Sedef Hastalığı İlaçları

Sedef Hastalığı Hafif Şekilde Seyir Etmesi Durumunda Kullanılan İlaçlar

Sedef hastalığı için ilk önce bilinmesi gereken şey, cilt üzerindeki kuruluk ile doğru şekilde mücadele içerisinde olmaktır. Bundan dolayı cildin nemlenmesini sağlayacak kremler kullanılması önerilirken, cildin kurumasına neden olacak sabunları da kullanılmaması tavsiye edilir. Burada doktorlar tarafından tavsiye edilecek, Shea yağı, Ozon yağı ve Omege 3 gibi yağ asitlerini içermekte olan yağlar cildin nemli kalmasına yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra yine doktorlar tarafından uygun görülen kortizon içermekte olan kremler ve steroidler hastalıktaki belirtilerini hafifletebilir. Ancak her ne olursa olsun burada doktor kontrolünde bu ilaçların kullanılması önem arz etmektedir.

Sedef HastalığıBurada yanlış bir kullanım sonrasında sedef hastalığı tetiklenerek daha fazla geniş alana yayılmasına neden olabilir. Diğer yandan kortizon türevi ilaçlar hastalığı yan etkileri ile sıkıntılı duruma sokabilir. Antralin kortizon türevindeki ilaçların yan etkisi olduğu bilinmekte ancak deri üzerinde uygulanması durumunda kahverengi leke izi bırakmakta olan bir ilaçtır. İlaç uygulamasına son verilmesinin ardından bir süre geçmesinden sonra deri eski rengine dönmeye başlayacaktır. Cildin yüzey kısmında meydana gelen kepeklenmeyi tam olarak yok etmek için Salisik asid içermekte olan ilaçlar kullanılır. Salisik asid deri üzerini incelterek asıl tedavi amacında kullanılacak ilaçların etkisinin artırmasına yardımcı olur. D vitamini içermekte olan krem ya da haplar, tedavi sürecinde büyük öneme sahiptir. Doktor tarafından uygun görülen diyetlerde sedef hastalığına baskı uygulayarak seyri hafifletecektir.

Sedef Hastalığının Ağır Seyretmesi Durumunda Kullanılan İlaçlar
Sedef hastalığı daha fazla şiddetli şekilde seyir etmesi durumunda ve dışarıdan alından tedavi yöntemlerinden sonra sonuç alınamıyor ise, siklosporin metotreksatlar ve retinoidler kullanılabilir. Kullanılan ilaçlardan sonra yanıt alınamayan bir süreç içerisindeyse Ultraviyole tedaviler veya lazer uygulaması yapılabilir. Tüm bu uygulamalardan sonra yine istenilen sonuç alınamamış ise, bu direnç gösteren sedef hastalığına karşı biyolojik ajanlar olarak isimlendirilmiş yeni nesildeki tedavi yöntemlerini denemek fayda sağlayabilir.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Sedef hastalığı toplumsal düzeyde yaygın olan şuan için kesin bir tedavisi olmayan bir cilt rahatsızlığıdır. Deri üzerinde yama şeklini alarak, sedef renginde kabuklanmaları meydana getirir. Kaşınmaya neden olmaktadır. Sedef hastalığı diğer yandan kronik bağışıklı sistemi rahatsızlığıdır. Belirtileri ise dönemler içerisinde tetikleyicilerine bağlı olacak şekilde yeniden alevlenmektedir.

Her ne kadar sedef hastalığı için doktorların sunduğu reçeteler baz alınmış olsa da, insanların sedef hastalığına karşı iyi gelen bitkileri de araştırmaktadır.
Sedef hastalığı sık şekilde dizler, dirsekler , vücudun saçlı bölgeler ve bel kısmında ortaya çıkar. Yaşanan stres ve genetik anlamdaki yatkınlığın bir araya gelmesinden sonra sedef hastalığı belirir. Tedavi yöntemi olarak kullanılan iğne, hap ve ışık tedavisi gibi birden fazla yönem kullanılmaktadır. Burada bilinçsiz şekilde doktor nezdinde olmadan alınan ilaçlar hastalıktaki şikayeti daha büyük boyutlardaki sorunlara doğru taşır. Burada bundan dolayı mutlaka cilt doktoruna öncelikle muayene olunması gereklidir. Öncelikle sedef hastalığının tedavi sürecinde sabırlı olunması gerekir. Tedavinin etkisinin görülebilmesi için, oldukça uzun süren bir süreç beklenir.

