Kanada

Amerika Kıtasının kuzeyinde yer alan Kanada oldukça karışık bir tarihe sahiptir. Bu tarihin gelişimini sağlayan özellikle İngiltere ve Fransa; Amerika Birleşik Devletlerinden sonra kalan Ekonomik, Sosyal boşluğu Kanada ile doldurmuştur.

Doğal güzellikleri ile birçok coğrafyayı kıskandıran Kanada, iklimin acımasız yüzünü sıkça hissetmektedir.

Kanada Ancak gezilecek yerler listenizde de olması gerek bir coğrafyaya sahiptir. ABD’yi gezmek isteyenlere Kanada Amerika Turu’nun devamı olabilir. Kanada’nın başkenti Quebec ilginç bir toplumlar birleşimi oluşturmaktadır. Niagara Şelalesi’de bir diğer gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Kısaca Kanada Tarihi

Arkeolojik ve Yerli genetik kanıtlar, Kuzey ve Güney Amerika’nın, insanların göç ettiği son kıtalar olduğunu göstermektedir. 50.000–17.000 yıl önce Wisconsin buzullaşması sırasında, düşen deniz seviyeleri insanların Sibirya’dan Kuzey Amerika’ya uzanan Bering kara köprüsünde ( Beringia ) kademeli olarak hareket etmesine izin verdi.

16,000 yıl önce buzul erimesi, insanların güney ve doğuda Beringia’dan ve Kanada’ya taşınmasına izin verdi.

Kuzey Amerika iklimi yaklaşık MÖ. 8000 (10.000 yıl önce) etrafında dengelendi. İklim koşulları modern modellere benziyordu; Ancak, geriye kalan buzul buz tabakaları hala arazinin büyük bölümlerini kaplıyor ve eriyik gölleri oluşturuyor.

Avrupalıların İlk Gelişleri

Avrupalılar Kanada’yı araştırdıklarında, Kızılderililer dedikleri yerli halkların işgal ettiği tüm bölgeleri buldular, çünkü ilk kaşifler Doğu Hint Adaları’na ulaştıklarını düşündüler.

Yerli halkın toprakları, bazıları avlanma ve toplanma, bazıları da bitkileri yetiştirerek yaşadı.

Büyük Göller Bölgesi’ndeki Huron-Wendat, Iroquois gibi, çiftçiler ve avcılardı.

Kuzeybatı Cree ve Dene avcı-toplayıcıydı. Sioux bizon (manda) sürüsünü takiben göçebeydi. Inuit, Arctic vahşi yaşamını yaşadı. West Coast yerlileri kurutma ve sigara ile balıkları korumuştur. Toprak, kaynaklar ve prestij için rekabet ettikçe, Aborijin grupları arasında savaş yaygındı.

Avrupalı tüccarlar, misyonerler, askerler ve sömürgecilerin gelişi, sonsuza dek yaşamın doğal yolunu değiştirdi. Çok sayıda Aborijin, bağışıklıktan yoksun olduğu Avrupa hastalıklarından öldü. Bununla birlikte, Aborijin ve Avrupalılar, Kanada’nın temellerini oluşturan ilk 200 yıl içinde güçlü ekonomik, dini ve askeri bağlar kurdular.

Grönland’ı 1000 yıl önce kolonileştiren İzlandalı Vikingler de Labrador’a ve Newfoundland adasına ulaştı. Yerleşimlerinin kalıntıları, l’Anse aux Meadows, bir Dünya Mirası alanıdır.

Avrupalıların Sömürge Kurmak için İkinci kez Gelişleri

Avrupalı keşif, Kanada’nın Doğu Kıyısı’nın haritasını çizen ilk kişi olan John Cabot’un keşfi ile 1497’de ciddi bir şekilde başladı. İngiltere’ye göç eden bir İtalyan göçmen olan John Cabot, 1497’de Newfoundland ya da Cape Breton Adası’na ayak basan ve İngiltere için New Founde Land’i talep eden Kanada’nın Atlantik kıyılarını ilk kez haritalandı. İngiliz yerleşim 1610 yılına kadar başlamadı.

