Firavun III. Thutmose (Tuthmosis-Menheperre)

Mısır; herkeste belirli çağrışımlara ( Firavunlar, Piramitler, Mumyalar, Çöller, Develer) yol açar. Ayrıca ilginç bir ortaklıkta söz konusu; yazıya konu olan Firavun III. Thutmose döneminin otuzuncu yılında, Hieropolis şehrine dikilen bir dikilitaşa (Obelisk; genellikle granitten yapılırlar.

Yapı itibari ile yukarı doğru incelerek tepede bir piramit şeklini alır. Genellikle önemli bir olaya binaen tapınak veya mezar yapılarının kapısına çift olarak dikilirler.) İstanbul; Sultanahmet’te rastlamaktayız. Keyifle okumanız dileğiyle…

III. Thutmose Saltanatı

FiravunIII. Thutmose, Eski Mısır’ın On sekizinci hanedanının altıncı firavunudur.

III. Thutmose, Mısır İmparatorluğu’nun bir prensi olarak doğdu. Babası II. Thutmose, Mısır firavunu idi. Annesi Iset, firavunun ikinci bir eşiydi.

Thutmose’un saltanatının ilk 22 yılında, üvey annesinin Hatshepsut’un elindedir.

III. Thutmose neredeyse 54 yıl boyunca hüküm sürmüş ve hükümdarlığı genellikle 24 Nisan 1479-11 Mart 1425’e kadar tarihlendirilmiştir.

Babasının tek oğlu olduğu için, II. Thutmose öldüğünde tahtını aldı, ancak o babasının Kraliçesi’nin oğlu değildi.

Durumunu güçlendirmek için, II. Thutmose ve Hatshepsut’un (Maatkare) (1479-1458) bir kızı ile evlenmiş olabilir. Bunların; Neferure ve II. Merytre-Hatshepsut olduğu öne sürülmüştür, ancak bu kesin değildir, diğer bir şüpheli konuda Merytre-Hatshepsut’un, Hatshepsut’un kızı olduğu konusudur.

Kraliçe Hatshepsut’un Hakimiyeti Dönemi

Hatşepsut döneminde Mısır pasif bir dış politika izler. Bu sırada Hititler iç savaşlarla uğraşırken, Ari elitlerinin yönettiği Mitanni krallığı güçlenmiştir. Ve Mısır’ın Suriye’deki varlığını tehdit eder hale gelmiştir.

Hatşepsut bu durumla ilgilenmek yerine Somali kıyısındaki Punt’a artık düzenli olarak ticari amaçla yapılan seferlerden birini daha gerçekleştirir.

Hatshepsut güçlü bir firavun ve iyi bir liderdi. Mısır yönetimi altında gelişti. Bu arada, III. Thutmose büyüdükçe orduda bir liderlik rolü üstlendi. Ordudayken, savaş ve iyi bir komutan olmanın nasıl olduğunu öğrendi.

Hatşepsut’un ölümünden bir süre sonra Mısır’da ona ait eserler yok edilmeye başlanır. Onu resmeden eserlerde erkek görüntüsünde biri olarak görülmektedir.

III. Thutmose’un Askeri Faaliyetleri

22 yıl sonra, Hatshepsut öldü ve Thutmose firavunun rolünü ve gücünü ele geçirdi.

Tarihçiler tarafından bazen Mısır’ın en büyük fatihi ya da “ Mısır Napolyon’u ” olarak adlandırılan aktif bir genişlemeci hükümdardı.

Mitanni Krallığı, Levant’a hakimiyet konusunda, Mısır’a karşı mücadele etmiştir. Bu nedenle Firavun buraya sefer kararı almıştır. MÖ. 1468’de sefere çıkılır. Seferi yapan III. Thutmose’un bir diğer özelliği de Firavunlar içinde Fırat nehrini geçen ilk Firavun olmasıdır.

III. Tuthmosis bu bölgede bir üstler zinciri kurarak bölgeye ulaşımını kolaylaştırmaya çalışmıştır. Toplam 16 sefer düzenlenir. Bu seferlerin sekizincisinde, Mö.1457’de, gerçekleşen Megiddo savaşı ile Mitanni Krallığının devlet merkezi olan Kadeş kuşatılır. Zor da olsa ele geçirilen şehir yerle bir edilir.

III. Thutmose’un Ölüm

III. Thutmose MÖ 1425 yıllarında öldü. Krallar Vadisi’ndeki ayrıntılı bir mezarın içine gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.