Beden Dili Eğitimi

Beden dili kişiler arasındaki iletişimin jest, mimik ve hareketlere dökülmüş hali olarak tanımlanır. Beden dili tek başına bir anlam ifade etmez. Bu sebeple beden dili söz ve ses tonuyla bütünleşerek bir anlam oluşturabilir.Beden dili eğitimi ile birlikte bu anlamları daha iyi anlayabilir ve kendinizi ifade edebilirsiniz.Bu yüzden beden dilinin ne anlama geldiği, hangi davranışın ne anlam ifade ettiğini, karşı tarafın nasıl etkilendiğini bilmek iletişimde büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Kişiler beden dili ile kendini ifade etmektedir. Dünyada her varlığın bir beden dili vardır. Çocuklar beden dilini bilerek doğmaktadır. İlk doğduklarında konuşamadıklarından dolayı beden dili ile kendilerini ifade etmeye çalışmaktadırlar. Ağlayarak çıkardıkları seslerle ses tonuyla ya da elkolhareketleriyleistediklerini anne babalarına iletirler.

Beden Dili Hareketleri ve Anlamları

Beden DiliBedenlerin kendilerine ait dilleri vardır ve beden dili hareketlerifarklı anlamlar ifade eder. Bu ifadeler her zaman nazik anlamlar içermeyebilir. Beden dili hareketleri ve anlamları;

Bıkın duruş:bu duruş saygısızlığın bir sinyali olarak da nitelendirilebilir. Böyle bir duruş sergilerseniz sıkıldığınız ve bulunduğunuz ortamda olmak istemediğiniz anlamına gelmektedir. Konuşmadan rahatsız olduğunuzu sözle ifade etmezsiniz de duruşunuzla bunu belli edersiniz. Beden dili aklınızdakini yüksek bir sesle açığa vurur.

Bedeninizin kapladığı alan insanları denk tutmaya programlıdır. Dik bir duruşsergilemek bir güç göstergesidir ve kaplanan alanı gösterir. Fakat kambur bir şekilde durmak ise daha az alan kaplayarak daha az güç gösterisi sergilemektedir. Sergilediğiniz iyi bir duruş saygı göstergesidir ve konuşmanın iki taraftaki bağlılığını ifade eder.

Çok yakın duruş: karşınızdaki insanla aranızda çok yakın bir mesafe olması karşıdakine karşı saygı olmadığını ifade eder ve karşınızdakini rahatsız edebilir.

Abartılı el kol hareketleri: el kol hareketleri gerçeği ifade etmek istediğinizi belirtir. Liderlik ve güven belirten bir harekettir. Kontrollü açık el kol hareketleri yapan kişi saklayacak hiçbir şeyi olmadığını göstermeye çalışır.

Konuşurken saate bakmak: beden dili ile saygısızlık yapmanın en büyük hareketlerinden biridir diyebiliriz. Biriyle konuşurken saate bakmak o kişiyle konuşmaktan daha önemli işleriniz olduğunu, konuşmayı bitirip bir an önce o işlerinize dönmek istediğinizi belirten bir ifade şeklidir. Çok önemli bir işiniz varsa dahi karşıdakine bunu daha iyi bir dille ifade edebilirsiniz. Saatinize bakıp durmanız daha saygısızca bir hareket olabilir.

Perçinlenmiş yumruklar: bu hareket şekli karşınızdakinin noktalarına açık olmadığınızı ifade eder. Üstelik sizi tartışmacı ve savunmacı gibi göstererek karşınızdakinde gergin bir hava yaratacaktır.

Konuşurken başka yöne bakmak: karşınızdakiyle konuşurken başka yöne dönmeniz konuştuğunuz kişi ile alakanız olmadığını, rahatsız olduğunuzu ve ona karşı ilgisiz olduğunuzu ifade eder. Bu sebeple konuşurken karşıdaki insana dönük bir şekilde durmaya özen gösterin

Çapraz kollar: bu beden dili hareketiyle fikirlerinizi ve söylemek istediklerinizi saklar savunma durumuna geçersiniz.

Zayıf tokalaşma: bir güven ya da otorite eksikliğini ifade eder. Tokalaşmanın her hali farklı bir anlam içerir. Sıkı bir tokalaşma agresif bir girişimi ifade ederken zayıf bir tokalaşma soğukluğu ifade eder. Bu sebeple tokalaşırken bunu duruma göre ayarlayın.

Söz ve beden dili arasındaki tutarsızlık: söylediğiniz sözlerle o anki hareketleriniz arasındaki tutarsızlık sizin doğru söylemediğinizi ifade eder. Karşınızdaki kişi kandırılmaya çalıştığını düşünerek şüpheye düşebilir. Beden dili ile vermek istemediğiniz mesajı istemeden karşı tarafa verebilirsiniz.

Saçlarınızla oynamak: bu vücut diliile dağınık, fazla enerjik, içine kapanık görünebilirsiniz. Böyle bir davranış sergilemeniz kariyerinizden çok fiziksel görünümünüzle ilgili olduğunuzu düşündürür.

