Genç Nesil ve Sosyal Medya

Hem çocuklar hem de gençleriçintelefonlar hayatlarının büyük bir parçası haline geldi. Uzmanlar, ergenlerin yaklaşık% 90’ının en az bir çeşit sosyal medya kullandığını ve bu ergenlerin% 75’inin bir sosyal paylaşım sitesinde bir profile sahip olduğunu söylemektedir. Hemen hemen her ülkede toplam ergen sayısının yarısından fazlası, her gün sosyal ağ sitelerini ziyaret etmektedir. Bu rakamlar birkaç yıl öncesine oranla çok daha yüksektir ve bunların azalma ihtimali yoktur.

Genç Nesil ve Sosyal MedyaBu durumun bazı endişe verici yanları vardır. Sosyal medya ortamında korkulması gereken tehlikeler ve çok hassas noktalar bulunur . Çocuklar her zaman iyi kararlar veremezler; Bazen Facebook veya YouTube’dagibi ağlarda sorunlara yol açabilecek  şeyler yayınlayabilirler. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarına sosyal medyayı doğru bir şekilde nasıl kullanacaklarını öğretmeleri önemlidir.

Sosyal Medyanın İyi Yönleri

Sosyal medya aşağıdaki konularda çocuklara yardımcı olabilir:

 • arkadaş ve aile ile iletişim kurmanızı sağlar
 • Gönüllü organizasyonlar veya yardım kampanyası gibi kar amacı gütmeyen hayır kurumlarının organizasyonlarına katılmanıza ortam hazırlar
 • Fikirlerinizi, müziğinizi ve sanatınızı paylaşarak yaratıcılığınızı besler.
 • iletişime geçebilir veya benzer ilgi alanlarına sahip kişilerle etkileşimde bulunabilirsiniz.

Sosyal Medyanın Kötü Yönleri

Sosyal medyanın olumsuz yönleri, kötü sonuçlar doğurabilir. İstemsiz olarak, çocuklar internette gerekenden daha fazla yayın yapıyorlar.

Yapılan bir araştırmada, 10 ergenden 9’unun kişisel fotoğraflarını internette yayınladıkları veya gerçek isimlerini profillerinde kullandıkları; 10 kişiden 8’inin doğum tarihlerini koyduğu ; ve 10 üzerinden 7’sinin yaşadıkları kentin adını koyduğu görülmüştür. Buistatistikler cocukları kötü niyetle takip eden bireylerin işini kolaylaştırır. Çocuklar bu tarz kişilerin saldırısına uğrayarak savunmasız bir duruma düşebilir.

Ergenler hakkındaki bu istatistikler sosyal medyanın tehlikelerini açıkça göstermektedir:

 • Gençlerin% 17’si internette bilinmeyen biri ile iletişime geçtiklerini ve bu iletişimin kendilerini rahatsız veya korkmuş hissettirdiğini söylüyor
 • Gençlerin% 30’u, yaşlarına uygun olmayan reklamlar aldıklarını söylüyor
 • Gençlerin% 39’u, belirli web sitelerine erişmek için yaşlarını yalanladıklarını itiraf etti

Sosyal Medya Konusunda Neden Endişelenmeliyiz?

İnternette zorbalık tarzı sorunlara ek olarak, çocuklar sosyal medyadaki kişiler ile karşılaşma tehlikesi  yaşayabilir. Kullanıldığında, bilgiyi yayınlayan kişinin, nerede yaşadığının bilinmesine izin veren birçok uygulama var. Bu, herkesin uygulamayı kullanan kişinin tam olarak nerede olduğunu bilmesini sağlar.

İnternet üzerinden paylaşılan fotoğraflar, videolar ve yorumlar genellikle yayınlandıktan sonra silinemez. Gençler, silinmiş olduklarını düşündükten sonra bile, bunları internet’ten tamamen silmek imkansızdır.

Uygunsuz bir fotoğrafın yayınlanması çocuğun itibarına zarar verebilir ve yıllar sonra farklı sorunlara neden olabilir; örneğin bir üniversiteye kabul edilmek isteyen veya iş arayan birey için zor sonuçlar doğurabilir . Ya da bir cocukşaka amaçlı dahi olsa kötü bir tweet atıyorsa, birisine zarar verebilir hatta bu tweet tehdit olarak algılanabilir.

Sosyal medyada çok fazla zaman harcamak iyi değildir. Bağımlılık yapıcı etki gösterebilir. Bu bağımlılık sizi asosyal bir birey haline dönüştürür. Sosyal çevrenizden uzaklaşır yalnız kalmaya başlarsınız. Bu tür sonuçlar doğuran sosyal medya bağımlılığı depresyon gibi belirli hastalıklarında habercisi olabilir.

Ebeveynler ne yapabilir?

Çocukların internette neler yaptığını bilmek önemlidir, fakat çok fazla merak etmek onları sizden uzaklaştırabilir ve ebeveyn ile çocuk arasındaki güveni zedeleyebilir. Anahtar, çocuğunuza gizliliğine saygı duyduğunuzu gösteren, ancak tehlikede olmadığından emin olmak için bir yol gösterecektir.

Aşağıdakiler, çocuklarınızla paylaşmanız gereken ipuçları:

 • Iyi bir insan olmalarınıöğretin.Kötü bir şekilde davranmak, sanal dünyada gerçek dünyada olduğu gibi kabul edilemez. Çocuklarınıza başkalarına saygılı ve nezaketle davranmalarını beklediğinizi ve başkaları hakkında hiçbir zaman incitici veya utanç verici mesajlar göndermemelerini açıklayın. Onlara, onları kışkırtıcı ya da onlar hakkında bir şeyler yayınlayan birinin olup olmadığını her zaman söylemelerini isteyin.
 • Bir şey yapmadan önce iki kez düşünsünlerGençlere, yayınladıkları şeylerin kendilerine karşı kullanılabileceğini hatırlatın. Kisiler telefon numaralarının yanı sıra tarafların veya olayların yerini kaydetmekten kaçınmalıdır.
 • Gizlilik ayarlarını kullanmayı öğretinGizlilik ayarları önemlidir ve ne kadar önemli olduklarını vurgulamak için, çocuklarınızın bunları anladığından emin olmak için bunlara birlikte bakın.  Bunailave olarak şifreler korumak için var olduğunu, kimlik hırsızlığı gibi sorunları ve şifrenin kimse ile paylaşılmaması gerektiğini açıklayın.
 • Yabancılarla olan arkadaşlıklarını kabul etmeyin. “Kişiyi tanımıyorlarsa, onları arkadaş olarak kabul etmeyin.” Bu basit bir güvenlik kuralıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.