Hamilelikte Mide Yanması

Hamilelikte mide yanması oldukça doğaldır. Bebeğin yaptığı baskıyla mide problemleri yaşamak olasıdır.

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur

Hamilelikten önce mide sorunları yaşanmamış olabilir. Ya da daha önceden reflü, gastrit hastası olan kişilerde mide yanması şikâyeti çoğalır. Bu durum yemek asitlerinin mide borusunu tahriş etmesiyle oluşur. Hamilelikte hormonların etkisiyle sindirim yavaşlar.

Hamilelikte Mide YanmasıBu nedenle de besinlerin kana karışması ve midenin tamamen boşalması gecikir. Böylelikle mide yanması oluşur. Hormonların etkisiyle hamilelikte kaslarda gevşeme meydana gelir. Bu nedenle mide kapakçığı kasında zayıflama meydana gelir.

Normal şartlarda bu kas çalışmadığı için gıdalar yemek borusuna kaçar ve yanma ekşime hissi oluşur. Hamileliğin son aylarında bebek mideye baskı yapar. Bu nedenle mide de yanma hissi olur.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Başlar

Hamileliğin 1. Trimesterında ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde mide yanması ilk aylarda ortaya çıkabilir. Hamileliğin sonlarında bebeğin büyümesiyle şikâyetler iyice artar.

Hamilelikte Mide Yanması Ne Zaman Biter

Hamilelik döneminde mide yanması hamileliğin 9. Ayında hafifler. Doğuma yakın şikâyetlerin azalmasının nedeni bebeğin doğum kanalına inmiş olmasıdır. Bu nedenle de göğüs boşluğu ve diyaframdaki baskı azalır. Hatta kişi kendini daha hafif hisseder. Fakat bebeğin doğum kanalına inmesiyle gebe daha sık tuvalete gitme isteği duyar. Bazen bu durum doğum bitene kadar da sürebilir.

Hamilelikte Mide Yanması Bebeğe Zarar Verir mi

Hamilelikte mide yanması kişiyi rahatsız etse de bebek için sorun teşkil etmez. Bu nedenle annenin tedirgin olması gereksizdir. Bu durum gebeyi rahatsız ederken bebek için faydalı bile olabilir. Çünkü besinler vücutta yavaş hareket ettikçe emilim yavaşlar böylece bebek daha iyi beslenir.

Hamilelikte Mide Yanması Sorununa Çözümler

Hamilelikte mide yanması can sıkıcı ve rahatsız edici bir durumdur. Fakat bu durumun üstesinden gelinebilir. Hamilelikte mide yanması etkilerini azaltmak için azar azar fakat sık sık yenmelidir. Öğünlerin düzenli tüketilmesi gerekir. Bu sayede kabızlık sorunu önlenerek bu sayede mide bulantısı ve yanması şikâyetleri azalır.

Her kişinin bünyesi farklılıklar gösterir eğer ki mideye zarar verdiği saptanıyorsa o gıdadan uzak durulması gereklidir. Kişinin bol bol sıvı tüketmesi gerekir. Fakat yemeklerin arasında içilmemelidir. Çünkü mide şişliğine ve hazımsızlığa neden olabilir. Yemek yenildiği sırada kişi dik durmalı kambur şekilde oturmamalıdır.

Bunun nedeni mideye baskı olduğu takdirde rahatsızlanma riski artar. Bu nedenle dik bir şekilde oturulmalıdır. Yemek tüketildikten hemen sonra yatılmamalıdır. Aksi takdirde hem mide bulantısı hem de yanma şikâyeti artar. Yatış öncesinde sağlıklı atıştırmalar alınarak, mide rahatlatılabilir.

Yatış pozisyonunda ya da dinlenme pozisyonundayken baş dik tutulmalıdır. Çünkü bu sayede mide daha çok rahatlar. Baş ve omuzlar için yastıklarla destek alınabilir veya pozisyon değişikliği yapılarak yastık dik şekilde yarım oturuş uygulanabilir.

Hamilelikte Mide Yanması Tetikleyici Gıdalar

Her bünye farklı yapıda olduğu gibi her hamilelikte farklı özelliklere sahiptir. Kimi gebede tükettiği gıda dokunmazken kimi hamilelikte mide yanması oluşturur. Bu nedenle öncelikli olarak kişinin vücudunu dinleyerek beslenme programı oluşturmalıdır.

Fakat bazı belirli başlı yiyecekler genellikle hamilelik döneminde mide yanması tetikleyici özelliğe sahiptirler. Bu gıdalar arasında yağ oranı fazla gıdalar, kızartmalar, alkol, gaz oranı yüksek olan içecekler, baharat oranı yüksek olan gıdalar, şeker oranı yüksek olan besinler, kahve ve çay olarak sıralanır.

Hamilelikte Mide Yanması Tedavisi

Bazen kişiyi dayanılmaz sıkıntılara sokan bu rahatsızlığın elbette tedavisi mümkündür. Hamilelik döneminde mide yanması tedavisinde bebeğe zarar vermeyen ilaçlar doktor tarafından reçete edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.