Göz temasından kaşınmak: karşıdaki ile konuşurken gözlerinizi kaçırmanız bir şey gizlediğinizi, bir şeyden kaçtığınızı ya da bir şeylerden kaçtığınızı ifade eder. Özellikle iş ortamında göz temasından kaçınmak özgüven eksikliğini ifade eder. Göz temasından kaçınmanız aynı zamanda sözlerinizin de etkisini yitirebilir. Sürekli göz teması ise liderlik, güç ve güven göstergesidir. Sürekli göz teması ile iletişim kuramayabilirsiniz fakat sürekli göz temasından kaçınmamaya da özen gösterin.

Sert bakışlar: bu beden dili hareketi sizin etrafınızdan memnun olmadığınızı gösterebilir. Sankisürekli onları yargılıyormuşsunuz hissine kapılabilirler. Özellikle iş dünyasında bu bakışlardan kaçınmanız sizin daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra güler yüzlü yaklaşımınız karşı tarafa pozitif bir mesaj verecektir.

Beden Dili Eğitimiile Kazanacaklarınız

Beden dili kursu, başarılı ve etkili bir iletişim sağlamak isteyenler için iyi bir yoldur. Kişisel gelişimine önem veren çalışanlar, işverenler, manken ve modeller, öğretmenler, akademisyenler, kurumsal firma çalışanları, hizmet sektörü çalışanları, satış ve pazarlama uzmanları için oldukça iyi bir eğitimdir. Beden dili eğitiminin size kazandıracakları;

 • Sosyal yaşamınızda ve iş hayatınızda kendinizi daha iyi ifade edebileceksiniz ve daha başarılı olabileceksiniz.
 • Bedeninizi daha doğru kullanarak kendinizi ifade edebileceksiniz.
 • Jest ve mimiklerinizi daha etkili bir yol ile kullanmayı öğreneceksiniz.
 • Topluluk önünde konuşma beceriniz gelişecek.
 • Ayrıca karşınızdaki kişinin de beden dilini çözerek onu daha anlayabileceksiniz.
 • İletişim kurma yöntemlerine olan hakimiyetiniz artacak.
 • İlk izlenimlerinizi iyi bir şekilde bırakabileceksiniz.
 • Sahnede rahat bir duruş sergileyebileceksiniz.
 • Özellikle satış ve pazarlama işlerinde çalışan kişiler bu kurslardan aldıkları eğitimlerle kendilerini daha iyi geliştirebilirler.
 • Kendinize olan güveninizin artmasına yardımcı olur.
 • Beden dilini doğru bir şekilde kullanmayı öğrendiğiniz takdirde gerektiği yerde dolaylı yoldan kendinizine kadar iyi geliştirdiğinizi de ifade edebilirsiniz.

Beden Dili Kursunda Neler Öğreneceksiniz?

Beden dili eğitimi ile olduğunuzdan farklı bir kişi haline gelmeyeceksiniz. Fakat eksikliklerinizi giderebilir, duruşunuza yeni bir boyut kazandırabilirsiniz. Bu sebeple kurstan ilk beklentiniz kendinizi geliştirmeye olan isteğiniz olmalıdır.  Beden dili eğitim kurslarında kişilik analizleri, jest ve mimlerin kullanımı, sahne ve beden dili, el kol hareketleri, sunum becerisi, tokalaşma, yürüyüş, sesin etkili bir şekilde kullanılması, göz teması gibi kapsamlı teknikler öğretilmektedir.

Bu kurs sayesinde karşınızdaki kişinin beden dilini de çözebilecek ve bu sayede empati kurabileceksiniz. Beden dilini iyi kullanabilmenin en etkili yolu etkin bir konuşma olduğundan dolayı bazı kurslarda beden dili eğitimi ile birlikte etkin konuşma ve diksiyon dersleri de verilmektedir.

Beden Dili Kurs Süresi

Beden dili eğitim kursu süresi serbest zamanlı olarak 1 hafta sürmektedir. Eğitime başladığınız tarih itibariyle 1 hafta içerisinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Kurs sonunda sınav yapılmaktadır. Sınav 10 sorudan oluşmakta ve 10 dakika sürmektedir. Sınavdan 60 üzeri puan aldığınız takdirde başarılı sayılırsınız ve Beden Dili Başarı Sertifikası almaya hak kazanırsınız. Kazandığınız bu sertifikayı CV’nize ekleyerek iş başvurularında size avantaj katmasını sağlayabilirsiniz. Beden dili kurs fiyatları kurs süresi, saati, kurs programı, kursa katılan kişi sayısı ve diğer özelliklere göre farklılık göstermektedir.

İnsanlar genellikle sevginin ve ilginin fazlasını beklemektedirler. Vücut dili bilgilerinizi olumlu bir şekilde kullanarak insanlara daha olumlu yaklaşabilir ve onlar üzerinde pozitif bir etki yaratabilirsiniz. Doğru bağı kurarak sevgi ve dostluk bağını güçlendirebilirsiniz. Vücut dili konusunda kendinize kattığınız her şey sizi çevrenize bir adım daha yaklaştıracak ve hayatınızda sizi bir adım daha önde tutacaktır. Özellikle insanların kişisel özelliklerini, kültür seviyelerini ve yaşadıkları ortamları göz önünde bulundurarak iletişim kurabilirseniz doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.