1534-1542 yılları arasında Jacques Cartier, Atlantik’i geçip Fransa Kralı I. Francis’in topraklarını talep eden üç sefer yaptı.

Cartier, yakalanan iki kılavuzun “köy” anlamına gelen Iroquoian sözcüğü kanata’yı konuştuğunu duydu. 1550’lerde Kanada’nın adı haritalarda görünmeye başladı.

Kanada’daki Fransa

1604 yılında, Florida’nın kuzeyindeki ilk Avrupa yerleşim bölgesi Fransız kaşifler Pierre de Monts ve Samuel de Champlain tarafından, ilk olarak St. Croix adasında (bugünkü Maine’de), sonra Acadia’da (bugünkü Nova’da) Port-Royal’de kuruldu. Scotia).

1608’de Champlain, şimdi Québec Şehri’nde bir kale inşa etti. Kolonistler sert bir iklime karşı mücadele ettiler.

Fransız ve Aborijin halkı, Avrupa’daki kunduzlara yönelik taleplere bağlı olarak, geniş kürk ticareti ekonomisinde işbirliği yaptı.

Kanada’daki İngiltere

İngiltere Kralı II. Charles, 1670’de Hudson’s Bay Company’e havzadaki Hudson Körfezi’ne giden özel ticaret haklarını verdi.

Gelecek 100 yıl boyunca şirket Montreal merkezli tüccarlarla yarıştı. Kano ile seyahat eden yetenekli ve cesur erkekler, voyageurs ve coureurs des bois olarak adlandırıldı ve Birinci Milletlerle güçlü ittifaklar kurdular.

1600’lü yıllardan kalma, Atlantik deniz kıyısı boyunca uzanan İngiliz kolonileri, sonunda Yeni Fransa’dan daha zengin ve daha kalabalık hale geldi.

1700’lerde Fransa ve Büyük Britanya Kuzey Amerika’nın kontrolü için mücadele etti.

Ovaların Muharebesi

1759’da Britanyalılar (ordu komutanı; Brigadier James Wolfe)-Fransa’daki (ordun komutanı; Marquis de Montcalm) Québec Şehrindeki Ovaların Muharebesi’nde Fransızları yendi – Fransa’nın imparatorluğunun Amerika’da sona erdiğini işaret etti.

İngiliz-Fransız Ortak Yapımı Anayasa

Fransız Roma Katolik çoğunluğunu daha iyi yönetmek için, İngiliz Parlamentosu , 1774’teki Quebec Yasası’nı kabul etti . Kanada’nın anayasal temellerinden biri olan Quebec Yasası, İngiliz kurumlarının ilkelerini eyalet gerçekliğine taşıdı. Katoliklerin dini özgürlüğüne izin verdiler ve Britanya’da izin verilmeyen bir uygulama olan kamu görevlilerini tutmalarına izin verdi. Quebec Yasası İngiliz ceza hukukunu korurken Fransız medeni hukuku restore.

Loyalistlerin göçü

1776’da, Quebec’in güneyindeki 13 İngiliz kolonisi bağımsızlık ilan etti ve Amerika Birleşik Devletleri’ni kurdu.

Kuzey Amerika tekrar bölünmüştü. Ancak bu defa sev ya da terket mantığı işler; Taç’a sadık, “Loyalistler” denen 40.000’den fazla insanın, Nova Scotia ve Quebec’e yerleşmesi için baskı yapılır.

Joseph Brant, binlerce Loyalist Mohawk Kızılderilisini Kanada’ya götürdü. Loyalistler Hollandalı, Alman, İngiliz, İskandinav, Aborijin ve diğer kökenlerden ve Presbiteryen, Anglikan, Vaftizci, Metodist, Yahudi, Quaker ve Katolik dinî geçmişlerden geliyorlardı. Yaklaşık 3 bin siyah Sadık, özgür ve köle, daha iyi bir yaşam arayışı için kuzeye geldi.

