TCA Peeling Nasıl Yapılır

Trikloroasetik asit, cilt yenilemesi için kullanılan bir kimyasal maddedir. Kimyasal ve özellikleri 1839’da Jean-BaptisteDumas tarafından keşfedilip belgelenmiştir. C2HCl3O2 ile formüle edilir. Günümüzde kullanım alanları oldukça geniştir.Cildinizde istemediğiniz siyah nokta veya lekeler, deriniz üzerinde kurtulmak istediğiniz bir dövme varsa ve bugüne dek bunlardan kurtulamadıysanız, TCA kullanarak peeling yapabilir ve bu sorunlardan hızla ve sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz.

PeelingTCA’nın ayrıca çilleri, yıllarca güneşe maruz kalarak oluşan hasarları, kötü pigmentasyonu, yara izlerini, gevşek ciltleri, kırışıklıkları ve ince çizgileri kaldırıp tedavi ettiği kanıtlanmıştır. TCA son zamanlarda dövmeleri tedavi etmek, kaldırmak için doktorlar tarafından kullanılan bir yöntem olarak tıp literatüründe yerini almıştır.

Fenol ile yapılan peelingler, dermis yoluyla derine ulaştıklarından, genellikle kalıcı bir beyazlatma pigmentasyon etkisine neden olurlar. Fenol deriden absorbe edildiğinde toksiktir ve kalp atış hızı, işlev ve aritmilere neden olabilir, bu nedenle bir fenol peeling, her zaman doktorların gözetimi altında ve anesteziyle yapılır, çünkü acı verir. Sertliği ve ağartma özelliklerinden dolayı son çare bir peeling türüdür.  Fenol, toksisitesi, TCA peeling gibi daha güvenli, acısız peelinglerin ortaya çıkması nedeniyle günümüzde nadiren uygulanmaktadır. Fenol ile yapılan peelingler sonrası cildin uzun bir iyileşme sürecine ihtiyacı vardır ve kapsamlı bir bakıma ihtiyaç duyulabilir.

Her birinin çeşitli türevleri olsa da temel olarak çeşitli kimyasal cilt asitleri, plastik cerrahi alanında  ve başka yerlerde yayınlanan klinik çalışmalar, TCA asidin çoğu deri durumu ve problemleri için en etkili olduğunu göstermektedir. Kullanılan peeling çeşidi ne olursa olsun, korunmasız ciltte kansere neden olabilecek zararlı UV ışınlarından yeni cildi korumak için azami güneş koruması kullanılmalıdır. Yüksek bir SPF (güneş koruma faktörü) ve koruyucu kıyafetler (şapkalar) önerilir.

Kimyasal peeling, cildin görünümünü ve dokusunu iyileştirmek veya cildi gençleştirmek veya onarmak için birkaç veya birçok cilt katını pul pul dökmek için kullanılır. Bazı tür peelingler hafiftir ve cildin dokusunu ve görünümünü iyileştirmek için öncelikle kozmetik amaçlı kullanılır. Deri renginin bozulmasına, yaştan, yüzey lekelerine veya cildin dokusu ile daha ciddi problemlerden kaynaklanan çizgilere değinmek için daha kapsamlı bir prosedür gerektiğinde, trikloroasetik asit (TCA) ile gerçekleştirilenler gibi orta güçlü peelingler etkili bir şekilde kullanılabilir.

TCA ile yapılan peeling, orta şiddette bir kimyasal peeling olarak düşünülür. TCA peeling, hastanın yüzü, boynu ve ellerin arkasında kullanılabilir. Birçok diğer peeling türü yalnızca yüz üzerinde kullanılabilir.

TCA peeling, diğer peeling  metotlarından elde edilenden daha derin eksfoliye edici etkilere sahiptir. TCA’nınpeelingin etkili olduğu problemler  başlıca şunlardır:

Soluk koyu lekeler, güneş lekeleri ve çiller;Sivilce tarafından oluşturulan lekeler;Tıkanık gözenekleri rahatlatma;Kanser öncesi lezyonları çıkarma; İnce hatları ve kırışıklıkları gidermekve,güneşe maruz kalma ile hasar gören cildin yenilenmesi.

