DİSLEKSİ NEDİR?

Disleksi “Özel öğrenme güçlüğü” olarak tanımlanabilir. Disleksi belirtileri daha okul öncesi dönemde görünmesine rağmen en anlaşılır hale ilkokul döneminde geliyor. Uzmanlara göre öğretim hayatında zorluklar yaşanması ve bu durumun süreklilik arz etmesi disleksi belirtisi olarak varsayılıyor.Uzmanlara göre disleksi’ye sahip olan kişilerde sözcükleri yanlış okuma, okuduğunu doğru algılamama, okurken yaşıtlarına oranla daha yavaş okuma gibi durumları gözlemlenmiştir. Okurken yaşanan en sık güçlük ise harfleri karıştırma, hece ya da satır atlama, yavaş ve yanlış okumadır.

DisleksiDisleksi ile alakalı çok yanlış bir inanışın olduğuna dikkat çeken uzmanlar, toplumda disleksi olan bireylerin zekâ geriliği ya da özrü olduğu düşünülüyor. Oysaki bu durumun en önemli kanıtı ise Albert Einstein, Leonardo da vinci, Rodin ve Cher gibi bilim insanları ya da sanatçılardır. Disleksinin zekâ problemi olduğu ile ilgili ön yargının ortadan kalkması için sadece ailelerle değil toplumun da bilinçlenmesiyle çözülecek bir problem olduğu anlaşılıyor.

DİSLEKSİ ÇEŞİTLERİ

Disleksi,anne karnında iken sahip olunan yani doğuştan gelen ve yaşanılan olağanüstü durumlara bağlı olarak ikiye ayrılır. Doğuştan gelen disleksi doğum öncesi, doğum sırasında ve sonrasında gelişen komplikasyonlara bağlı olarak üçe ayrılır.

Doğum öncesi disleksi’ye sebep; yetersiz ve dengesiz gıda tüketimi, gebelik sırasında yaşanılan hastalık, enfeksiyonlar ve buna bağlı olarak bilinçsizce kullanılan ilaçlar sayılabilir. Doğum sırasındaki disleksi sebebi ise uzun ve zor doğum sürecine bağlı plasenta anomalileridir. Doğum sonrası sebep ise bebeğin doğum sonrası nefes almasındaki gecikme ya da daha ilerleyen yaşlarında geçirdiği ateşli hastalıklar olabilir.

DİSLEKSİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Uzmanlar disleksi ve tüm öğrenme güçlüklerinin tedavisinin eğitim olduğunu vurguluyor. Verilen eğitim okulda verilen eğitimden farklılık gösteriyor, çocuk özel eğitim vermeyen bir okulda eğitimini alırken bireysel veya grup halinde özel eğitime alınır. Eğitimi veren kişiler konularında uzmanlıklarını almış kişilerdir. Disleksi yani öğrenme güçlüğü ilaç ile tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Ancak disleksi ile birlikte kişide psikiyatrik bir hastalık gözlemleniyorsa tedavisi için ilaç kullanılabilir. Dikkat eksikliği ile seyreden rahatsızlıklarda yine ilaç tedavisine başvurulabilir. Disleksinin yoğunluğuna göre verilen özel eğitimin süresi ve yoğunluğu değişiklik gösterebilir. Hafif seyreden durumlarda eğitim kısa süreli iken ağır durumlarda ise alınan eğitimin süresine rağmen bazen kişinin eğitim hayatındaki zorluklara çare olamayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.