Böbrek Hastalıkları

Kronik böbrek rahatsızlığı; Türkiye böbrek vakfının yaptığı açıklamada böbrek hastalıkları için, çoğu zaman belirti vermeden ilerleyen sinsi bir hastalık olduğunu açıklıyor. Böbrekte geri dönüşsüz olarak işlevsel bozuklukların geliştiğini gösterir. Böbrek hastalığının sebeplerinin başında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve obezite gelmektedir. Kronik böbrek rahatsızlığının çeşitli fiziksel belirtileri şunlardır;

Börek Hastalıkları Belirtileri

Böbrek HastalıklarıYorgunluk ve odaklanma sorunu; Böbrek işlevindeki ciddi azalma, kandaki toksini ve kirlilik oranını artırır. Bir diğer sorun güçsüzlüğe ve yorgunluğa neden olan, anemi hastalığı olan kansızlıktır.

Uyuyamama sorunu; Böbrekler filtreleme işlemini yerine getiremezse, idrarla vücuttan atılması gereken zararlı maddeler kanda dolaşıma devam eder, buda uyumayı zorlaştırır. Böbrek rahatsızlığı olan kişiler ve Obezite hastaları arasındaki bağı ise uyku apnesidir.

Cildin kuruması ve kaşınma sorunu; Böbrekler kandaki besin ve mineral dengesini yapamazsa, belirtilerinden biri olan kaşıntılı ve kuru bir cilt ortaya çıkar.

Daha sık idrara çıkma sorunu; Böbrekteki filtrenin hasar görmesinden dolayı idrara çıkma düşüncesine neden olur. Bazı durumlarda idrar yolu enfeksiyonu ve erkeklerde prostat büyümesinin habercisidir.

İdrarda kan görme sorunu; Sağlıklı böbrekler idrar yolu ile kirli atıkları vücuttan atarken, kan hücrelerini vücutta tutar. Böbrekteki filtreler hasar gördüğünde, kan hücrelerini idrara sızdırır. Böbrek rahatsızlığının işaret ettiği belirtilere ek olarak idrarda kan görünmesi tümör, böbrek taşına ve enfeksiyonu işaret eder.

İdrarda Köpürme

İdrarın edildikten sonra köpürmesi, idrarda protein olduğunu gösterir. Genellikle idrarda bulunan bir protein çeşidi olan albumindir ve yumurtadakiyle aynı proteindir.

Kaslara kramp girme sorunu; Vücudun elektrolit dengesizliği, Böbrek rahatsızlığının habercilerinde bir tanesidir. Misal minimum kalsiyum düzeyi ve kontrol edilemeyen fosfor, kas kramplarının oluşmasına sebep olur.

Böbrek Taşı; İdrar içinde var olan ürik asit ve kalsiyum oksalat maddelerinin olması gerekenden daha yüksek düzeyde olması, belli bir zaman sonra böbrek taşı oluşumuna neden olur. Özellikle yaz aylarında sıvı alımının azalması ve terleme ile sıvı kaybının artmasına bağlı olarak böbrek taşı hastalığında ciddi bir artış olur. Böbrek taşını oluşturan sebepler; yetersiz sıvı alımı, beslenme alışkanlıkları, böbrekte yapısal bozukluklar, idrar yolu enfeksiyounu, kan kalsiyumunu yükselten hastalıklar, geçirilmiş bağırsak ameliyatları.

Nefrit; Böbrek iltihabı, böbrekteki yapıların zararlı virüs, bakteri ve mantarlar tarafından enfekte olması durumudur. Vücut direncini düşüren sistemik şeker hastalığı ve benzeri durumlarda idrar yollarındaki enfeksiyonun böbreklere ilerlemesiyle gelişir.

Böbrek kistleri; Böbrek kistleri böbrekte sıklıkla rastlanan lezyonlardır. Böbrek kistinin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artış göstermektedir. Oluşma nedeni bilinmemektedir.

Amiloidoz; Çeşitli doku ve organlarda amiloid adı verilen proteinin çökmesi ile oluşan bir durumdur. Böbreklerin süzme yeteneğini bozulması sonucu idrarda protein kaybı, belirli bir süre sonrada böbrek yetmezliği gelişmektedir. Genetik bir hastalıktır.

Akut Böbrek yetmezliği; Böbreklerin işlevleri ani saatler, günler içerisindeki kaybıdır. Başlıca üç sebebi vardır; böbreğe ulaşan kan akımının azalması, direk böbreğe hasar veren bir durumun oluşması, oluşan idrarın böbrek, böbrek kanalı ve mesaneye iletilmesinde oluşan sorunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.