B1 Vitamini Kalp İçin Önemi

Kalp hastalıklarına yol açan birçok nedenden biri de B-1 vitamini eksikliğidir. Yeterince B-1 verilmeyen deney hayvanlarında, ilk zarar gören organın «kalb» olduğu görülmektedir. Ünlü Mayo kliniğinden df. Russell Wilder ve Cornell tıp fakültesinden dr. Norman Jollific tarafından, bazı kadın ve erkeklere sadece B-1vitamini eksik iyi bir beslenme uygulanarak, deneysel olarak kalp hastalıkları meydana getirilmiştir.

Bedenleriyle çalışan erkeklerde kalp hastalığı daha çabuk oluşmaktadır; birkaç gün içinde kalplerinin çalışması bozulmaktadır. Oysa, kadınlarda bozukluk belirtileri birkaç hafta sonra görülmektedir.

B1 Vitamini ve Etkileri

B1 VitaminiKalp çarpıntısı, soluk alma güçlüğü, ve düzensiz kalp çarpıntısı ortaya çıkmaktadır. Bazılarında kalp büyümesi olmaktadır. Beslenmeye B-1 vitamini bolca eklendiği zaman, kalp çalışması yeniden normale dönmektedir.

Bedende sadece kalp,  doğumundan  ölüme dek sürekli çalışan bir organdır. B-1 eksikliğinde olduğu gibi, şekerler yeterince   enerjiye dönüştürülemediğl zaman, çoğu kastan oluşan kalbin çalışması yavaşlar. Ortalama 72 olan nabız «kalbin dakikada 72 kez kan pompalaması» yerine, dakikada 40-50 kalb vuruntuna rastlanabilmektedir. B-1 azlığı arttıkça bu kez kalbin çalışması hızlanır ve bir çarpıntı şeklini alır. Bu değişmenin, B-1 vitamini    azlığı sonucu oluşan laktik ve pürüvik asitlerce kalb kaslarının aşırı uyarılmasıyla meydana geldiğine inanılmaktadır. Bu şekilde B-1 yetersizliği bulunan insan, kalp çarpıntısı ve yüksek nabız ile karşılaşır, az bir hareketten sonra bile soluk alma güçlüğü çeker, ve zamanla kalb genişlemiş olabilir. Bu genişleme nedeninin, birike laktik ve pürivik asitleri sulandırmak amacıyla, kal kası hücrelerinde su toplanması olduğu düşünülmek tedir. Eğer durum önemli bir derecede ilerlemişse, belirtiler de çok artar ve bu birey kalp krizi geçirebilir.

Kalp hastalıklarından ileri gelen ölümler, ulusal beslenmemizin B-1 vitaminince yoksullaşmasına yol açan tahıl kabuklarının atılmasıyla sürekli artmıştır, B-1 yetersizliğinden erkekler kadınlara oranla daha çok etkilenmekteler ; bu nedenle kalp krizi geçirenlerin çoğu erkektir.

B-1 ile ilişkisi olmadığı düşünülen bazı kalp hastalıklarında, hastanın kan ve idrar analizleri yapılınca, B-1’in çok az olduğu görülmektedir. Ayrıca, sadece B-1 azlığında biriken laktik ve pürivik asitler, bu çeşit hastaların kanında, olağan ölçüden çok bulunuyor.

Bütün bu sonuçlar, B-1 vitamini taşıyan besinlerin, her çeşit kalp hastalığında önem kazandığını ortaya koyuyor. Hastalık belirtileri görülünce beslenmeyi düzenlemekle yetinmeyip hemen bir uzman doktora görünmek gereklidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.