Cilt Sıkılaştırıcı Yöntemler

Yaşın ilerlemesiyle ve hızlı şekilde kilo alıp verme sonucunda ciltte kırışıklıklar, sarkmalar meydana gelir. Bu nedenle cildi daha iyi bir hale getirmek adına cilt sıkılaştırıcı yöntemler mevcuttur.

Cilt sarkmasının nedenleri arasında düzensiz ve bilinçsiz egzersizler, yer çekimi, kilo kaybı ve güneş ışınları bulunmaktadır. Kadınlarda oluşan cilt sarkması genellikle doğumundan sonra oluşmaktadır. Herhangi bir sebepten olsa dahi belirli oranlarla sarkmalar giderilebilir. Bu yöntemlerin arasında cilt sıkılaştırıcı kremler, lazerle sıkılaştırma tekniği, bölgesel yapılan egzersizler vardır.

Cilt Sıkılaştırıcı Yöntemler

Cilt SıkılaştırıcıYüzün elastikiyetini kaybetmesiyle yaşlanma belirtileri de ortaya çıkar. Bu durumu toparlamak adına çeşitli yöntemler mümkündür. Lazerle yüz sıkılaştırıcı tekniği en çok tercih edilen yöntemlerdendir. İnfrared ışınları kolejenin daha yoğun salgılanmasını sağlar. Böylece de yüzde sıkılaşma işlemi gerçekleşmiş olur. Lazer tedavisiyle birlikte mutlaka düzenli ve dengeli beslenme aynı zamanda sıkı bir egzersiz programı uygulanmalıdır.

Kilo Kaybı Ardından Cilt Sıkılaştırma 

Zayıflamanın ardından bel ve göbek bölgesinin ardından sarkmalar oluşur. Bu durum genellikle hızlı kilo kaybı sonrasında ortaya çıkar. Uzun soluklu yapılan diyet ve egzersizlerde bu şekilde problemler oluşmaz. Çünkü vücut süre içinde duruma ayak uydurarak şekil alabilme sürecine sahip olur.

Göbek bölgesinin sarkması en çok doğum ardından sonra gerçekleşir. Egzersizle birlikte bölgeye sıkılaştırıcı kremler uygulamak etkili olacaktır. Aynı zamanda karbonhidrat tüketimini minimuma indirmek sağlıklı ve dengeli beslenmek gereklidir. Cildi sıkılaştırmak uzun zaman alabilir. Yapılan tüm işlemlere rağmen sonuç alınamıyorsa veya daha kıssa bir zamanda sıkılaşmak isteniyorsa cerrahi işlem tercih edilebilir.

Cilt Sıkılaştırmada Su İçmenin Önemi

Sıkı bir cilde sahip olmak isteniyorsa mutlaka bol su tüketilmelidir. Su tüketmek cilt sorunlarını daha hızlı şekilde iyileşmesine neden olur. Bol su tüketmek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi cildi sıkılaştırır. Aynı zamanda maden suyu içerdiği mineraller sayesinde cildi temizler ve sıkılaşmaya yardımcı olur. Günde bir şişe içilmelidir. Maden suyuyla yüz yıkanabilir. Böyle yüz minerallerle beslenerek temizlenmiş olur.

Ciltteki Gözenekleri Sıkıştırma Yöntemleri

Gözenek kıl ve yağ folüküllerinin cilde açılma noktasına denir. Gözeneklerin açılması en çok yanak çene ve burun çevresinde oluşur. Yağlı cilt yapısında ve siyah noktası olan kişilerde gözenek açıklığı daha fazla oluşur. Gözenekleri yok etmek imkânsız olsa da küçültmek amaçlı tedaviler uygulanır. Gözenekleri sıkıştırmada uygulanan tedavi öncesinde cilt yapısı belirlenmeli ve buna göre yol izlenmelidir.

Yağlı bir cilt yapısında salisik asitli krem, jeller, losyonlar, a vitamini içeren kremler, meyve asitti içeren krem ve jeller kullanılmalıdır. Ürünlerin düzenli kullanımına rağmen gözeneklerde azalma ve sıkılaşma gözlenmiyorsa doktor tarafından cerrahi temizlik uygulanması gerekir. Doktor önerisiyle mikro peeling, karbon peeling, meyve asitli peeling tedavileri uygulanabilir. Ayrıca iğneleme ve ışık tedavisi de mümkündür.

Kuru ve karma cilde sahip olan kişilerin gözeneklerini sıkılaştırmak için ölü deri atılarak sağlanır. Bu tedaviden sonuç almak için en az 5, 6 seans gerekir. Uygulama 2, 6 hafta aralıklarla uygulanmalıdır. Gözeneklerin sıklığına ve büyüklüğüne bağlı olarak tedavi yöntemleri birleştirilebilir. Örneğin mikro iğneleme ve kimyasal peeling, ışık tedavisi birlikte uygulanabilir. Bu sayede daha iyi sonuçlar elde edilir. Fakat tedavi sonrası kalıcı etki 6, 12 ay sonrasında görülür.

Cilt Sıkılaştırıcı Maske Çeşitleri

Limon, elma ve maden suyu karıştırılır. Ardından buz küplerine konularak dondurulur. Buz küpü yüze uygulanır. Aynı zamanda bu uygulama gözaltı torbalarını yok eder. Yumurta beyazı ve bal karıştırılır ve yüze uygulanır. Maske 25 dakika yüzde bekletilir. Cilt gerilir ve sıkılaşır. İşlem sonrası yüz soğuk suyla yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.