Bebeklerde İshal Sorunu

Dışkının yumuşak ve sulu olması olarak tanımlanan ishal, bağırsak ve mide hastalıklarının başında kendine yer almaktadır. Her yaşta görülmekte olan ishal, özellikle de yapay besinler ile beslenmekte olan bebeklerde sıklıkla görülmektedir. Bebeklerde ishal günlük dışkı sayısının aniden artması, su gereksinimin çoğalması, dışkının sümüksü ya da kanlı şekilde gelmesi ile kendini göstermektedir.

İshalSu gibi dışkının yapılması, içerisinde kan ya da iltihap görülmesi, gözlerinin etrafı soluk ve içeriye çökmüş bir hale gelmesi, ateşi yükselmesi bebeklerde ishalin çok ciddi olduğu anlamına gelmektedir. Böylesi durumlarda zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde İshalin Nedenleri Nelerdir?

 İshalin pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. Ancak mikrobik ishaller çok büyük bir yer tutmaktadır. Bağırsakların bu durumdan etkilenmesinin yanı sıra vücudun farklı noktalarında yer almakta olan mikrobik faaliyetler sonrasında da ishal olabilmektedir.

Bununla beraber bağırsak parazitleri de bebeklerde ishal sorununu oluşturmaktadır. Yeşil sebzeler ile bazı meyve grupları da yine bebeklerde ishal oluşmasının nedenleri arasında kendine yer bulmaktadır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda düzensiz beslenme ishal oluşumunu tetiklemektedir. Birçok farklı sebebi bulunmakta olan ishal için anne babaların dikkat etmeleri gereken pek çok şey bulunmaktadır.

Bebeklerde İshalin Tedavisi Nasıldır?

 Hafif şekilde görülmekte olan ishal genel olarak 2 3 gün içerisinde kendi kendine geçmektedir. Ancak bu süre zarfında geçmezse hemen doktora gidilmesi gerekmektedir. Bebek anne sütü almaktaysa buna eskisi gibi devam edilmeli ve hiçbir ek gıda eklenmemelidir.

Bununla beraber eğer ki ek gıdalar alabiliyorsa ara dönemlerde çok az miktarda elma suyu ve açık çay verilebilir. Suni beslenen ya da karışık beslenmekte olan bebeklerde ise doktor kontrolünde gıda düzenlemeleri yapılabilecektir. Ancak bu aşamada doktorun söylemiş oldukları şeyler büyük bir öneme sahip olacaktır.

Anne babaların bu aşamada yapmaları gereken en önemli şey bebeklerini kontrol altına almak olmalıdır. Dışkı durumunun kontrol edilmesi, bebeğin yemek durumu gibi detayların üzerinde durmak; ishal tedavisinde istenilen tarzda başarılı sonuçların alınmasına yardımcı olacak ve kısa bir süre içerisinde ishal sorunu ortadan kalkmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.