Semizotu

Türkiye de genel olarak Ege bölgesinde yetişen semizotu bol güneş alan, geceleri ayaz olmayan topraklarda verimli şekilde yetişmektedir. Verimli topraklarda yetişen otlar insana sağlığı açısından oldukça faydalıdır.

Uzunluğu fazla olmayan genelde kısa boylu bitkilerdir. Güçlü kökleri bulunduğundan toprağı sıkı tutarak koparılması kolay değildir. Yaprak bölümleri minik koyu yeşil, gövdesi kalın, sert ve açık renk tonundadır. Uzun zaman toprakta kalmasına rağmen yaprakları fazla büyümemektedir.

Semizotu Faydaları

SemizotuOmega3 Yağ Asitleri: İnsan vücudu omega3 yağ asidi üretmediğinden dolayı bunu dışarıdan takviye yoluyla alır. Bu asitler bitkilerde bol miktarda bulunmaktadır. Semizotu içinde bulundurduğu omega3 yağ asitleri sayesinde kandaki yağ oranının düşmesine yardım eder. Vücudu kalp ve damar hastalıklarından korumaktadır.

Ayrıca barındırdığı omega3 asitle sinir ve stresle savaşarak, sakileşmeyi sağlar. İnsan bünyesine sakinlik ve dinginlik verir. Düzenli olarak tüketilen 100 gramı vücudun ihtiyacı olan bütün omega3 yağ asidini karşılamaktadır.

A ve C Vitamini ve Kalsiyum Kaynağı Olarak: Bu vitaminler ve kalsiyum vücudun her zaman ihtiyacı olana maddelerdir. Vitaminleri ve kalsiyumu sürekli aynı besinlerden almak yerine semiz otu tüketilerek de yeterli miktarda alınabilir. Çocuklardaki kemik gelişimi sürecinde gerekli olan kalsiyum ihtiyacı semizotundan karşılanabilir. İlerleyen yaşlarda kemik erimesi, ezilmesi gibi sorunların önüne geçilmesi için tüketilir. Göz sağlığı için gerekli olan vitaminlerin kaynağı olarak tüketilmektedir.

Demir Açısından Zenginliği: Demir her besinde bulunmamaktadır. Bu nedenden dolayı semiz otu sağladığı demir minerali sayesinde oldukça kıymetlidir. Böylece kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar ve insan iskeleti yapısını korumaktadır.

Antioksidan Etki: Yapraklarında bulunan yüksek miktardaki anti oksidan etkisiyle semiz otu, cilt bakımına yardım edip, cildin daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca ciltte siyah nokta ve sivilce oluşumunu engeller.

Kilo Vermede Yardımcı Olur: Fazla yemek yeyince iç organlarında yağlanmalar oluşur. Bu yağlanma sonucunda iç organlar zara görmektedir. Haşlanmış ve yağsız tüketilen semiz otu iç organlarındaki yağın dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece dışarı atılan yağlar sonucunda kilo verme başlamaktadır. İçerdiği zengin lif sayesinde tokluk hissi uyandırıp daha az yemek yemeyi sağlar.

Kabızlık Rahatsızlığını Çözme: Besin tüketiminin ardından vücudun öğütme işlemine başlar. Kimi bünye hızlı kimisi yavaş şekilde işlemi yapmaktadır. Yavaş çalışan sindirim sistemi kabızlığa neden olur. Semiz otu gövdesinde bulundurduğu mineraller sayesinde boşaltım yapmayı kolaylaştırır. Mide şişkinliği, hazımsızlık sorununa karşı Semizotu kullanılmaktadır.

Felç Riskini Azaltması: Belli oranda kullanılan Semizotu vücudun tamamı veya bir bölümünün çalışmasını sağladığından dolayı felç geçirme riskini azaltmaktadır.

Çocuklarda Beyin Gelişimi İçin: Beyin fonksiyonların daha iyi çalışmasını sağlayan Semizotu, pratik düşünme zekasını artırmaya yardımcı olur.

Ayrıca idrar sökücü özelliği bulunur. Hamileliğin son ayalarında kullanılmasıyla rahim genişlemesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Uyku problemlerini çözmeye yardımcıdır.

Semizotu Kullanım Şekli

Semizotu mutfakta değişik şekillerde kullanılarak tüketilebilinir. Toplanan Semizotu yıkanıp yaprakları ayrıldıktan sonra gövdeleri doğranır. Domates, soğan, biber ekleyip salatası yapılır.

Ayıklanıp doğranan Semizotu ekşi ve yağ ilave edilerek yemeklerin yanında meze tarzında tüketilebilir. Yaprakları sarımsaklı yoğurt ile karıştırılıp cacık gibi tüketilebilir.

Semizotu patlıcan yemeklerinin içine küçük ve ince şekilde doğranıp tüketilir. Ayrıca sulu yemeklerin içerisine eklendiği gibi pilavın içerisine de ilave edilerek tüketilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.