Aloe Vera

Aloe Vera kaktüs ile akraba olan bir bitkidir. Bitkiden elde edilmiş olan jel biçimindeki öz gün içerisinde üç defa olmak koşulu ile cilt üzerine uygulanabilir. Yapılan bazı araştırmaların sonucunda yara iyileştirici özelliği de keşfedilmiştir. Aloe kullanan kişilerdeki kızarıklık ve pul şeklindeki dökülmelerde azaltma görülmüştür. Yüzde 0,5 oranına aloe içermekte olan kremler tavsiye edilmektedir. Ağızdan alınmakta olan tablet şeklinde aloe bitkisinin şuan için sedef hastalığına karşı herhangi bir faydasının olduğu da görülmemiştir. Diğer yandan oldukça tehlike arz edecek olumsuz sonuçlara neden olabilir.

Elma Sirkesi

Geçmiş dönemlerde dezenfektan olarak da kulanım gören elma sirkesi, sedef hastalığından ötürü meydana gelen kaşıntı şikayetini azaltmak için tavsiye edilmektedir. Organik elma sirkesi saçlı olan deri üzerine haftada birkaç kez olacak şekilde sürme işlemi yapılabilir. Burada meydana sürülme işlemi sırasında yanmadan dolayı şikayeti azaltmak içinde, elma sirkesini sulandırabilirsiniz. Sedef hastalığı olan bazı kişiler sirkenin biraz bekletilmesinden sonra kafalarını duruladıkları bölge üzerindeki tahrişi de engellediğini savunurlar. Fakat herhangi bir şekilde kafa derisinde çatlama ve kanama gibi durumlar ile karşılaşılmasında elma sirkesinin denemesi tavsiye edilmez. Çünkü burada yaralı olmasından dolayı açık olan bölgelerde sirkenin yakıcı bir etkisi olacaktır. Sizin cildinize uygun ise elma sirkesinden birkaç hafta içerisinde kesin sonuç alabilirsiniz.

Kapsaisin

Kapsaisin acı biber içerisindeki maddeye verilen addır. Biberin acı olmasına ise bu madde neden olmaktadır. Piyasa içerisinde yer alan birden fazla kremin içinde yer alırken, iltihap giderici, ağrı kesici, pullanma ve kızarıklık önleyici olarak da kullanım görmektedir. Zeytinyağı ve cayenne biberi ile kombine edilmesi durumunda ağrı ve kaşıntıyı dindirmeye yardımcı olur.
Çay Ağacı Yağı
Dünyanın birden fazla ülkesinde bilinmekte olan çay ağacı yağı, Avustralya’a özgü bir bitkidir. Antisektik özelliğinin olmasından dolayı, cilt için en fazla önerilmekte olan bitkisel yağlardan birisidir. Alerji gibi yan etkilerinin de olabilecek olmasından ötürü dikkatli şekilde kullanılması gereklidir. Çay ağacı yağı içermekte olan bitkisel şampuanlar, bir takım sedef hastalarındaki belirtileri de azaltmakta etki yaratabilir.

Zerdeçal

Antioksidan ve iltihap giderici özelliklerinin kuvvetli olmasından dolayı, zedeçalı her reçete içerisinde görbilmek mümkündür. Yemeklere ilave edilerek ya da tablet şeklinde kullanım görülmesinden sonra sedef hastalığı belirtilerinde azaltma etkisi görebilir. Fakat yinede herhangi bir bitkisel anlamdaki ürünün kullanılmasından önce doktorunuza başvurmalısınız.

Zeytin Yağı

Sedefli bölgeler üzerinde uygulanacak olan zeytin yağı ile nemli tutmuş olursunuz. Böylelikle kuruluğun önüne geçmenizden dolayı da, kaşıntı azalmış olur. İyileşme sürecini hızlandıran ve ciltte besleme etkisi yapan ögeler ise bu bölge içerisinde hapsolacaktır. Cilt üzerindeki kabuklardan da rahat bir şekilde kurtulmak için zeytin yağı kullanabilirsiniz. Zeytin yağını uygularken de bir masaj yapar gibi iyice yedirmelisiniz.

Deve Dikeni

Sedef hastalarının karaciğerine destek olan deve dikeni, bağışıklık sistemini düzene sokar. Cilt üzerindeki pullanmanın da önüne geçer. Doktorunuzdan tavsiye alınmasından sonra, kullandığınız diğer ilaçlar ile birlikte herhangi bir yan etki yapmayacak ise rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.