İtibar Yönetimi Nedir

Günümüzde ticari ve şahsi itibarın korunması adına birçok çalışma yürütülmektedir. Bu çalışmalara kısaca itibar yönetimi denmektedir. Kişisel itibar yönetimi, online itibar yönetimi gibi alt başlıkları bulunmaktadır.

İtibar Yönetimi Nedir

İtibar Yönetimiİtibar yönetimi (bazen rep yönetimi, online itibar yönetimi veya ORM olarak adlandırılır), o kişi hakkındaki çevrimiçi bilgileri etkileyerek bir kişi veya kuruluşun kamu algısını şekillendirmeye çalışmaktır.

İtibar yönetimi ilk adımı, öncelikle sosyal medya izleme ve özenle hazırlanmış arama sorguları aracılığıyla kişi veya iş referanslarını izlemektir. Arama sonuçlarındaki sosyal medya analizleri ve benzer süreçler, söz konusu kişi veya işletmeyle ilgili mevcut kamuoyunun anlık görüntüsünü sunmaya yardımcı olur ve daha sonra ortaya çıkan sorunlu sorunlara yönelik bir kampanya tasarlanabilir.

Kurumsal İtibar Yönetimi

Olumlu görüşlerin görünürlüğünü artırmak veya olumsuz görüşlerin görünürlüğünü azaltmak için halkla ilişkiler (PR) kampanyaları yapılabilir. Bir yaygın uygulama, bir işletmenin olumsuz organik içeriğe karşı koymak için olumlu içerik parçalarının oluşturulmasıdır. Bir itibar yöneticisi, olumsuz yorum gösterimini arama sonuçlarında veya sosyal medya sitelerinde daha az görünür kılmak için pozitif sayıları yeterli sayıda gönderir. Ayrıca, bir şirket hakkında şikayette bulunan tweet’lere yalnızca raporlamak için iyi deneyimleri olduğunu belirten yorumları yanıtlayan konuşmacılara da katılabilirler.

İtibar Yönetimi Nasıl Yapılır

1. İşletmelerinizle İlgili Web Özellikleri Üzerinde Bir Varlık Yaratın

Şirketinizin minimumda Twitter, Facebook ve Google+ hesaplarına sahip olması gerekir. Son derece rekabetçi bir pazarda ve dikey konumdaysanız, bazı ek sosyal medya sitelerinde de aktif olmanız gerekebilir. Bunların bazıları sizin sektörünüze özgü olabilen düzinelerce mevcuttur.

2. Sosyal Medya Hesaplarınızı İhmal Etmeyin

Sosyal medya hesaplarınızı oluşturmak önemlidir. İşletmeniz için sadece bir Twitter, Facebook ve Google+ hesabı / sayfası yeterli değil – kitlenizi de onlarla geliştirmeniz gerekiyor. Devam eden geliştirme ile, müşterilerle etkileşim kurmak ve etki ve katılım puanlarınızı artırmak için sosyal medya hesaplarınızı oluşturabilirsiniz.

3. Markalarınızı ve Ürünlerinizi Düşünün

Şirketinizin adından daha fazlası için çevrimiçi materyaller ve sosyal profiller oluşturmanız gerekebilir. Şirket adınızın ötesinde marka ve ürün adlarınız varsa, büyük olasılıkla bu adlar için sıralanacak içerik geliştirmeniz gerekir. Her marka adını talep etmek ve saklamak için web siteleri, web sayfaları, sosyal medya profilleri ve yardımcı malzemeler geliştirmeniz gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.