Dikiş İzlerine TCA Peeling

TCA (triklorasetik asit) cildin dış tabakalarına nüfuz etmek için tasarlanmış orta düzey bir asittir. Cilde uygulandığında, kabuk altındaki daha taze cildi ortaya çıkarmak için cildin hasarlı ve ölü katmanlarını döker. TCA soyma iyileşmesinden sonra sonuçlar,  lekelenme, yaş lekeleri ve kırışıklıklarda gözle görülür bir düzelmeye neden olur. TCA, cilt üzerinde  harika sonuçlar yarattığından, uzmanlara göre ameliyat  ve dikiş izlerine oldukça olumlu etkisi olduğu belirtilmektedir. Keşfi 1839 yılında olmuştur. O günden günümüze çok revaçtadır ve alternatif peeling yöntemlerinin en iyisidir.

Dikiş İzlerineAmeliyat sonrası vücudumuzda görünen veya görünmeyen yerlerde kalan dikiş izleri, çoğukişiyi rahatsız eder. Kötü görünümü belki de yaşadığımız ameliyat deneyiminin stresli anlarını hatırlattığı için, bize katlanarak rahatsızlık verir. Elbette bu izlerin geçirilmesinin zaman ve maddi anlamda külfeti olduğu inkâr edilemez bir gerçektir. Özel klinikler elbette bir seçenek fakat seans başına alan ücretler oldukça yüksek olabildiği gibi aynı zamanda her seansa katılmak için harcanan zamanda azımsanacak gibi değildir.

Ameliyat gibi ciddi operasyonlar haricinde, birde daha küçük çaplı yaralanmalar neticesinde atılan dikişlerde aynı ölçüde sıkıntı verici olabiliyor. Dikiş izlerinin geçirilmesi için TCA peeling işlemi günümüzde oldukça revaçtadır. 4haftada bir tekrarlanacak olan bu işlem 10 ayın sonunda mükemmel sonuçlar doğurabilmektedir.

Dikiş izlerinin geçirilmesi için uygulayacağınız TCA peeling için alacağınız ürünün üzerinde yazan talimatları mutlaka dikkatle okumalısınız. Derinizin hassasiyeti ve alerji reaksiyonlarınızı hesaba katarak ve en azından eczacınız veya bir dermatoloğa danışarak, ayda bir kez bu metodu uygulayabilirsiniz. TCA deri üst tabakasını soymak sureti ile deriyi yeniler. Bu yenilenme işlemi esnasında izler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Her uygulamada tekrarlanan bu sürece uygun olarak izleriniz yok olur.

 NASIL UYGULANIR. UYGULAMA SONRASI SÜREÇ

Aldığınız ürünün prospektüsüne göre ölçüler kullanmanız faydalı olacaktır. Genel itibariyle ölçüler ve kullanım şu şekilde gerçekleşir: Öncelikle sorunlu bölgenin temiz olması gerekmektedir. Eldiven kullanılması tavsiye edilir. %35 tca solüsyon, temiz bir pamukla iz olan bölgeye yumuşak ve dairesel hareketlerle sürülür. Bu işlem en az 2 kez yapılmalıdır. Her arada, en az 2 dakika beklemek, solüsyonun deriye nüfuz etmesine yardımcı olacaktır. İşlemin bitiminden sonra 2 dakika daha bekleyiniz.  Tca sürülen bölgeyi suyla yıkayınız.  Gözlerinize sürmeyiniz ve kesinlikle yutmayınız. Derinizde beyazlaşma görülmesi olağandır. Esasen bu beyazlaşma doğru yolda olduğunuzu gösteren bir işarettir. E vitamini içeren organik ya da en azından doğal bir krem sürmeniz, derinizin nemlenmesi için çok önemlidir. Organik krem pahalı derseniz, o zaman iyi bir pişik kremi de aynı işlemi görür. Kreminizi sabah kalktığınızda ve akşam yatarken sürmeniz hatta izleriniz ortadan tamamen kaktığında bile en az 1 hafta daha uygulamanız gerekir. Unutmayınız ki, orta derecede olsa bile TCA bir asittir ve asitler, gerekli müdahaleler yapılmazsa vücudu hızla kurutur.

Tcapeeling işleminden yaklaşık 1 hafta geçtikten sonra beklenen deri soyulma işlemi nihayet gerçekleşecektir. Ne kadar özenli olmaya çalışırsanız çalışın soyma işlemini kendiniz yapmayın. Tahmin edeceğiniz gibi cildiniz oldukça hassas bir durumda olacaktır. Eğer hâlihazırda zaten hassas bir cildiniz varsa durumunuzu riske atmamalısınız.Kızarma ve hafif şişlikler görünebilir. Vücut reaksiyonuna göre, ürün talimatlarınızı da göz önünde bulundurarak, bir sonraki peeling işleminize, düşünülenden birkaç gün daha fazla ara vermeniz olasıdır.

Peeling sonrası güneşe çıkmamaya mümkün mertebe özen gösteriniz. İlla çıkmak zorunda kalırsanız ve iz yüzünüzde yahut  görülecek bir yerdeyse onu koruyunuz. Hergün güneş altında kalmanızı gerektiren bir işiniz varsa güneş kremi kullanabilir yahut ten hassasiyetinize göre tcapeeling işlemini, Ekim ayından itibaren gerçekleştirme kararı alabilirsiniz. Banyo yaparken de teninize aynı hassasiyeti göstermeli, aşırı sıcak suyla yıkanmamalısınız.

İZLERİN GEÇME SÜRESİ

Titizlik gerektiren her işte olduğu gibi TCA peelingle izleri geçirme süreci de bir iki uygulamada sonuca ulaşmaz. Elbette farkı görmeye başlayacaksınız fakat izlerinizin tamamen geçtiğini görmek için biraz daha sabırlı olmanız gerektiğini daha yolun başındayken kendinize telkin etmeniz sabrınızı, inancınızı ve kararlılığınızı arttıracaktır. Yine de yıllarca bekleyecek değilsiniz elbette. 4. Uygulamadan itibaren göreceksiniz ki, izleriniz birer ikişer silinmeye başlayacak.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.