Boyalı Saç Bakımı

Kadınlar ve güzelliklerini ön plana çıkarmak için değişik şekiller uyguladıkları saçları. Kadınlar özellikle saç renklerini değiştirmeyi pek severler. Aslında kullanılan boya, düzleştirici ve kurutma makineleri saçlara zarar vermektedir. Saçlarınızı bu zararlı etkenlerden korumak için saç bakımı yapmanız gerekmektedir.

Şayet saçlarınızı boyatmayı seviyorsanız ayda en fazla iki kere saçlarınızı boyatabilirsiniz. Boyalı saçlar için kullanılan özel şampuanlar vardır bunları kullanmaya özen gösterin. Saçlarınızı tahrip etmemek açısından çok sıcak suyla yıkamayın daha çok ılık suyla yıkamaya çalışın. Düzleştirici ve kurutma makinesi gibi ürünleri orta sıcaklıkta kullanmaya çalışın. Hatta boya sonrası kullanmamaya özen gösterin. Kullanmak zorunda kalırsanız da saçınıza 15 cm uzaklıkta tutarak kullanın.Boyalı saçları etkileyen faktörlerden biride güneştir. Bu sebeple güneş koruyucu kullanmanızda da fayda vardır.

Boyalı Saçlar İçin Evde Bakım Maskesi

Saç BakımıBoyalı ve yıpranmış saçlarınız için evde doğal ürünler kullanarak doğal maskeler hazırlayabilir ve saçlarınızı sağlığına kavuşturabilirsiniz.Boyalı saç bakımı içinbirkaç yöntemden bahsedecek olursak;

Elma sirkesi: müthiş kullanım alanına sahip elma sirkesiyle saçlarınızı durulayarak saçlarınızın pH seviyesini dengeleyebilir, saçlarınızı kepekten koruyabilir ve canlılık verebilirsiniz. Yarım bardak suyun içerisine yarım bardak elma sirkesi ekleyerek karışımı hazırlayabilirsiniz hazırladığınız karışımı sprey yardımıyla saçlarınıza uygulayın ve 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Aloe vera ve bira maskesi: saçları tamir etmede ve saçlara parlaklık kazandırmada bira çok etkili bir yöntemdir. Yarım bardak biranın içerisine 2 tane aloevera sapı ve bir çorba kaşığı zeytinyağı ekleyerek kıvamını tutturuncaya kadar iyice karıştırın. Saçınıza uyguladıktan sonra 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın. Bunu haftada 2 -3 kez uygulamanız yararlı olacaktır.

Avokado maskesi: genellikle cildin yenilenmesi için kullanılan etkili bir maskedir. Ayrıca saç bakımında da oldukça etkilidir. Kuru saçları yumuşatmak, onarmak ve saçlara parlaklık vermek için mükemmel bir seçenektir. Bir adet avokadoyu ezerek içerisine bir çorba kaşığı buğday tohumu yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Saçınıza uyguladıktan sonra 1 saat kadar bekletip ılık suyla durulayın.

Mayonez bakımı: haftada bir kez uygulayabileceğini bu muhteşem tarif çok basittir. Yapmanız gereken tek şey nemli saçınıza mayonez uygulayarak yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkamak.

Boyalı Saçlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyadan sonra saç renginizin solmaması ve uzun süre parlak ve canlı kalması için uymanız gerekenler;

 • Saçınızın rengine uygun ve amonyaksız saç kremi kullanmanız saç renginizi uzun süre korumaya yardımcı olur. Saçınızı boyamadan önce mutlaka derinlemesine temizlik yapın.
 • Saçlarınızın rengini daha uzun süre korumak için haftada en fazla 3 kez yıkayın. Saçlarınızı daha sık yıkamanız boyanın daha hızlı akmasına neden olur.
 • Saçlarınızı haftada 2- 3 kez yıkamanız yetersiz oluyorsa kuru şampuanlar kullanabilirsiniz.
 • Boyadan hemen sonra saçınızı yıkamamaya dikkat edin. 48 saat beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Saç boyanızın saçınız daha iyi adapte olabilmesi ve pigmentlerin saçınıza tam olarak yapışması için 48 saat beklemeniz gerekir.
 • Kullandığınız ürünlerin içerisinde sülfat ve tuz olmamasına dikkat edin. Bu ürünler boyanın saçınızdan daha kolay akmasına neden olur.
 • Kızıl saç tonları daha çabuk kaybolmaktadır ve diğer saç renklerine oranla bakımı daha zordur. Kızıl tonlar seçerken doğal bir yoğunlukta olmasına özen gösterin.
 • sadece vücudunuzu yıkamak için duşa girdiğinizde saçlarınızı boneyle sararak ıslanmamasına dikkat edin.
 • Saçlarınızı yıkarken ılık su kullanın. Çok sıcak su kullanmanız saçlarınızın rengini açar.
 • Bazen şampuan kullanmadan direk saç kremi kullanarak saçınızın nem dengesini koruyabilirsiniz. Şampuan kullandığınız durumlarda saç kremiyle birlikte kullanmaya özen gösterin. Ayrıca kullandığınız şampuanın kalitesine ve içerisinde sülfat barındırmamasına dikkat edin.
 • Saçlarınızı boyadıktan sonra evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle saç bakımına devam edin ve saçlarınızı koruyun.
 • Saçlarınızı nemlendirmek için bakım yağı sürerek ıslanmış havlu ile sarın.
 • Saçlarınızın boyaya karşı alerjisi varsa boyama sonrası kepek şampuanı kullanın.
 • Vitamin desteğiyle saçlarınızı daha sağlıklı ve canlı tutun. C vitamini saç dersi için kan dolaşımını kolaylaştırarak saç köklerini besler. B vitamini saçları güçlendirerek saç dokusunu geliştirmeye yardımcı olur.
 • Saçlarınız ıslakken fön yapmayın. Islak saça direkt ısı uygulanması saçların kırılmasına ve yıpranmasına neden olur.
 • Saçların güçlenmesi açısından demir açısından zengin gıdaların tüketilmesi gerekir.
 • Klor boyalı saçları çok çabukbozduğundan dolayı havuza girerken saçlarınızı klordan koruyan saç bakım ürünleri kullanın.
 • Perma çok fazla kimyasal içerdiğinden dolayı saça zarar veriri. Bu sebeple genellikle yapılmaması önerilir.
 • Saçlarınızdaki kırıkları sürekli temizleterek saçlarınızı gereksiz ağırlıktan uzak tutun.
 • Saçlarınızı sıkı toparlamanız saç dökülmesine neden olur. Saçlarınızı hava almasına izin verin.
 • Saç bakımında ve boyasında mümkün olduğunca az kimyasal içeren ürünler kullanmaya dikkat edin.
 • Kuaförünüzü kesinlikle doğru seçmeye özen gösterin. Yanlış kuaför seçimi saçlarınızı istediğiniz görünüme kavuşturmayabilir.
 • Boyalı saçlar için saçlarınızı proteinle besleyin. Bunun için doğal maske yöntemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.