Niacinamide Ve Cilde Faydaları

Niacinamide, cildi UV ışını hasarlarından koruyan, birçok gıda maddesinde bulunan B vitamini ailesinin bir türüdür. B3 vitamini veya niasin isimleriyle de bilinir. Vücudumuzdaki sindirim ve sinir sistemi ile beyin fonksiyonlarının düzgün çalışmasında B3 vitamininin katkısı büyüktür. Kırmızı et, tavuk, hindi, balık çeşitleri, yeşil yapraklı sebzeler ve domateste bol miktarda niacinamide bulunur.

NiacinamideB3 vitamininin vücudumuz için olduğu kadar cildimiz içinde önemi büyüktür. Güzel bir cilt için yapılması gerekenleri tek bir maddeye sığdıramayız. Günlük temizlik ve nemlendirmeyi rutine bağlamalı, düzenli olarak yapmalısınız. Erken yaşlanmayı, güneş lekelerini ve melazma riskini engellemek için cildinizi güneşten korumalısınız. Ayrıca cildinizi besleyecek olan antioksidanlar bakımından zengin gıdaları tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bazen; lekesiz, parlak ve sağlıklı bir cilt için tüm bu yaptıklarınız yeterli olmayabilir. Tüm bu önlemleri aldığınız halde yine de cildinizle ilgili şikayetleriniz varsa ihtiyacınız olan şey: Niacinamide adıyla da bilinen B3 vitamini. Niacinamide her yaş ve cilt tipinin yararlanabileceği bir dizi avantaj sunar. Bu vitaminle neden tanışmanız gerektiğini maddeler halinde sunalım.

Niacinamide Cildi korur

Kullandığınız güneş kremleri; cildinizi güneşten gelen UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyabilse de UV ışınları, kızılötesi ışınlar ve görünmez olan ışınlara karşı o kadar etkili değildir. Bu ışınlara maruz kalmak ciltteki radikalleri serbest bırakıp aşırı melanin üretilmesini tetikleyerek güneş lekeleri gibi cilt sorunlarına yol açar. Özellikle hassas bir cilde sahipseniz güneşe maruz kalmak sizin için büyük bir sorundur. Niasin cildi ısıdan ve zararlı güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korur. Güçlü bir antioksidandır ve cilt yüzeyindeki tüm zararlı serbest radikalleri ortadan kaldırır.

Cildi nemlendirir

Cildinizin yumuşaklığı, ciltteki yağ asitleri ve seramid adı verilen su tutucularına bağlı olarak vücuttaki su kaybıyla bağlantılıdır. Biraz daha açıklayıcı olması için şöyle söyleyebiliriz: Cildinizde ne kadar çok yağ asidi ve seramid varsa o kadar az su kaybı yaşarsınız. Ne kadar az su kaybı yaşarsanız o kadar nemli ve yumuşak bir cilde sahip olursunuz. 2000 yılında yapılan bir araştırmada %2 oranında niacinamide içeren ürünleri düzenli kullanan kişilerde su kaybının %24 oranında azaldığı kaydedilmiştir. Aynı çalışmada bu %24’lük azalmanın, yağ asitlerindeki %67 ve seramidlerdeki %34 oranındaki artıştan kaynaklandığı belirtilmiştir.

Hiperpigmentasyonu azaltır.

Yüzünüzdeki siyah noktaların, melanositler tarafından üretilen melanin pigmentindeki artıştan kaynaklandığını biliyor muydunuz? Bu artışı durdurmak ve melanin üretimini düzene sokmak için bir miktar B3 vitamini yeterlidir. Niacinamide pigment üretimini azaltarak siyah nokta ve lekeleri iyileştirerek daha düzgün bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

Yaşlanma belirtilerini azaltır

B3 vitamininin pigmentleri düzenlemesinin yanı sıra yaşlanma belirtilerini de azaltır. Bu belirtileri nedeni ciltteki kolajen üretiminin azalması ve fibroblast denilen bağ dokularının incelmesidir. Yapılan çalışmalarda; sararma, buruşma, kırışıklık ve yaşlılık lekesi olarak bilinen lekeler üzerinde olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Düzenli olarak kullanılan niacinamide içeriğinin; fibroblast incelmesini %24 oranında, kolajen azalmasını ise %54 oranında azaltmıştır.

Yağ akışını düzenler

Cildinize uyguladığınız nemlendirici kremler cildin doğal yağ akışını kontrol altına alır. Özellikle yağlı cilde sahip olanlara; nemlendiriciler veya başka cilt bakım ürünleri kullanarak bu sorunu şiddetlendirmeleri yerine krem formunda bulunan B3 vitamini içerikli kremleri kullanmaları tavsiye edilir. Böylece yağ akışı kontrol altına alınarak sorun çözülür.

Bağışıklığı arttırır

B3 vitamini genel olarak cilt sağlığınıza faydalıdır. Cildinizin bağışıklık sistemi hücreleri cildi korumaktan ve onarmaktan sorumludur. Hasar gören DNA’ları onarıp kansere dönüşmesini engellerler. Cildiniz güneşe maruz kaldığında bağışıklık hücreleri ciltten ayrılarak kan dolaşımına karışırlar ve cildi, güneş ışınlarının vereceği hasarlara karşı savunmasız bırakırlar. Niacinamide bağışıklık hücrelerini güçlendirerek bu duruma engel olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.