KAŞ’TA TATİL YAPMAK

Antalya, hiç şüphesiz ki yaz mevsiminde Türkiye’nin en çok tercih edilen illerinden bir tanesidir. Gerek şehir merkezi, gerekse ilçeleri yurdun dört bir yanından ve yurt dışından pek çok turisti ağırlamakta; plajları, koyları, çarşıları ve esnafı ile en iyi tatili sunmak için gereken her şeyi sunmaktadır. Bu konuda kendisini en az bir adım öne çıkarak Antalya ilçesi ise Kaş’tır. Kaşta tatil yapmak isteyenleri gezilecek pek çok yer beklemektedir.

KAŞ’IN TARİHİ

KaşAntalya’nın 19 ilçesinden bir tanesi olan Kaş, Antalya’yı Ege Bölgesi’nden ayıran ilçe olma özelliğine de sahiptir. İlçenin tarihi İsa’dan Önce zamanlarına kadar uzanmaktadır. Likyalılar’dan pek çok izi barındıran Kaş, Tekeoğulları’nın ilçeyi ele geçirmesi ile Türklerin egemenliği altına girmiş, devamında ise Yıldırım Beyazıt tarafından alınarak Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır. Geniş bir tarihe sahip olan ilçenin hemen hemen her yerinde tarihinden izler bulmak mümkündür. Bu nedenle de Kaş’ta gezmek isteyen turistlerin tarihi yapılara sık rastlamaları oldukça olasıdır.

KAŞ’TA GEZİLECEK YERLER

Antalya’nın Kaş ilçesinde gezmek için merkezden çok uzaklaşmak gerekmiyor. Çünkü ihtişamlı antik tiyatrosu ile Antiphellos Antik Kenti, Kaş ilçe merkezine yürüme mesafesinde bulunuyor. Kaş’ta gezilecek yerler denildiğinde akla gelen ilk yerlerden bir tanesi olan ve Likyalılar’dan pek çok iz bulabileceğiniz bu kent, denize karşı olan mükemmel manzarası ile ziyaretçilerini bir kere daha büyülemeyi başarıyor.

İlçe merkezinden uzaklaşmayı göze alanlardansanız yaklaşık 70 km mesafe uzaklıkta bulunan Xanthos Antik Kenti görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Bu antik kent Unesco Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Tarihi M.Ö. 7. yy’a kadar uzanan antik kentte yine ağırlıklı olarak Lidyalılar’ın izleri görülüyor.

İlçe merkezinde yer alan Aslanlı Lahit ise, ilçede gezerken mutlaka dikkatinizi çekiyor. Likya mezarlarından bir tanesi olan Aslanlı Lahit ilçenin modern görüntüsü ile tarihi görüntüsünü bir araya getirmesi açısından büyük önem taşıyor.

Aynı zamanda bir liman kenti olma özelliği taşıyan Patara Antik Kenti de tarihi mekanları seven gezginleri bekliyor. Likyalılar döneminde başkentlik de yapan bu antik kentin tarihi M.Ö. 7 yy’a dayanmaktadır.

Kaş’ta en çok ziyaret edilen yerlerden bir tanesi de Kekova’dır. Kekova’da bulunan Batık kent her yıl binlerce kişiyi ağlamaktadır. Batık kent’de dalış yapmak hem denizin hem tarihin keyfini aynı çıkarmak isteyenler için en ideal mekanlardan bir tanesidir. Ayrıca burada dünyanın en küçük anfi tiyatrosuna ev sahipliği yapan Simena Kalesi de bulunmaktadır.

KAŞ’TA DENİZE GİRMEK

Kaş’ta denize girmek için tercih edilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi Patara Plajı’dır. Bu plaj  pek çok Türk filminde görülen çöl sahnelerinin çekilmesinde kullanılmıştır. Tamamı kumdan oluşan plaj o kadar geniş bir alana sahiptir ki, deniz görülmese plaj gerçek bir çöl sanılabilmektedir.

Küçük Çakıl Plajı ve Büyük Çakıl Plajı da Kaş’ta denize girmek isteyenlerin uğrak noktalarıdır. İsminden de anlaşılacağı üzere her iki plaj da çakıllardan oluşmaktadır. Çakıllı olmasından dolayı bazı tatil severler tarafından tercih edilmiyor olsalar da, özellikle Küçük Çakıl Plajı su kaynaklarına yakın olması nedeniyle oldukça soğuk bir denize sahiptir. Antalya’nın yaz mevsimindeki sıcaklık ortalaması düşünüldüğünde soğuk bir deniz en çok aranılan şey olabilmektedir.

Kaputaş Plajı da Kaşın en güzel plajlarından bir tanesidir. Tamamı kumdan oluşan plaj özellikle turkuaz renk denizi ile görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. Denizi biraz dalgalı olsa da, geniş plajının ve doğal güzelliklerinin keyfine varmak isteyen turistlerin en çok tercih ettikleri plaj olmaktadır.

Tatile çocukları ile birlikte giden aileler için ise en uygun plaj Akçagerme Plajı’dır. Bu plaj dalgasız ve sığ denizi nedeni ile çocukla tatil yapmak için oldukça güvenlidir. Gerekli tüm tesisleri plaj bünyesinde bulmak mümkündür.

KAŞ’TA GECE HAYATI

Kaş, pek çok tatil beldesine oranla çok daha sakin bir gece hayatına sahiptir. Genellikle canlı müzik üzerine kurulu olan Kaş’ta gece hayatı hareketli gecelerin hayalini kuranları fazla tatmin etmeyebilir ancak sakin bir tatil ve sakin bir gece hayatı tercih edenler için Kaş tam aranılan yerdir. Küçük bar ve kulüplerin de bulunduğu Kaş’ta, tesisler sabaha kadar kesintisiz hizmet vermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.