Saç Bakımı

Günde 100 saç telinin dökülmesi normal olarak kabul edilmektedir. Çünkü dökülen her bir saç telinin yerine yenisi çıkar. Bu süre 6 ile 10 hafta kadar sürebilir. İnsan ömrü boyunca her bir saç kökünden 20 defa yeni saç çıkabilir.  Fakat saç dökülmesi çok sık oluyorsa bu bir saç hastalığı belirtisi olabilir. Bu sebeple saç bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olabilmek için yapılması gerekenler şunlardır;

Saçlarınızın için her gün düzenli olarak kullanabileceğiniz vitamin yağı alın

  • Saç BakımıSaçınızı sık sık taramaktan kaçının. Sadece gerektiği zaman şekil verebilmek için tarayabilirsiniz.
  • Keskin metal ya da plastik uçlu taraklar saçlarına zarar verebilir saçlarınızın kırılmasına sebep olabilir. Bu nedenle kaliteli bir tarak ya da fırça yardımıyla saçlarınızı tarayabilir ya da şekil verebilirsiniz.
  • Saçlarınız için kaliteli saç ürünleri kullanarak saçlarınıza zarar vermekten kaçının. Birçok alışveriş merkezinde satılan saç bakım ürünleri ve şampuanlar kimyasal madde içerdiğinden dolayı saçları fazlasıyla zarar verirler. Bu ürünler saçınızı kurutarak daha kolay kırılmasına neden olabilir. İçerisinde pek çok koruyucu maddenin olduğu iddia edilen bu ürünler aslında saç sağlığı için büyük bir tehlike arz eder.
  • Saçlarınızı toplarken çok sıkı olmamasına dikkat edin. Saçların sıkı bantlarla toplanması saç kırılmalarına neden olabilir.

Saç Tedavisi

Kurumuş yıpranmış ve zarar görmüş saçlar için evde yapılabilecek saç tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Sıcak yağ tedavisi: yıpranmış ve kurumuş saçlar için en iyi tedavi yöntemlerinden biri zeytinyağıdır. Sadece zarar gören saçlar için değil sağlıklı saçları beslemek için de sıklıkla kullanılmaktadır. Saçlarınızı beslemek ve saçlarınıza parlaklık katmak için 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın. Bütün saç derinize zeytinyağını masaj yaparak yavaş yavaş yedirin. Temiz bir havluyu sıcak suda ıslattıktan sonra sıkın ve başınıza sarın. Havlu soğuduktan sonra bu işlemi 2-3 kez daha tekrarlayın. Bu şekilde zeytinyağı saçlarınız tarafından iyice emilmiş olur. Son olarak saçlarınızı iyice durulayın. Zeytinyağı özellikle çabuk kırılan hassas saçlar için oldukça faydalıdır.

Hintyağı tedavisi: ısıttığınız yarım çay fincanı hintyağını saçlarınıza sürün. Yağı sürerken baş derinizi iyice ovarak yağın saçlarınız tarafından iyice emilmesini sağlayın. Saçlarınızı yavaş yavaş tarayın daha sonra temiz bir havluyu sıcak suya batırıp çıkardıktan sonra iyice sıkarak saçlarınıza sarın. Bu işlemin ardından saat kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı şampuanla iyice yıkayın. Fazla ince, çabuk kırılan, kuru saçlar için hintyağı oldukça iyi bir tedavi yöntemidir.

Zeytinyağı ve bal tedavisi: bir çay fincanı süzme balın içerisine yarım çay fincanı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Bu karışımı iyice sallayıp çalkaladıktan sonra birkaç gün dinlenmeye bırakın. Bu karışımı saç derinizi ovarak saçlarınızı tarayarak iyice yedirin. Saçlarınızı tararken tarak dişlerinin saç derinize temas etmemesine dikkat edin.  Karışımı saçlarınıza yedirdikten sonra başınıza naylon geçirin ve saçlarınızın sıcaklığını muhafaza edin. Yarım saat boyunca bu şekilde bekledikten sonra bol su ile saçlarınızı iyice yıkayın. Bu tedavi yöntemi koyu renk saçların ışıltılı bir hal alması için oldukça faydalıdır.

Protein tedavisi: hemen hemen her türlü saçlar için uygun olan protein tedavisi yumurta ile yapılmaktadır.  2 yumurtayı çırparak içerisine bir çorba kaşığı zeytinyağı,bir çorba kaşığı sirke ve bir çorba kaşığı gliserin ekleyerek karıştırın. Saçlarınızı bir kere şampuanlayın ardından bu karışımı saçlarınıza uygulayıp 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra saçlarınızı iyice durulayın. Çok kısa süre içerisinde saçlarınızdaki canlılığı fark edeceksiniz.

Kakao yağı tedavisi: geniş bir tencerenin içerisinde kaynattığınız suyun içerisinedaha küçük bir kabı oturtun. Kabın içerisine 1 çorba kaşığı susuz lanolin, yarım çay fincanı ayçiçeği yağı ve 1 çorba kaşığı kakao yağını ekleyerek eritin. Yağlar iyice eridikten sonra kaynar suyun içerisindeki kabı alın ve karışımı iyice çırpın. Karışımın içerisine 1 çorba kaşığı su katarak iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı saç derinizi ovarak iyice saçlarınıza uygulayın. Bu şekilde 15-30 dakika kadar bekleyin. Ardından saçlarınızı iyice yıkayın. Bu tedavi yöntemi koyu renk saçlar için oldukça etkili bir yöntemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.