Pamukçuk

Bebeklerin ağız içinde oluşan mantara pamukçuk adı verilir. Pamukçuk hastalığı bebeği ve anneyi huzursuz eder. Bebeğin beslenmesine engel olur. Pamukçuk bebekten anneye de geçebilir. Hem bebekte hem annede acıya neden olur. Alınacak ufak önlemlerle hastalığın önüne geçilebilir. Pamukçuk hastalığı yetişkin insanlarda da görülebilir. Fakat yeni doğan ve bebeklerde daha sık rastlanır.

PamukçukPamukçuğa tıp dilinde moniliazis adı verilir. Candida enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Ağızın içi, iç yanaklar, üst damak dil üzeri, dilaltı, ilerleyen enfeksiyonlarda boğaza kadar inebilir. Mantar hastalığı olan pamukçuk beyaz lezyonlar şeklinde ortaya çıkar. Nadir olarak anüste de pamukçuğa rastlanabilir. Anal pamukçuk kırmızı bir tabaka şeklindedir. Pişikle karıştırılabilir. Fakat pişik kremleri fayda sağlamaz.

Pamukçuk Belirtileri

Huzursuzluk, meme reddi, yalancı memeyi emmeme, biberon reddi, yutkunmakta güçlük, dile veya damağa süt temas ettiğinde bebeğin fazla ağlaması, çok görülmemekle beraber ateş, kesik süte benzer şekilde ağız lezyonlarıdır. Bu özellik pamukçuğu diğer yaralardan ayırır.

Hastalık Anneye Nasıl Geçer?

Bebeğin ağzında oluşan mantar emzirme yoluyla bebeğin ağzından annenin göğsüne bulaşır. Göğüs her emzirme sonrası temizlenmediği takdirde bulaşıcılık sürekli tekrar eder.

Annede Görülen Pamukçuk Belirtileri

Hassas kaşıntılı ve kızarık meme ucu, göğüsün kahverengi bölümünün parlak ve pul pul olması, göğüs içinde bıçak saplanmasına benzeyen ağrı hissi, emzirirken acı hissidir.

Pamukçuk Neden Oluşur?

Gereksiz antibiyotik kullanmaktan dolayı vücutta ki zararlı bakteriler ölürken faydalı bakterilerde yok olur. Böylece vücudun dengesi bozulur ve artmaması gereken bakteriler üreyerek pamukçuğu oluşturur. Hormonsal değişimler de pamukçuğun oluşmasında etkendir. Örneğin hamilelikteki değişim hormonsal bozukluğa neden olabilir. Doğum sonrasındaysa bebeğe solunum yoluyla sindirim sistemine geçebilir. Pamukçuğun oluşumu genellikle bundan kaynaklanır. 1 haftalık bebeklerde veya 1 ay ve sonrası bebeklerde rastlanır. Eğer emzik ve biberon hijyenine dikkat edilmezse hastalık bir yaşına kadar devam edebilir. Bağışıklık sistemi sorunları da pamukçuğun sürekli tekrarlamasına neden olabilir. Fakat bu duruma nadir rastlanılmaktadır.

Pamukçuk Bebekte Meme Reddi

Meme reddinin sebeplerinden biride pamukçuktur. Bebeğin acı duymasına neden olduğu için bebek emmeyi reddeder. Bu nedenle de bebekte kilo kaybı iştahsızlık oluşur. Pamukçuk fark edildiği zaman tedaviye hemen başlanmalıdır.

Pamukçuk Tedavisi

Pamukçuk tedavi sonrasında yaklaşık bir hafta ya da 10 gün içinde geçer. Evde uygulanabilecek yöntemler mevcuttur. Fakat pamukçuğu kesinlikle elle temizlemek yanlıştır. Ağızın içindeki mukozanın bozulmasına neden olunur. Dilde kanama ve ülser riski oluşabilir. Yanlış müdahale sonucunda pamukçukta artış görülebilir. Genellikle halk arasında gazlı bez ile karbonatlı su karışımıyla dil temizlenir. Fakat her hekim bu görüşe sıcak bakmayabilir. Hatta bazı doktorlar karbonatın pamukçuğun yayılmasına neden olabileceğini savunur. Tedavide amtimikotikli damlalar kullanılmaktadır. 7 veya 10 gün süreyle kullanılan damlalar mantarı öldürür.

Doktorlar annenin göğsü içinse klotrimazol içerikli kremler önerir. Anne tek kullanımlık göğüs pedi kullanmalıdır. Biberon ve emzikleri sirkeli suda kaynatmalıdır. Her emzirme sonrasında göğsünü temizlemeli ve gerekirse bebeğin ağzına damlattığı ilaçtan emzirme öncesi göğsüne damlatmalıdır. Emzirme işlemi bittikten sonra göğüs tekrar yıkanıp ilaç tekrar sürülmedir. Aksi halde mantar tekrar eder. Annenin iç çamaşırı sıklıkla değişmeli ve kullanılan pedler nemli kalmamalıdır. Nem mantarın daha fazla artmasına neden olur. Bebek mama ile besleniyorsa ısısını dikkatli ayarlamak gerekir. Aksi halde bebeğin daha fazla acı çekmesine neden olunur. Anne emzirme öncesinde kendi sütüyle göğsünü dezenfekte edebilir. Her emzirmenin öncesinde eller mutlaka yıkanmalıdır. Göğüs kalkanı veya pompası kullanılıyorsa hijyenlerine dikkat edilmeli her kullanım öncesi yıkanmalıdır. Ayrıca haftada bir kerede sirkeli suda kaynatılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.