Makyaj Malzemeleri Ne Zaman Atılmalı

Makyaj malzemeleri kullanmayı seviyoruz. Siz de makyaja düşkünseniz çekmeceleriniz maskaralar, göz farı, ojeler, rujlar, göz farları ile doludur. Ne olursa olsun onları atacak yüreğiniz yok değil mi? Hepinizin kafasında hep aynı soru: Makyaj malzemeleri ne zaman atılmalı?

Makyaj Malzemeleri Ne Zaman Atılmalı

Makyaj MalzemeleriGenellikle sıvı rujların yapışkan bir hale gelmesini bekleriz. Ya da ojelerimizi de atamadığımızdan tırnaklarımıza arı ayrı renklerde sürerek eğleniriz. Fakat gerçekte bu pek de eğlenceli sonuçlar doğurmayabilir. Makyaj ürünlerinizi önerildiğinden daha uzun süre kullanmak ciddi boyutta akneler, çatlaklar ve diğer cilt enfeksiyonlarına yol açabilecek bakteriyel birikimle sonuçlanır. Evet, doğru anladınız, her makyaj malzemesinin pahalıya da ucuz olsun kullanabileceğiniz bir süresi vardır

Makyaj Malzemeleri Nasıl Kullanılmalı?

Makyaj malzemesinin sona erme işaretlerini gösteren birkaç ipucu paylaşalım. Makyaj ürünlerini aşağıda yazılı işaretler olmasa da son kullanma tarihinden sonraya kadar kullanabileceğiniz düşünmeyin.

1. Daima Makyajınızı Yaparken Elleriniz Temiz Olsun
Bakteri birikimini önlemek için her zaman makyaja temiz ve dezenfekte edilmiş ellerle başlayın. Bu ipucu cildiniz ve makyaj malzemeleri için gerçekten faydalıdır.

2. Makyaj Malzemeleri Paylaşılmamalı
İnsanlar sizi sırlarınızı paylaşmama konusunda uyarmışlardır. Şurası bir gerçek ki makyaj malzemenizi paylaşmanız sırlarınızı paylaşmaktan daha zararlı olabilir. Paylaşılan makyaj malzemeleri bakterilerin transferi anlamına gelir. Aynı makyaj fırçalarını ve aplikatörleri paylaşmak yolu ile bakteriler bir kişiden diğerine kolayca geçerek yerleşebilir. Makyaj malzemeleri mikropların gelişimi için nemli ve besleyici bir ortamdır.

3. Su İle Makyaj Malzemelerini Sulandırmayın
Genellikle renk yoğunluğunu arttırmak ya a kıvamı tutturmak için makyaj ürünlerinin içine eklerler. Makyaj malzemesine su eklemek bakterilerin malzemeye bulaşmasına ve ürünlerin son kullanma tarihinden önce bozulmasına yol açar.

Makyaj malzemelerinin Atılmasının Gerektiğini Gösteren İşaretler

1. Renk Değişimi ve /veya Ayrışma
Bir makyaj ürünü renk değiştirdiğinde ya da ayrıştığında onu atma zamanı gelmiş demektir. Ayrışmış makyaj malzemeleri o ürünün kimyasal bileşiminin de değiştiğini gösterir.

2. 6 Ay
Sezonun en son ürünlerini kullanmak ve makyajınızı kesinlikle modaya bağlı kullanmak her zaman muhteşemdir. Bu bize güzel bir ipucu verir. Makyaj ürünlerinizi 6 ayda bir değiştirmek bütün riski ortadan kaldırır.

3. Göz Enfeksiyonları
Eğer acı verici konjunktivit ağrısına yakalandıysanız bunu göz önüne almanız gerekir. Enfeksiyon halinde olan gözlere makyaj yaparsanız bakteriler makyajın üzerinden göze aktarılabilir bu da ciddi sorun yaratabilir. Böyle bir durumda daha sonra üzülmemek için bütün göz kalemlerini atmak en iyisidir.

4. Son Kullanma Tarihi
Makyaj malzemeleri aldığımızda genellikle son kullanma tarihini kontrol etmeden, uzun süre kullanırız. Ancak sağlıklı bir kullanım için son kullanma tarihini kontrol etmek çok önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş ürünler oldukça zararlı olabilir.

5. Ürünü ne Zaman Aldınız?
Bazı durumlarda ürünün son kullanma tarihi yoktur. Bu durumda satın aldığınız tarihi hatırlayın. Eğer hatırlayamıyorsanız ürünü atmanın zamanı gelmiştir.

6. Cildiniz Makyaj Malzemelerine Tepki Veriyor mu?
Cildiniz makyajınızdan rahatsız olmaya başlıyorsa, bu da artık o malzemenin çöpe atılma zamanı geldiğini gösterir. Bu demektir ki, makyaj ürünü kurumaya başlamıştır. Kullanmayı bırakmak en iyisidir. Yoksa çeşitli cilt rahatsızlıkları ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

7. Makyaj Malzemeleri Kokuyorsa
Makyaj malzemenizde garip bir koku oluşmaya başladı ise, bu üründe bakterilerin çoğalmaya başladığını gösteren bir işarettir. Aynı zamanda bileşimdeki bozulma ve kimyasal yapıda değişim anlamına da gelir. Artık bu ürününün atılma zamanı gelmiştir.
Yukarıdaki işaretlere dikkat ederseniz, makyaj malzemeleri cildinize zarar vermeden önce korunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.