Buna karşılık 1792’de, fakir topraklara verilen bazı siyah Nova Scotians, serbest köleler için yeni bir İngiliz kolonisi olan Freetown, Sierra Leone (Batı Afrika) ‘yı kurmaya başladı.

Demokrasinin Başlangıcı

Demokratik kurumlar yavaş yavaş ve barışçıl bir şekilde gelişti. İlk temsilci meclisi 1758’de Halifax, Nova Scotia’da seçildi. Prens Edward Adası 1773’te, 1785’te New Brunswick’i izledi . 1791 Anayasası , Quebec eyaletini başlıca Loyalist olan Yukarı Kanada’ya (daha sonra da Ontario) ayırdı. Protestan ve İngilizce konuşan ve Aşağı Kanada (daha sonra Quebec), yoğun Katolik ve Fransızca konuşan bölgeler oldu.

Yasa, Kanada halkına ilk defa halkın seçtiği yasama meclislerini de verdi. Kanada adı da şu anda resmi oldu ve o zamandan beri kullanılmaktadır.

Köleliğin Kaldırılması

1807’de, İngiliz Parlamentosu kölelerin alım satımını yasakladı ve 1833’te imparatorluk boyunca köleliği kaldırdı. Binlerce köle Amerika’dan kaçtı

Mary Ann Shadd Cary, ABD’deki köleliği ortadan kaldırma hareketinin açık sözlü eylemcisiydi. 1853’te Kanada’daki ilk kadın yayıncı oldu.

Büyüyen Ekonomi

Kanada’da ilk şirketler Fransız ve İngiliz rejimleri sırasında kuruldu ve kürk ticareti için yarıştılar. Hudson’s Bay Company, Fransız, İngiliz ve Aborijin çalışanlarıyla birlikte, kuzeybatıdaki Fort Garry (Winnipeg) ve Fort Edmonton’dan Fort Langley (Vancouver yakınlarında) ve Fort Victoria (daha sonra şehirler haline gelen Fort Victoria) ticaretine hakim oldu.

İlk finansal kurumlar sonlarında 18. Yy. açılan ve erken 19. inci yüzyıllarda. Montreal Borsası 1832’de açıldı. Yüzyıllar boyunca Kanada ekonomisi esas olarak çiftçiliğe, yollar, göller, nehirler ve kanallarla taşınan kürk, balık ve kereste gibi doğal kaynakları ihraç etmeye dayanıyordu.

1812 Savaşı: Kanada İçin savaş

Napolyon Bonaparte’nin Trafalgar Savaşı (1805) filosunun yenilgisinden sonra, Kraliyet Donanması dalgalara hükmetti. Kanada’yı da içine alan Britanya İmparatorluğu, Bonaparte’ın Avrupa’ya hükmetmesine engel olmak için savaştı.

Kanada’yı fethetmenin kolay olacağını düşünen ABD, 1812 yılının Haziran ayında bir istila başlattı. Amerikalılar yanıldılar. Kanadalı gönüllüler ve Baş Tecumseh tarafından yönetilen Shawnee dahil İlk Milletler, Kanada’nın savunmasında İngiliz askerleri destekledi.

Temmuz ayında, Büyük General Sir Isaac Brock, Detroit’i ele geçirdi ama Amerikalıların kaybettiği bir savaş olan Niagara Şelalesi yakınlarındaki Queenston Heights’taki bir Amerikan saldırısına karşı savunurken öldürüldü.

1813 yılında, Teğmen Albay Charles de Salaberry ve çoğunlukla Fransız Canadiens olmak üzere 460 asker geri döndü.

1813’te Amerikalılar Hükümet Binası’nı ve York’taki Meclis Binalarını yaktılar (şimdi Toronto). 1814’teki misilleme sırasında, Binbaşı General Robert Ross, Beyaz Saray ve Washington’daki diğer kamu binalarını yakan Nova Scotia’dan bir keşfe öncülük etti. Ross, kısa süre sonra savaşta vefat etti ve Halifax’a tam askeri onurla gömüldü.

