TCA – TRİKLOROASETİK ASİT

Cildi canlandırmak için kullanılan kimyasal peeling, ciltte oluşan hasarlardan soyulmasıyla kurtarma işlemidir. Böylelikle cilt daha parlak, temiz ve genç görünümü kazanmış olur. Hayata yeniden tutunan cilt, adeta yeniden doğuşunu da gerçekleştirmiş olur.

Kimyasal peeling işlemi sırasında birden fazla değişken maddeler kullanılıyor. Bu kullanılmakta olan maddeye göre ise derin, orta ve yüzeysel peeling uygulanabilmektedir. Trikloroasetik asit (TCA) orta derinlikle bir peeling uygulaması yapıyor.

TcaTrikloroasetik asit yaygın şekilde kullanım gören peeling maddelerinden bir tanesidir. Uygulanmaktaki konsantrasyon durumuna göre TCA ile epidermiste nekroz oluştururken, sonrasında epidermis ve papiller dermal matrixte birlikte yenilenme meydana gelir. TCA, kırışıklıklar, foto yaşlanma, aktinik keratoz, lentigo ve melazma simpleks, akne skarlarında yer almaktadır.

Trikloroasetik asit genel olarak kırışıklık pigmentlerinde ve cilt lekelerinin giderilmesi sırasında kullanılmaktadır. Ayrıca asit sadece yüz olmamakla birlikte vücuttaki diğer tüm güneşe karşı maruz kalacak bölgelere de faydası vardır. Göz çevresi ve ağız gibi dar alanlar kısmında işlem gerçekleştirilmesi durumunda içeriğinde asit bulunan ürünler tercih edilmektedir.

Uygulanmaktaki trikloroasetik asit miktari %15 ile % 70 arasında yoğunluğu değişmektedir. Ancak genel olarak orta derinlikteki peeling yapımında kullanılır. Cilt yüzünde meydana gelen lekeler, kırışıklıklar ve akne problemleri gibi durumlar TCA ile tedavi edilerek giderilir.

TCA PEELİNG ETKİSİ

Geçen zaman içerisinde ciltteki elastin ve kollajen liflerinde bozulma meydana gelir. Bunun sonucunda ise kırışıklıklar ve ince çizgiler cilt yüzeyinde belirmeye başlar. Kimyasal peeling ile soyulma işlemi sonrasında cilt yenilenmiş olur. Yeni dokular oluşurken, ciltteki hasarlı kısım ayrılır. Daha sağlıklı, dokusu ve rengi bakımından güzel görünüme sahip cilt oraya çıkar.

TCA PEELİNG UYGULAMA YÖNTEMİ

İlk olarak bilinmesi gereken en önemli detay, TCA peeling uygulanacak olan cildin temiz olmasıdır. Daha öncesinde cilt üzerinde tonik, krem ve yağ gibi ürünler uygulanmamış olması gereklidir. Yüz kısmında yapılacak uygulamada, göz ve gözün çevresi kesin olarak uygulama dışında tutulmalıdır. Uygulanacak alanlar içerisindeki peeling oranı ise %15 ile % 70 arasında değişken değerlendirilir. Bir parça pamuktan yardım alınarak uygulanacak bölgeye hızlı bir şekilde sürülür. İlk gerçekleştirilen uygulama süresi 1 dakika, soyulma işlemi gerçekleşmediği taktirde ise 1 ay sonra 2 dakika bekletilmesinin ardından su ile yıkanır. Uygulama sonrasındaki yıkanmış olan cilde, B5 vitamin ve E vitamini gibi vitaminlerin sürülme işlemi yapılır. Burada dikkat edilmesi gerekli olan diğer bir husus ise, ciltte ufak bir alan içerisinde deneme yapılarak asitin daha sonrasında kullanımı yapılır. Hiçbir şekilde unutulmaması gerekli olan en büyük olay ise, asitlerin bir uzmanlar tarafından kullanılıyor oluşudur. Eğer ki kendiniz bir kullanım yapmak istiyorsanız, en düşük oranlarda ufak denemeler yapabilirsiniz. Böylelikle sizlerde cildinizin uygulama için vereceği tepki seviyesini ölçmüş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.