Saç Kıran

Saçlarda dökülme genel olarak ergenlik çağından sonra ortaya çıkar. Fakat saç kıran her yaşta kişinin yaşayabileceği bir hastalıktır. Bu hastalığa alopecia areata adı verilir.

Saç Kıran Nedenleri

Normal saç dökülmesinden farklı olan bu hastalık yuvarlak şekilde para büyüklüğünde açıklıklar vardır. Birden fazla bölgede görülen bu hastalık sadece saçlarda değil sakalda bıyıkta da görülebilir.

Saç KıranKişiye görüntü olarak rahatsızlık verir. Bu hastalık sıradan olmayıp bağışıklığın hasar görmesine neden olup otoimün hastalığını da oluşturur. Saç kıran hastalığının en büyük nedenleri stres, üzüntü, korku, endişedir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle vücut dokuları yabancı madde gibi görür ve savaş açar. Lenfosit hücrelerinin salgılanması sonucu saçlar veya vücuttaki kıllar dökülür.

Saç Kıran Çeşitleri

Saçkıran hastalığının tıp dilinde farklı adları vardır. Alopecia areata, alopeci totalis, alopecia universalis olarak adlandırılır. Alopecia areta başın bazı bölgelerinde para büyüklüğünde dökülmesidir. Alopeci totalisse saçın tamamen dökülmesine denir. Alopecia universalis de saçla birlikte vücudun bütün kıllarının dökülmesine denir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık stres ve üzüntü kaynaklı olduğu için öncelikle bu sorun ortadan kaldırılmalıdır. Hastalık temel nedeninden çözümlenirse %35 oranında kendiliğinden sorun çözülebilir. Fakat bu dönem beklenmeden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Kortizon

Kortizon uygulaması uzman doktorlar tarafından gerçekleşir. Doktor kortizon enjeksiyonu ile tedaviyi gerçekleştirir. Fakat %100 etkili olamayabilir. Saç diplerine enjekte edilen ilaç doğru yapılmadığı takdirde alerjik reaksiyon gösterebilir.

Sadbe

En çok önerilen tedavi yöntemlerinden biridir. Avrupa da en çok önerilen tedavi yöntemlerindendir. Doktorun önerdiği sadbe içeren ürünler eczanelerde satılır. %95 oranında etkiye sahip olan bu ürün saçkıranı ortadan kaldırır. Bu ürün 6 ayda etkisini gösterir. Bu aralık kişinin saç yapısına ve bağışıklığına göre değişir. Tedaviyle birlikte mutlaka psikologdan yardım alınmalıdır.

Saç kökleri

Saç folüküllerinin zayıflamasıyla saçlarda dökülme gerçekleşir. Bu nedenle zaman içinde kelliğe sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında saç ekimi tedavisi uygulanabilir.

Saç Kıran Bulaşıcı Mıdır?

Saç kıran hastalığı kişiyi ve çevresindekileri her ne kadar korkutsa da bu hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bağışıklık sistemi

Saç kıran hastalığında bağışıklık sisteminin zayıf olması muhtemeldir. Bu nedenle otoimmün hastalıklarını kapma riski daha çoktur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için alınan gıdalara dikkat edilmeli ve sağlıklı beslenilmelidir.

Sakal Kıran

Alopecia universalis türüyle mümkün olan sakal kıran dökülmelerine neden olur. Bunun içinde sadbe kullanmak etkili olacaktır.

Saçkıran Sonrası Saç Uzar Mı?

Tamamen kişiye göre değişir. Bazı insanlarda saç kökü derinin altında kalırken bazılarında tamamen kaybolur. Fakat tedaviye erken başlamak saç hasarını azaltır. Uzun süreli tedaviler gerçekleştirilir.

Bitkisel Tedavi

Anti fungal özelliğe sahip olan sarımsak saç kıran tedavisinde etkili bir yöntemdir. Dökülen saçların kıssa sürede çıkmasını sağlar. Sarımsağı ezerek içine bal ve zeytinyağı katılır. Ardından saç kıranlı bölgeye uygulanır. Yarım saat bekletildikten sonra içeriği bitkisel olan şampuanla yıkanır. 15 gün boyunca haftada 2 ya da 3 kez tekrarlanır. Fungal özellik aynı zamanda sirkede mevcuttur. Ayrıca mantarda da etkilidir. Elma sirkesi bölgeye haftada 3 dört kere uygulanır. Antiviral özelliğe sahip olan hindistancevizi yağı doğrudan bölgeye masaj yapılarak uygulanır. Bir hafta boyunca her gün uygulamanın yapılması gerekir. Bu sırada beş dakika boyunca masaj yapılmalıdır. Tuz yaraların tedavisinde kullanılır. Suyla tuz karıştırılır bölgeye uygulanır. Ardından 15 20 dakika kadar ciltte bekletilir. İşlem bir hafta boyunca yapılmalıdır. Antibakteriyel ve antiseptik özelliğe sahip olan limonun yaprakları ezilir ve ayranla karıştırılır. Hamur kıvamında olması gerekir. 20 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.