Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal Fobi Nedir

Sosyal fobi tedavisi, genellikle psikoterapi yolu ile veya belli psikiyatrik ilaçlarla yapılır. Sosyal fobi, utanmanın meydana gelebileceği sosyal durumlarda oluşan ve devam eden korku duygusuyla tanımlanır. Sosyal fobinin altında yatan çekirdek korku, başkaları tarafından olumsuz değerlendirilme korkusudur.

Sosyal Fobi Tedavisi

Sosyal FobiHer ne kadar psikoterapi ve ilaçların sosyal fobi tedavisi konusunda etkili olduğu gösterilse de, aynı anda hem psikoterapi, hem de ilaç tedavisinden yararlanmak en etkili tedavi şeklidir.

Bazı insanlar, kendi kendilerine yardım tekniklerini deneyerek bir kısım sosyal fobi belirtileri konusunda rahatlayabilirken, kesin tanı konmuş sosyal fobi bozukluğu olan çoğu kişinin, bunun üstesinden gelmek için profesyonel yardıma ihtiyacı vardır.

Sosyal Fobi Belirtileri

Psikoterapi, sosyal fobi tedavisi alanında çok etkili bir yöntemdir. Spesifik olarak, maruziyet terapisi, maruz kalmadan bilişsel yeniden yapılandırma ve sosyal beceri eğitimi gibi teknikleri içeren bilişsel davranışçı tedaviler sosyal fobi tedavisi uygulamasında oldukça etkilidir. Çoğu bilişsel davranışçı terapi 16 seans uygulanır ( haftada 1 seans olmak üzere). Tedavinin sonunda, kişinin anksiyete belirtileri büyük ölçüde azalır, hatta bazen ortadan kaybolur. Sosyal fobi için bilişsel davranışçı tedavi, bireysel tedavi ya da grup tedavisi şeklinde uygulanabilir. Her iki yöntem de, eşit derecede etkili görünmektedir.

Bu tedaviye ek olarak, diğer psikolojik tedaviler de sosyal fobi tedavisinde etkili bulunmuştur. Bunlar arsında bilişsel terapi, sosyal beceri eğitimi, gevşeme egzersizleri, maruziyet tedavisi, davranış tedavisi ve psikoterapiler sayılabilir

Maruziyet terapisi, genellikle sosyal fobi tedavisinde birincil uygulamadır. Bireysel ya da grup bazında uygulanan maruz kalma terapisi, korkuların geliştiği temelin anlaşılması amacını güder. Bu arada basit rahatlama becerilerini de öğretirken, zaman içinde pratik yapmayı ve yavaş yavaş maruz kalmayı kapsar.

Bu maruziyet biçimi, endişe verici bir senaryoyu hayal etmeyi ve psikoterapi ofisinin güvenli ortamında, terapistle birlikte işbirliği yapmayı içerir.

Sosyal Fobi Tedavisi Ne Kadar Sürer

Hastanın güveni arttıkça, terapi seansında öğrendiği becerileri, dışarıdaki dünya olaylarına ve ortamlarına uygulamaya başlayacaktır.

Bir başka tedavi şekli ise terapistin hastalarına toplumda eşlik etmesine dayanır. Bu terapi, hastada özgüven oluşturmak konusunda oldukça etkilidir. In vivo alıştırmalar, bir hastaya korkulu sonuçları ya beklenmedik, ya da daha muhtemel olan bir şekilde göstermek çabasıdır. Hastayı korkulan durumlarla, kademeli olarak maruz bırakmayı amaçlamaktadır.

Bir örnek verecek olursak, sosyal fobisi olan bir kişi, bir grupta ya da romantik bir konuşma sırasında olsaydı, kendisinin saçmalayacağından ve aptalca bir şey söyleyeceğinden endişe edeceği için, tamamen aşağılanmış hissedebilir ve reddedileceğinden emin olabilir. Bu nedenle, kişi arkadaşlık ilişkilerinden ya da yeni kişilerle iletişime girmekten kaçınabilir.

Halbuki terapist hasta ile beraber bakkala girebilir ve kasıtlı olarak utanç verici bir soru sorabilir. Örneğin neden mavi peynirin küflü olduğu gibi.

Bilişsel uygulamada, terapist, hastanın maruz kaldığı rutinin başından sonuna ne kadar endişe duyduğunu tartışır. Ayrıca ( herhangi bir şey varsa) orijinal tehdidine meydan okumak için hastaya soru sorabilir. Örneğin; evet bu soru garipti ama bakkal bunu yaptığım için beni hırpalamadı. Ben her zaman garip şeyler soruyorum. Ve aldığım tepkiler her zaman düşmanca değil

Kademeli olarak tekrarlanan maruziyet tedavisi ile hasta sosyal fobi nedeniyle hayatta yapmaktan kaçındığı hedef ve görevlere ulaşmaya çalışacaktır.

Alternatif olarak, grup terapisi uygulamasında, terapist hastadan, az bildiği bir konuyla ilgili olarak, diğer grup üyelerinin önünde haftada bir kısa bir konuşma sunmasını isteyebilir.

Sosyal Fobi İçin İlaç Tedavisi

Sosyal fobi için kullanılan birincil gruptaki ilaç türleri, serotonin geri alım inhibitörleri olarak adlandırılır. Bu ilaçlar ilk kez depresyon tedavisinde kullanıldığı için antidepresanlar olarak adlandırılmaktadırlar. Fakat kısa sürede, daha geniş bir bozukluk yelpazesinde kullanılabilecekleri anlaşılmıştır.

Bu tip ilaçların tam tedavi edici etkilerinin hissedilmeye başlaması için, genelde 6-8 haftalık bir zaman geçmesi gerekebilir. Bu kadar beklemek sinir bozucu olsa da, ilaçlar doktorun önerisine göre alınmalıdır. Rahatsız edici yan etkilerle karşılaşılırsa, hemen doktora başvurulmalıdır. İlaç alınmaya başladıktan 6-8 hafta sonra iyileşme görülmezse yine doktora haber verilmelidir. Doktor ilaç dozunu arttırabilir ya da başka bir ilaca geçebilir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.