Bebek Bakımı Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Özellikle de ilk defa doğum yapmış olan anneler, bebeklerine istediklerini tam anlamıyla verememekten korkuyorlar. Çünkü bu aşamada yapmış olacakları yanlışların sonrasında bebeklerinin zarar görebilecekleri düşüncesine sahip oluyorlar. Gerçekte ise bebek bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken öncelikli konu sakinliktir. Kimi zaman ister yeni anne baba olan isterse bu konuda tecrübeli olan pek çok kişi birbirinden farklı yanlışları yapabiliyorlar.

Bebek Devamlı Emzirilmeli

Bebek BakımıHer anne, bebeğinin tam olarak doyması adına onu sürekli şekilde emzirmesi gerektiğini düşünürler. Gerçekte ise bu konularda yapılmakta olan araştırmalar göstermekte ki yeni doğan bebeklerin ilk bir hafta iki saatte bir emzirilmesi yeterli olacaktır. Bu sayede bebekte ortaya çıkabilecek olan fizyolojik sarılık durumu oldukça hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmış olacaktır. Bununla beraber bebeğin sürekli olarak emzirilmesi sonrasında süt birikmesi olmayacak, meme uçları yara olacak ve bebek beslenme sorunları ile karşı karşıya kalmış olacaktır.

Doğumdan hemen sonra bebek annenin yanına geldiği zaman bebeğin refleksleri devreye girecek ve meme arayacaktır. Birçok anne bu aşamada sütünün az geldiğini ve bebeğe yetmediğini düşünür. Halbuki gelecek olan süt o anda bebeğe yetecek kadardır. Ve bebek anneyi her emmeye başladığında gelecek olan süt miktarı artacak ve böylece anne bebeğine yettiğini düşünerek daha az stres altında olacaktır.

Bebeğin Altının Her Temizlenişinde Pişik Kremi Sürülmeli

 Genel itibari ile pişik kremlerinin en büyük özelliklerinden biri oldukça yoğun bir yapıya sahip olmasıdır. Sürülmüş olduğu bölgeyi hava almayacak şekilde korur ve steril bir şekilde kalmasını sağlar. Devamlı olarak pişik kremi sürülmesinden sonra bölgedeki direncin düştüğünü görmek mümkündür.

Böylesi bir durumun sonrasında ise bu bölgede çok şiddetli pişik ve enfeksiyon oluşma durumu kendini göstermiş olacaktır. Bunların oluşmasının engellenmesi adına pişik kremi yalnızca pişiğin kendini gösterdiği zaman çok az miktarlarda kullanılmalıdır. Pişik oluşumunu önlemek adına ise bebeğin altının tamamen kuru kalması çok büyük bir öneme sahiptir. Nemli kalması durumunda ise bebek bezinden ötürü hava alamayacak ve pişik oluşacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.