Erken Gebelik Testi

Erken hamilelik testi, belirli gün aralıklarıyla görülen adet’in gecikmesiyle yapılan ilk teste denir. Erken gebelik testi idrarda ve kanda ki hormon değerlerine bakılarak yapılır. Gebelik hormonu değerleri beklenen adetten önce artmaya başlar. Bu nedenle kanda ve idrarda erken olarak tespit edilebilir. Ayrıca erken gebelik testi özel tıbbi durumlarda gebeliğin erken teşhisi için kullanılır.

Adet Günü Geçmeden Erken Gebelik Testi 

Gebelik Testiİdrara ve kana bakılarak yapılan gebelik testlerinden sonuç almak için beklenen regl döneminin en az 4-5 gün kadar geçmiş olması gerekmektedir. Ancak erken gebelik testleri yardımıyla hamile adayları idrarda gebeliği adet günü gelmeden tespit edebilirler. Sabırsızlanan ve hamile olup olmadığı merak eden anne adayları için erken gebelik testleri yardımcı olacaktır.

Erken Gebelik Testleri ve Gebelik Testleri

Gebelik testleri vücutta artan Beta HCG hormonunu tespit ederek yapılmaktadır. Beta HCG hormonu ilk olarak kanda kendini gösterdikten sonra idrara geçer. Planlanan hamilelik sürecinde birçok kadının eczaneden hamilelik testi alarak evde idrarla yaptığı testler, hormon idrara henüz yeterince geçmediği için negatif sonuç verebilir.

Bu duruma false negatif de denilebilir. Oysa erken gebelik testi içerisinde bulunan parametreler yardımıyla Beta HCG hormonunu gebeliği normal gebelik testlerinden daha önce tespit edebilir. Birçok eczanelerde bulunan çeşitli erken gebelik testleri, gebeliğin varlığını henüz adet günü gelmeden bile tespit edebilmektedir.

Evde yapılan bu testlerde çıkan negatif sonuç, hamileliğin olmadığı için değil, hamilelik hormonunun yükselmediğinden dolayı da olabilir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Erken gebelik testi adından da anlaşılacağı üzere gebeliği beklenen adet gününe 2 ya da 3 gün kala erkenden belirler. Erken gebelik testi adet gününün geçmesi beklenmeden yapılarak sonucun pozitif ya da negatif olduğu tespit edilir.

Birçok çubuk test üzerine idrar damlatılarak yapılan gebelik testlerinden ziyade idrarda gebeliği erken dönemde saptayabilmek için tasarlanmıştır. Döllenme son adet döneminin bitiminden ortalama olarak 10-14 gün sonrasına tekabül eder.

Erken gebelik testlerini tahminen var olan embriyonun ortalama 10-12 günlük olduğu dönem olan bir sonraki adet haftasına 2 gün kala yapılabilir. Ayrıca hamilelik şüphesi olan anne adayları yerleşme kanaması denilen nişan olarak da bilinen hafif lekelenme akıntısı görebilirler. Bu durumda şüphelerini doğrulamak için erken gebelik testi yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.