Büyük Alfred Kimdir

Büyük Alfred, Thames nehrinin güneyinde yer alan Wessex’in Anglo-Sakson krallığının hükümdarı Kral Æthelwulf’un (839-58) beşinci oğluydu. 849’da Wantage’de doğduğunda, Alfred’in kral olacağı ihtimali yitirilmiş gibiydi. Ancak Viking saldırılarının arttığı bir dönemde dört kardeşinin hepsi genç yetişkinler olarak öldü.

Büyük Alfred Hayatı

Büyük AlfredAlfred, 871 yılında Wessex’in kralı olarak, West Sakons ve Vikingler arasındaki dokuz büyük savaştan, birincisinin ortasında Alfred tahta geçer.

Ancak Alfred, aynı yıl Edington’daki (Wiltshire) Viking rakibi Guthrum’a karşı kesin bir zafer kazanmaya geldi. 890’larda daha ciddi Viking saldırıları oldu, ama bu zamana kadar Alfred askeri iyileştirmeler yaptı ve onlara Wessex’in kuzeyindeki Anglo-Sakson krallığı ve Galli müttefiklerin yardımıyla direnebildi.

868’de Alfred, muhtemelen iki eyaletin kraliyet evlerini birbirine yaklaştırmak için uzun soluklu Batı Sakson planının bir parçası olarak, Wessex’in kraliyet ailesinin soyundan gelen Ealhswith ile evlendi.

Viking Akınları

Ülkenin Danimarka baskınlarından tehdit altında olduğu bir dönemde, tahtta çıkan bir çocuğun liderlikteki zayıflıkları ülkenin zayıf halde kalaccağı düşünülüyordu. MS 870’de Danimarkalılar, güçleri Alfred’in ağabeyi Kral Aethelred ve Alfred’in kendisi tarafından komuta edilen tek kalan Anglo-Saxon krallığına, Wessex’e saldırdılar.

Ashdown Savaşı

871 yılında, Alfred Berkshire’daki Ashdown Savaşı’nda Danimarkalıları mağlup etti. Ashdown’daki başarısına rağmen Danes, Wessex’i harap etmeye devam etti ve Alfred, düşmanlarına karşı gerilla savaşına devam ettiği Somerset bataklıklarına çekilmeye zorlandı.

Edington Savaşı

MS 878’de, Edington Savaşı’nda tekrar Danimarkalıları yendi. Barış yaptılar ve kralları Guthrum, sponsoru olarak Alfred ile vaftiz edildi. MS 886’da, Alfred Danimarkalılarla bir anlaşma yaptı. İngiltere bölünmüştü, kuzey ve doğu ile (Thames ve Tees Nehirleri arasında) Danimarkalı toprak olarak ilan edildi daha sonra “Danelaw” olarak anıldı. Böylece Alfred, Wessex’in sınırlarının ötesindeki Batı Mercia ve Kent bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi.

Savunmada Yeni Düzenlemeler

Alfred, yine Danimarkalılar tarafından tehdit edilmeyeceğinden emin olmak için krallığının savunmasını güçlendirdi. Ordusunu yeniden düzenledi ve güney İngiltere genelinde bir dizi iyi korunmuş yerleşim kurdu. Ayrıca sahili taciz etmeye devam eden Danimarkalı akıncılara karşı kullanmak için bir donanma kurdu.

Bir yönetici olarak Alfred, adaleti ve düzeni savundu. Eğitimin önemine güçlü bir inancı vardı ve otuzlu yaşlarının sonlarında Latince öğrenmişti. Ardından, Latince’den Anglo-Sakson’a kitapların çevirisini düzenledi ve kendisi de katıldı.

Kral Oluşunun İşaretleri ve Ölüm

890’larda Alfred’in tüzüğü ve sikkeleri ona ‘İngilizlerin kralı’ olarak atıfta bulundu. MS 899’da öldü ve başkent Winchester’a gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.