Sindirim Bozukluğu

Karın şişkinliği, gaz sancıları ve çeşitli hazımsızlıklar, acılı ve rahatsız edici bozukluklardır. Oysa, bunların çoğu daha başlangıç devresinde önlenebilir. Besinlerin yeterince çiğnenmeden yutulması, bu qaz sancılarının en önemli nedenidir.

Sindirim BozukluğuBu yenenlerin çoğu, unlu ve şekerli besinlerse, göz oluşması daha bir fazladır. Ekmek ve öbür unlu besinlerin sindirimi, tükrük bezlerinin salgıladığı pityalinle, çiğneme sırasında başlar. Midede nişastayı sindirecek bir ferment yoktur. Ve ince barsaklarda sindirim olayı çoğunlukla tamamlanır.

Besin parçalanması ve ağız sal-gısıyla karışması iyi başlamazsa, ince barsakta da bölünme tam olmaz ve sindirim bozukluğu ortaya çıkar. Hamur işleri yumuşak besinlerdir; çiğneme gereği pek duyulmadan yutulur; oysa iyi bir sindirim için, iyice çiğnenmeleri gerekir.

Sadece şeker ve nişastalı besinlerin değil, bû« tün besinlerin iyi sindirilmesi için, çok iyi çiğnen yüzeyinde sindirim olayı gerçekleşir ve mide-barsak yübeyinde sindirim olayı gerçekleşir ve mide-barsak salgıları derine etki yapamaz. Amerikada çok sık rastlanan alerjilerin, besinlerin iyi çiğnenmeyişine ve iri parçalar halinde yutulması alışkanlığına bağ. Iı olduğu öne sürülmüştür.

Fakat sindirim bozukluğunun mekanik olmayan nedenleri de vardır; çoğu kez, beslenmede B vitaminlerinin azlığından oluşur. B-1, B-2 ve B-3 vitaminleri bu açıdan önemlidir. Barsak çalışmasının düzenli olması için B vitaminleri gereklidir.

Kuvvetli barsak kasları, içindeki kitleyi daha çok çalkalar ve sindirim salgılarıyla iyice karışmasını sağlar; sindirim fermentleri, en küçük besin parçasına etki yapma olanağı bulur. Sindirim salgısının yapısı için, protein ve B vitaminleri gereklidir. Mide asidi azlığından oluşan sindirim bozukluğu bir doktor tarafından iyileştirilmelidir.

Sindirim bozukluğundan yakınanlar, yedikleri besinlerin bir listesini çıkarmalıdırlar. Hamur işleri ve selülozlu besinler çoğunluktaysa, bunları daha iyi? Çiğnemeye ve biraz azaltmaya çalışmalıdırlar. Etler de iyice çiğnenir ve kıyma şeklinde kullanılırsa, proteinleri iyi sindirilir ve kana protein karışması önlenerek alerjik durumla karşılaşılmaz.

Sindirim bozukluklarının çoğunu, bilinçsiz beslenmeye bağlamak oldukça doğru bir düşüncedir. İzlenecek yol basittir:

  • Yavaş yavaş yeyiniz ve iyi çiğneyiniz.
  • Gerekenden fazla yemeyiniz.
  • Gevşeyiniz, sinirliyken yemeyiniz.

Son kural üzerinde biraz durmak isterim. Tam! bir sindirim, mutluluk kadar hiçbir şey yararlı olamaz. Sıkıntı ve gerginlik içindeyken kas ve sinirler normal uyarılara cevap verecek durumda değildirler. Ev yada işinde uğraşını sürdürürken bir yandan da aceleyle sandövicini yemeye çalışan insanı izlemekle, sindirim bozukluğunu başlangıcında görmüş olursunuz.

Beden rahatlığı önemlidir, fakat düşünsel rahatlık daha da önemlidir. Hiç kimse yemek sırasında ya da önce bir tartışma yapmamalıdır. Bütün üzüntülerinizi unutarak yemeye oturunuz. Sağlığınızı sürdürmeniz için yemek yemeniz, değer biçilemeyecek kadar önemlidir.

Şu anda sindirim bozukluğundan yakınan siz, hemen şimdi bir çaba harcamaya başlayınız. İlk olarak, yukarıda açıklanan 3 kurala uyunuz. Bir oturuşta daha az yemeye çalışınız; gerekirse, acıkınca birşeyler yersiniz. Bu konuda başarıyı,, daha az yemekle büyük ölçüde kazanırsınız. Son olarak, dinçlik kazandıran özel beslenmeyi bütünüyle uygulayınız. Tüm besin cevherlerini alrp almadığınızı denetleyiniz. Tüm beden sağlığınız, sindirim sisteminizin iyi çalışmasına bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.