Askorbik Asit Cilde Faydaları

İlk duyulduğunda tehlikeli bir maddeymiş izlenimi verse de askorbik asit denilen şey aslında C vitamini anlamına gelmektedir. Bazı hayvanlar bu vitamini kendileri üretebilmelerine rağmen insan vücudu C vitamini üretemez. Bu ihtiyacı gıdalarla karşılamak durumundadırlar. Başta narenciye grubu olmak üzere çoğu taze meyve ve sebzede bol miktarda C vitamini bulunur. Ayrıca laboratuvar ortamında da C vitamini üretilmesi mümkündür ki adına askorbik asit denir. Genel olarak hatlarıyla bahsettikten sonra askorbik asidin cilde faydaları bölümüne geçeceğiz.

Askorbik AsitAskorbik asit, geçmişte C vitamini eksikliği sebebiyle oluşan dişeti kanamaları ve zayıflık olarak kendini gösteren iskorbüt hastalığı tedavisinde kullanılır. İskorbüt çoğunlukla denizciler gibi karadan uzun süre ayrı kalanlarda görülürdü. Yolculuk esnasında yeterli meyve ve sebze tüketilmediğinde iskörbüt hastalığına yakalanılıyordu. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte yolculuklar eskisi kadar uzun sürmediğinden ve gemiler stoklarını bitirmeden yolculuklarını tamamladığı için bu hastalığa pek rastlanmaz.

Günümüzde ise sıklıkla soğuk algınlığının önlenmesine ve tedavisine bağışıklık sistemini güçlendirerek yardımcı olması için kullanılmaktadır. Vücuttaki stres düzeyini azaltır ve çok güçlü bir antioksidandır. Bunların yanında diş eti rahatsızlıkları, bronşit, tüberküloz, AIDS ve prostat gibi çok ciddi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılır. Askorbik asit faydaları arasında; fiziksel dayanıklılığı arttırmak, yaşlanmayı geciktirmek ve vücudu uyuşturucudan arındırmak gibi çok önemli işler de vardır. Yapılan çalışmalarda kansere yakalanma riskini düşürdüğü de gözlemlenmiştir.

Askorbik Asidin Cilde Faydaları

C vitamininin karşılaştığımız veya karşılaşma ihtimalimiz olan hastalıklara karşı neler yapabildiğini gördükten sonra cildimize olan faydalarına bakalım. Askorbik asit sadece suçlularla savaşmaz aynı zamanda suçu olmayanların daha iyi bir hayat sürmesine neden olur. Biraz karmaşık bir cümle olmuş olabilir ama açıklayınca ne demek istediğimiz anlaşılacaktır. C vitamini sadece hastalıkların ve rahatsızlıkların tedavisi amacıyla kullanılmaz. Aynı zamanda herhangi bir rahatsızlığı olmayan cildimizi güneş ışınlarına karşı koruyarak güneş lekesi oluşumunu engeller, kolajen üretimini arttırarak yaşlanmayı geciktirir ve melanin üretimini azaltarak kahverengi lekeleri iyileştirir.

UV Işınlarına Karşı Koruma

Güneş lekeleri, güneş ışınlarına aşırı maruz kalma sonucunda meydana gelen lekelerdir. Güneşli havalarda dışarı çıkıldığında en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılması gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak güneşten yayılan zararlı ultraviyole ışınlardan koruma işini sadece güneş kremlerinin yaptığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Askorbit asit güneş kremi değildir ancak cildi UV ışınlarından kaynaklanan serbest radikallerden korur. Bu; güneşe maruz kalmanın olumsuz etkilerini azalttığı anlamına geliyor.

Kolajen Üretimini Arttırır

Bilindiği üzere kolajen eksikliği, yaşlılık belirtisi olan kırışıklıkların en önemli nedenidir. Askorbik asit kolajen moleküllerini düzenleyen ve arttıran en önemli etkendir. Cildinizde hiç kırışıklık olmaması durumunda ise cildinizdeki kolajen kalitesini arttırarak olası kırışıklıkları da engeller. Bu sebeple anti-aging özellikli cilt bakım ürünlerinin neredeyse hepsinde askorbik asit bulunur.

Kahverengi Lekeleri Azaltır

Vücuttaki aşırı melanin üretiminin, melazma adı verilen ve çoğunlukla kadınlarda görülen kahverengi lekelere neden olduğundan bahsetmiştik. Askorbik asit, melanin üretimini düşürmenin yanı sıra aynı zamanda üretilen melaninin kalitesini de arttırarak kahverengi lekelerde iyileşmeye neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.