1814’te, Kanada’ı fethetmek için Amerikan girişimi başarısız oldu. İngiltere, Halifax ve Québec Şehrindeki Citadels, Halifax’taki denizde kuru çayır ve Kingston’daki Fort Henry gibi günümüzün popüler tarihi mekanları dahil olmak üzere pahalı bir Kanada savunma sistemi için ödeme yaptı.

1837–38 Demokrasi İsyanları

1830’larda, Yukarı ve Aşağı Kanada’daki reformcular, tam demokrasiye doğru ilerlemenin çok yavaş olduğuna inanıyorlardı. Bazıları Kanada’nın Amerikan cumhuriyetçi değerlerini benimsemeye ve hatta ABD’ye katılmaya çalıştıklarına inandılar.

Montreal ve Toronto dışındaki bölgelerde 1837–38’de silahlı isyanlar gerçekleştiğinde, isyancılar başarılı olmak için yeterli kamu desteğine sahip değildi. İngiliz birlikleri ve Kanadalı gönüllüler tarafından yenildiler. Bir dizi isyancı asıldı ya da sürüldü; Bazı sürgünler daha sonra Kanada’ya döndü.

Sorumlu Hükümet

1840 yılında, Yukarı ve Aşağı Kanada, Kanada Eyaleti olarak birleştirildi. Böyle Sir Louis-Hippolyte La Fontaine ve Robert Baldwin olarak Reformcular, Nova Scotia Joseph Howe paralel olarak, sorumlu yönetim karşısında İngiliz valiler ile çalıştı.

Tam sorumlu hükümeti elde etmek için ilk İngiliz Kuzey Amerika kolonisi 1847-48 yılında Nova Scotia oldu. 1848-49’da Birleşik Krallık valisi Lord Elgin, Londra’dan cesaretle sorumlu hükümeti tanıttı.

Bu, bugün sahip olunan sistemde budur. Eğer hükümet mecliste bir güven oylaması kaybederse, istifa etmelidir. Demokrasi ve Fransız dilinin bir savunucusu olan La Fontaine, Kanada’da sorumlu bir hükümetin ilk lideri oldu.

Konfederasyon

Seçilmiş bir memur ve New Brunswick’ten Konfederasyon Şefi olan Sir Leonard Tilley, 1864’te Kanada’nın Dominion’unu öne sürdü. İncil’de Psalm 72’den esinlenerek, “denizden denize ve nehirden uç noktalara kadar olan alan” dan söz ediyor. Dünya. ”Bu ifade, bir kıtayı kapsayan güçlü, birleşik, zengin ve özgür bir ülke inşa etme vizyonunu somutlaştırdı. Başlık, Anayasa’ya yazıldı, resmi olarak yaklaşık 100 yıldır kullanıldı ve bugün mirasımızın bir parçası olarak kaldı.

Hakimiyetin Genişlemesi

1867 – Ontario, Quebec, Nova Scotia, New Brunswick

1870 – Manitoba, Kuzeybatı Toprakları ( NWT )

1871 – Britanya Kolumbiyası

1873 – Prens Edward Adası

1880 – Kutup Adaları’nın transferi ( NWT’ye )

1898 – Yukon Bölgesi

1905 – Alberta, Saskatchewan

1949 – Newfoundland ve Labrador

1999 – Nunavut

Kanada’nın İlk Başbakanı

1867’de, bir Konfederasyon Kürsüsü olan Sir John Alexander Macdonald , Kanada’nın ilk Başbakanı oldu. 11 Ocak 1815’te İskoçya’da doğdu, bir çocuk olarak Yukarı Kanada’ya geldi. O yetenekli bir politikacı ve renkli bir kişilik olan Kingston, Ontario’da bir avukattı. Parlamento, 11 Ocak’ta Sir John A. Macdonald Günü olarak tanındı. Onun portresi 10 dolarlık banknotta.

