Laktik Asit

Laktik asit vücudumuz tarafından üretilmiş olan bir asit çeşididir. Bunun için klasik olarak her yerde bahsedilen çok kısa anlamı yap yoğun bir egzersiz yaptığımızı düşünürsek, vücudumuzda oluşan bu enzim özellikle birikir ve yoğunluğu ağrıya sebep olmaktadır.

Laktik AsitBu açıklama genel ve basit bir şekilde anlatılması, yalın ve yaygın bir şekilde bilinmesi için yeterlidir. Bilimsel olarak yapılan açıklamalar ise şöyle olmaktadır, antrenmana başladığımız sırada, vücudumuz glikoz ve karbonhidrat depolarını biriktirmiştit ve bunlar kullanıma hazır olarak beklemektedir. Kasların dinlenme modunda sertleşmemiş veya katılmamış olma durumu söz konusu olabilmektedir. Bunun için bu kasları ulaşmış olan kan akışı normal seyirde devam etmektedir. Ancak damarlar sertleşmemiş yeterli miktarda kan ise oksijen ile taşınabilir duruma gelmiş bulunmaktadır.

Laktik Asit Nasıl Ortaya Çıkar?

Laktik asit hakkında antrenmana ilk başladığı anda, vücut öncelikle glikojen denilen bir şeyi enerjiye çevirir ve bu sayede güç elde etmeye başlar. Çoğumuzun bildiği gibi glikojen aslında kana çok hızlı bir şekilde karışan ve enerjiye dönüşen bir madde olarak bilinmektedir. Bu sayede vücudumuz çok rahat bir şekilde hareket etmektedir. Vücut glikojenden öncelikle enerji elde eder ve bu güç ile birlikte vücutta kullanıma hazır karbonhidrat birikimlerini enerjiye çevirmeye başlar.

Bu sayede de zaten yağ yakımı başlamış olmaktadır. İşte bu aşamaya geldiğini gelindiğinde, glikojen üretiminden elde edilen yüksek güç kaslarda sıkılaşmak ve kasılmalar başlamasına sebep olmaktadır. Antreman ile ilgili olarak yoğunluk temposu daha da artmaya başladığında, artık vücudun enerji yapmak üzere kullanması gereken oksijen miktarı da artacak, çünkü çok fazla yapılan enerji aktarımı ile birlikte yavaş yavaş vücudun üretmiş olduğu oksijen yetersiz hale gelmeye başlamaktadır.

Laktik Asit Oluşumu

Bu şekilde vücutta yoğun bir çalışma yapılır ve bu şekilde enerji çok fazla kullanıldığı için oksijen ihtiyacı ortaya kadar bu enerji oluşumunda oksijensiz ortamda üretilen bir enerji ile birlikte vücutta laktik asit dediğimiz şey artma gösterişli laktik asidi de sizlerin istirahat halindeyken az miktarda olsa kanında bulunan çok özel bir asittir. Üretilen bu asit kaslardan alınır ve karaciğere taşınmaya başlanır. Yeniden enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere de parçalanarak vücuda sunulur. Bu yoğunluk sayesinde asit ile birlikte vücudun direnci ve dayanıklılığı yani mukavemeti arttırılmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.