NASIL UYGULANMALI

TCA peelingler, sivilce izlerini ve benleri azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılabilir, bununla beraber dövmelerin çıkarılmasında veya izlerin yok edilmesinde etkili olduğu, klinik metotlarca ortaya konulmuştur.

Orta derecede peelingprosedürü hafif bir işleme benzetilebilir; beraberinde kullanılan kimyasallar cilt katmanlarının dayanıklılığını arttırmak için güçlü içeriğe sahiptir ve genellikle daha uzun bir süre cilde sürülü kalabilir. Cilt, peeling öncesi mutlaka temizlenmelidir.

Yaz değil sonbahar ve kış mevsimleri bu ürünler peeling yapmanız daha iyi olacaktır. Yaz aylarında cildinizde leke oluşturma riskiniz oldukça yüksektir zira. Başta en düşük çözeltiyi kullanmak iyi bir tedbir olabilir. Dudaklarda açık yara veya uçuk varsa kesinlikle yapmayın. Mutlaka eldiven kullanın. Ağızınıza ve gözünüze değmemesi için bilhassa dikkat edin. Önlem olarak, ağız kenarınıza krem sürebilirsiniz. Bu kazara gelebilecek aside karşı bariyer görevini alacaktır. Derinizin en sert bölümüne sürerek başlamak uygundur. Sürme işlemi bir parça temiz pamukla yapılmalıdır. Bekleme süreniz 60 dakikayı geçmemelidir. Bol suyla temizleme yaptıktan hemen sonra nemlendirici doğal krem sürünüz.

Daha açık ten renginde olan kişiler, kimyasal peelingler için en iyi adaylar olarak kabul edilir ve koyu tenli kişiler başarılı kimyasal peelingprosedürlerine sahip olabilse de, prosedürlerin bir doktor tarafından yakından izlenmesi önerilir. TCA peelinglerinin etkili sonuçları için koşullar genellikle bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerir:

Koyu lekeler geliştiren cilt; Yaşlanma başlangıcından kaynaklanan kırışıklıklar;

Güneş hasarı veya cansız hale gelen cilt.

TCA Peeling İşlem Sonrası

Peeling işlemi sonrası, çoğu hasta kızarıklık, sıkılık ve şişme gibi şeyler hissedebilir. Bir yırtılma hissi yaygındır ve hastanın doktoru, muhtemelen etkilenen bölgeye koruyucu merhem uygulayacaktır. Bazı hastalar, şişmeyi azaltmak için buz paketleri kullanırlar. TCA peelingi işlemini takip eden günlerde hastanın tedavi edilen derisinin koyulaşması olasıdır ve kabuk oluşabilir. Yeni cilt yaklaşık iki hafta içinde oluşur ve alan birkaç hafta boyunca kırmızı olmaya devam edebilir.

FAYDALARI

TCA peeling yöntemi kullananlarda, cildin renk ve dokusu daha iyi ve pürüzsüz hissedilir. İşlemin derinliğine bağlı olarak, hasta yara izi veya kırışıklıkların daha geniş çaplı yumuşatılmasının tadını artık huzurla çıkarabilir.

İSTENMEYEN DURUMLAR NEDİR

Potansiyel yan etkiler, her prosedür için olabilirler. Bununla birlikte, çoğu yan etkiler, kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır. Alınan ürün içindeki prospektüsün dikkatle okunması, eczacı veya doktorunuza, uygulayacağınız işlemle alakalı danışılması, bu istenmeyen etkileri maksimum önler. Bilhassa akne hastaları, peeling işleminden sonra sivilcelerinde patlama yaşayabilir ki aslında bu doğal bir sonuçtur, kızarıklık her kişide gözlemlenebilir. Durumunuz ne olursa olsun, bir hekime veya diğer nitelikli bir tıbbi personele danışmak, daha sonra herhangi bir beklenmedik sonuç ortaya çıkarsa, harekete geçmek için prosedürüizlemek adına atılacak en uygun adımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.