Makyaj Malzemeleri İsimleri

Makyaj yapmayı sevmeyen bayanların bile hayatları boyunca en az 1 defa yaptığı, sevenlerin her sabah sıkılmadan uğraştığı güzel hissetmek enerjisini yükseltmek için yapıldığı uygulamadır. Makyaj uygulamasını sıkılmadan ve profesyonel bir şekilde yapmak için hangi makyaj malzemeleri isimleri ve nasıl kullanıldığını bilmek gerekir.

Ten Makyaj Malzemeleri İsimleri

 Makyaj MalzemeleriMakyaj Bazı: Makyaj bazlarının amacı makyaj öncesi cildi makyaja hazırlamak ve makyajı ciltte uzun süre taze tutmaktır. Yoğun ve uzun geçen günlerde makyaj tazelemek mümkün olmuyor, bu gibi durumlarda makyaj bazı gün boyu makyajın ilk yapıldığı gibi kalmasını sağlıyor. 

FONDÖTEN: Cilt makyajının en bilinen ve önemli kısmı fondötendir. Cilt rengini eşitlemek, sivilceleri , sivilce izlerini kapatmaya yardımcı fondötenler çoğu insanın bildiği ve kullandığı üründür.

CORRECTOR: Corrector çok bilinmeyen ve piyasaya yeni çıkan ürünlerdendir. correctorlar sarı, yeşil, kırmızı, turuncu gibi renk seçeneği olan correctorların amacı fondöten veya kapatıcının kapatamadığı noktalara sürülerek üzerine kapatıcı uygulamak. Corrector renklerinin her birinin amacı farklı;

KIRMIZI; Morlukları

MOR; kızarıklıkları

YEŞİL ; sivilce lekelerini

Nötrlemek amacıyla kullanılıyor.

Kapatıcı: En çok kullanılan makyaj malzemelerinden bir diğeri ise kapatıcılardır. Göz altındaki halkaları yada morluklar için hem de yoğun makyaj yapmak istenilmediği zamanlarda yüzde olan lekeleri kapatmak için lokal olarak kullanılabilir. 

Pudra: En eski makyaj malzemelerinden biri olan pudra çeşitleriyle farklı amaçlar için kullanılabilir. Renkli pudralar fondöten yerine kullanılabilir, transparan pudralar makyajı sabitlemek, uzun kalmasını sağlamak ve çizgilere dolmasını önlemek için kullanılır.

Aydınlatıcı: Yüzün yüksek kısımlarına sürülerek kullanılan aydınlatıcılar. Amacı; uygulandığı bölgeyi öne çıkartarak ışıl ışıl bir görünüm vermesi ve yüksek kısımları öne çıkarmasıdır. 

Kontür Pudrası: Kontür pudralar ile aydınlatıcılar genelde beraber kullanılır. Aydınlatıcılar ön plana çıkarmak istenilen bölgeye sürülürken, kontür pudrasını gizlemek, inceltmek yada daha keskin göstermek istenilen bölgelere sürülür ki gölge sayesinde daha sert dursun.

Allık: Yine en eski makyaj malzemelerinden biri olan allıklar yüzü daha canlı ve sağlıklı göstermek amacıyla kullanılır.

Göz Makyajı Malzemeleri İsimleri

Far Bazı: Özellikle açık renkli farlarda pigment sorunu, bu sorunlar karşısında göz makyajından önce far bazı kullanmak, hem makyaj daha kalıcı hem de far rengini daha iyi verecektir.

Far: Makyajı en çok değiştiren göz makyajıdır. Farklı renklerle yapılan göz makyajı, makyajın en önemli adımlarındandır.

Göz Kalemi: Göz içine yada üstüne sürülen renklerine göre farklı kullanımlarına olan göz kalemleri siyah göz kalem gözleri küçültürken, açık renk göz kalemler gözleri olduğundan daha iri gösterir.

Eyeline: Özel gün makyajlarının vazgeçilmezi olan eyeliner. Göz kapağına kalem mantığıyla düz çekilen, kuyruklu , kuyruksuz , yarım tam gibi çekilen eyeliner çeşitli şekillerde kullanılabilir.

 Rimel: Göz makyajında maskara kirpikleri uzatmaya, dolgunlaştırmaya ve siyah göstermeye yardımcı olur. Renkli seçenekleri vardır.

KAŞ Makyaj Malzemeleri İsimleri

 Kaş Kalemi: Seyrek kaşları, kaş arasında oluşan boşlukları doldurmak, kaşa istenilen şekli vermek için kaş renginize uygun bir kaş kalemi tercih edebilirsiniz. 

Kaş Maskarası: Kaşlar gün içinde şekillerini kaybederler ve yönleri dağılır. Bu gibi durumların önüne geçmek için şeffaf sabitleyicileri yani kaş maskaraları kullanılabilir.

Dudak Makyaj Malzemeleri İsimleri

Lip Balm: Dudaklar hassa ve gerek hava şartları gerek vücut yapısı nedeniyle çoğu zaman kururla. Bunun için makyaja başlamadan önce dudakları renksiz rujları yani lip balmları sürerek rujun daha pürüzsüz gözükmesi sağlanabilir.

Dudak Kalemi: Rujun gün içinde dağılmasını engellemek, dudak şeklindeki yamuk yerleri düzeltmek yada dudakları kalınlaştırmak için kullanılır.

Ruj: Sadece ruj sürmek bile yüze renk katar. Renk seçenekleri fazladır .

Likit Rujlar: Saydam ve parlak olan likit rujlar, doğru makyajla  fresh bir görüntü yakalamaya yardımcı olabilir.

Makyaj Malzemeleri arasında makyaj fırçaları da vardır. Her makyaj ürünün ayrı fırçaları vardır ve makyaj yapımına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.