Oyun Oynamanın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkisi

Uzmanlar, çocukların sağlıklı ruh yapılarına sahip olabilmeleri için, oyun oynamalarının büyük önem taşıdığını belirtmektedirler. Bu konuda, anne ve babaların, çocuklarının oyun oynayabilmeleri için, onlara gerekli tüm desteği sağlamaları gerektiği konusunda ikaz ediyorlar.

Yine uzmanlar, oyun oynamanın çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi konusunda toplumun bilinçlenebilmesi için, gerek sosyal medyada, gerekse okullarda kampanyalar başlatarak, konunun aileler tarafından gerektiği şekilde algılanabilmesi için, çalışmalar yapıyorlar.

Oyun Oynamak Bir Çocuğun En Doğal Hakkıdır

Oyun Oynamanın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki EtkisiGünümüzde çocuklarda; içe kapanma, saldırganlık, obezite, sosyalleşmede problemler gibi sorunların giderek yaygınlaşmasının ana sebeplerinden biri olarak, onların oyundan koparılmaları görülmektedir. Bir çocuğun, fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı şekilde gelişimini sürdürebilmesi için günde 1 saat ile 4 saat arasında oyun oynaması gerekmektedir.

Eski zamanlarda, okullarda teneffüs süreleri uzun tutulup, ders sayıları azken, şu anda bu durum tersi şekilde devam etmektedir. Okullarda yaşıtlarıyla rahatça vakit geçirebilen çocuklar, artık buna yeterince imkân bulamamaktadırlar.

Bunun yanı sıra, kentleşmenin büyümesiyle birlikte, çocukların oyun alanları da giderek küçülmüştür. Sokaklarda çocukları bekleyen tehlikelerin artmasıyla, ailelerde güvenlik sebebiyle çocuklarını evlere hapsetmeye başlamışlardır. Bu durum, çocukların yaşıtlarıyla özgürce oyun oynama haklarının ellerinden alınmasına neden olmaktadır.

Uzmanlar, başlattıkları kampanyalarla duruma çözüm üretebilmek için, kısa ve uzun vadeli bir takım önlemlerin alınması konusunda, toplumun bilinçlendirilmesini sağlamaya çalışmaktadırlar.

Yapılan planlamalara göre, okullarda oyun saatlerinin belirlenmesi, ders saatlerinin kısaltılarak çocukların oyun oynamalarına vakit kazandırılması ve uzun vadede kentleşmenin içinde çocuklar için yeterli düzeyde uygun oyun alanlarının yapılması bulunmaktadır.

Mutlu bir çocukluk dönemi yaşayan birey, ilerleyen yaşlarında sağlıklı bir psikolojiyle, topluma faydalı olabilir. Kendi hayatında da huzurlu olacak olan kişi, ileride sahip olacağı çocuklarını kendisi gibi bilinçli bir şekilde yetiştirebilir. Kısacası, oyun oynamanın çocuk psikolojisi üzerindeki etkisi ilerleyen yaşlarını çok etkilemektedir ve sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için bu olmazsa olmaz kurallardan bir tanesidir.

Fiziksel ve ruhsal gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayan çocuklar, bizlerin ortak geleceğidir. Bu sebeple, geleceğimize sahip çıkmak, hepimizin ortak vazifesi olarak görülmelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.