Çin’in Yapması Gerekeni Batılılar Kanada’da Yapar

British Columbia, Ottawa’nın Batı Kıyısı’na bir demiryolu inşa edeceğine söz vermesinin ardından 1871’de Kanada’ya katıldı. 7 Kasım 1885’te, Kanada Pasifik Demiryolları’nın (CPR) İskoç doğumlu yöneticisi Donald Smith (Lord Strathcona), son spike’ı sürdüğünde güçlü bir birlik sembolü tamamlandı. Proje, İngiliz ve Amerikalı yatırımcılar tarafından finanse edildi ve hem Avrupa hem de Çin emeği tarafından inşa edildi. Daha sonra Çinliler, Baş Vergisi dahil olmak üzere, ırk temelli bir giriş ücreti dahil, ayrımcılığa maruz kaldılar. Kanada Hükümeti bu ayrımcı politika için 2006 yılında özür diledi. Yıllarca süren kahramanca çalışmalardan sonra, CPR’nin “çelik kurdeleleri” ulusal bir rüyayı gerçekleştirdi.

Kanada’da Yemek 

Poutine

Fransız Kanada’sından çıkan birçok mutfak mücevherlerinden biri olan poutine, belki de ülkenin en tuhaf ve belirleyici tabaklarından biridir.Quebec’teki birkaç küçük kasaba, bu ünlü yemeği (ya da garnitürü) icat ettiğini iddia ediyor ve 1950’lere kadar uzanıyor. Gerçek bir poutine, patateslerin üzerine biberli et bazlı sos ve “gıcırtılı” kıvrımlar kullanır.

Nerede yemeli: Menüde patates kızartması olan herhangi bir Kanada yemeği, McDonald’s gibi büyük zincirler de dahil olmak üzere

Kanada Pastırması

peameal domuz pastırması” olarak bilinen şey, hemen hemen her yerdeki Kanada pastırması olarak bilinir. Domuzun göbeğinden gelen geleneksel domuz pastırmasından farklı olarak, Kanada pastırması, yağsız ve mısır unuyla yedirilmiş olan yağsız domuz filetosudur.

Sezar

1969 yılında Calgary restoran müdürü Walter Chell tarafından icat edilen bu kokteyl, oradan büyük ölçüde popüler hale geldi. (Clamato-yapımcısı Mott’ın her yıl 350 milyondan fazla Caesars sattığını iddia ediyor.)

Nerede yemeli: Sezar bir kokteyl olarak düşünülse de, bir Vancouver restoranı bir yemeğe dönüştürdü.Davie’nin skoru, tam bir kızarmış tavuk, çizburger, tavuk kanadı, çekti domuz eti ve peynirli sosis, kavrulmuş sebzeler ve bir brownie ile süslenmiş “Checkmate Caesar” ı sunuyor.

Gezilecek Yerler

Notre-Dame Bazilikası, Montreal, Quebec

Bu Gotik Revival başyapıtı görmek için kaldırım taşı döşeli Place D’Armes’e kaç kez çıkmış olursanız olun, onun devasa kemerleri, muhteşem çan kuleleri ve çarpıcı taş işçiliği hala şaşırtıcı.

Dış Pil Köyü, St. John’s, Newfoundland

Güneşli sarı, kiraz kırmızısı, turkuaz mavisi – St. Johns ‘Pop-art-renkli evleri, topluca Jellybean Row olarak bilinir, özellikle şehir merkezinin hemen dışındaki bu atmosferin sırılsıklam kıyı mahallesinin uçurumlarında kümeleşen kümelenmiş görünüme sahiptir.

Fundy Körfezi, New Brunswick

Çarpıcı bir sahil şeridi ve muhteşem uçurumlar, Fundy Körfezi’ni dünyanın en büyük doğal alanlarından biri haline getirmektedir ve muhteşem gelgitler – dünyanın en yüksek, dendiği gibi – güzel bir güzellik unsuru eklemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.