Başbakanlık İletişim Merkezi Ne İş Yapar?

Günümüz dünyasının gelişmekte olan teknolojisi ile beraber artık insanlar pek çok farklı işlemi geçmiş dönemlerin aksine hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde yapma olanağına erişmiş oluyorlar. Geçmişte vatandaşların devlet ile olan ilişkileri oldukça zorlu yollardan geçmek zorunda kalıyordu. Böyle olunca da pek çok kişi öneri ya da şikayetlerini devlet yetkililerine iletmekten vazgeçiyordu. Şimdilerde ise Başbakanlık İletişim Merkezi devreye girdi.

Başbakanlık İletişim MerkeziKısa adı BİMER olan merkez genel itibari ile Başbakanlık ile halkın arasında köprü görevini oldukça başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. BİMER ile beraber devlet ve vatandaşın arasında bulunmakta olan iletişim kanalları mümkün olan en açık hale getirilmekte ve gerekli olan müracaatların istenilen her yerden başarılı bir şekilde yapılabilmesi adına tüm çalışmalar başarılı şekilde yerine getirilmektedir.

Bununla beraber vatandaşlar cevaplarını da aynı sorunlarını ilettikleri kadar hızlı bir şekilde elde etmiş olmaktadır. İnsanlar Başbakanlık İletişim Merkezi’ne gerek “150” numaralı telefon ile gerekse internet sitesinde yer almakta olan form aracılığı ile diledi gibi ulaşabilme imkanına sahip olmaktadır.

Başbakanlık İletişim Merkezi Bünyesinde Neler Yapılır?

 Kamuda yer almakta olan kurum ve kuruluşlar ile ilgili istek, öneri, talep ya da şikayetler var olan BİMER sistemi kapsamında yetkili olan kişilere sorunsuz bir şekilde iletilebilmektedir. Yine bu kurumlarda çalışmakta olan alt ve üst düzeydeki kişiler ile yaşanmış olan sorunların şikayetleri de sistem üzerinden yapılabilmektedir.

Bilgi edinme kanunu kapsamında yer almakta olan haklar dahilide valilikler ya da kamu kurumlarından talep edilmek istenilen bilgilere ulaşmak Başbakanlık İletişim Merkezi sayesinde hiç olmadığı kadar kolay bir hale gelmiş olmaktadır.

Başbakanlık İletişim Merkezi Başvurusu Nasıl Yapılır?

 Vatandaşlar “150” numaralı çağrı merkezinin yanı sıra BİMER’e ait olan internet sitesi üzerinden ilgili formu doldurmaları sureti ile de gerekli olan başvuruları kolaylıkla yapabilirler. Bununla birlikte e-devlet şifresi kullanılarak da istenilen tarzdaki başvuru kısa bir süre içerisinde yapılabilir.

Bunun için sisteme giriş yaptıktan sonra arama bölümüne BİMER yazılması, ilgili sayfaya yönlendirilmek adına yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.