BERGAMA’DA TATİL YAPMAK

Bergama, Türkiye’nin en büyük ilçelerinden bir tanesi olup, İzmir il merkezi ile arasında 103 km mesafe bulunmaktadır. Bergama isminin anlamının Türkçe’deki karşılığı yüksek yerleşimdir. İlçenin isminin Hititler tarafından konulduğu bilinmektedir. Bergama’da tatil yapmak isteyenler için ilçeye en kolay ulaşım yolu İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan karayolu ile sağlanmaktadır. Ayrıca İzmir merkezine kadar ulaşan tren seferleri ile de İzmir’e kadar gelinip, oradan karayolu ile Bergama’ya ulaşmak mümkün olmaktadır.

Bergama, verimiyle bilinen Bakırçay Ovası’nda yetişen zeytin, tütün, üzüm ve pamuk gibi tarımsal ürünleriyle bilinmektedir. İlçe aynı zamanda arıcılıktan da önemli miktarda gelir elde etmektedir.

TARİHTE BERGAMA

Bergamaİzmir’in en büyük ilçesi olan Bergama, tarih boyunca pek çok uygarlığı ağırlamıştır. Bu nedenle de Bergama sınırları içerisinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yerlerden en çok ziyaretçi çekenlerin başında Akropol gelmektedir. Akropol, Bergama ilçesinde bulunan ilk yerleşim alanıdır. Akropol  deniz seviyesine olan 300 metrelik yüksekliği ile bir hayli dikkat çekmektedir. Teleferikle kolaylıkla ulaşılabilen Akropol’de, 15 bin kişi kapasitesi bulunan ve dünyanın en dik açılı tiyatrosu olarak adlandırılan bir tiyatro alanı da ziyaretçileri beklemektedir. Teknolojinin her alana yayıldığı günümüzde, antik kenti gezerken yüklenilecek bir mobil uygulama ile çok daha fazla bilgi almak ve görülen yerlerin tarihteki hallerine göz atmak mümkün olmaktadır.

Bergama’da tatil yapmak, tarihi yerleri sevenler için oldukça dolu geçmektedir. Bu doluluğu sağlayan yerlerden bir tanesi de Asklepion Ören Yeri’dir. İnşaası M.Ö. 4. yüzyıla dayanan tapınak, sağlık merkezi olarak hizmet vermiştir. Sağlık konusunda nam salan bir yer olan Asklepion için ölümün girmesinin yasak olduğu yer denilmiştir. Tapınakta bulunan yer altı tünelinin ise, hastaların aşırı sıcak ve soğuk havalardan korunması amacı ile yapıldığı yapılan araştırmalardan öğrenilmiştir.

Tarih yolculuğunda ziyaret edilmesi gereken bir diğer yer ise Bazilika’dır. Bazilika halk tarafından Kızıl Avlu olarak adlandırılmaktadır. Bu ismi almasının nedeni bütünüyle tuğla kullanılarak inşaa edilmiş olmasıdır.

Bergama’da Asklepion benzeri olarak hizmet veren bir diğer kent olan Allianoi de ziyaret etmek için  rotada yer verilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. 45 derece sıcaklıkta şifalı suya sahip olan toprakları ile nam salan kent tarihi boyunca şifa dağıtmıştır.

BERGAMA’DA NE YENİR?

Bergama’ya tatile gitmek isteyen bir kişinin gezmeye önem verdiği kadar yeme içme konusuna da önem vermesi gerekmektedir. Zira Bergama’nın kendine özgü olan ve mutlaka tadılması gereken fevkalade lezzetleri bulunmaktadır. Bu lezzetlerden en çok bilinenler Çığırtma, Sakızlı Karanfilli Leblebi, Nohut Böreği ve Ramazan Helvası’dır. Her şey yerinde güzel felsefesine katılan herkesin Bergama lezzetlerini de yerinde yemeden dönmesi oldukça ihtimal dışıdır.

Bergama’nın denize olan kıyısının oldukça küçük olması, ilçede deniz turizminin de sınırlı olmasına neden olmaktadır. Ağırlıklı olarak tarihi ve doğal güzellikleriyle insanları cezbeden ilçede, güzelliğiyle adından bahsettiren plajlar olmasa da denize girmek mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.