Amerigo Vespucci Kimdir

Amerigo Vespucci Hayatı

Amerigo Vespucci babası Nastagio Vespucci idi ve amcası Amerigo’nun eğitiminden sorumlu olan Dominik Giorgio Antonio Vespucci’ydi. Tüm aile, 1400’lerden 1737’ye kadar İtalya’yı yöneten bir aile olan Floransa’nın Medici yöneticileriyle kültürlendi ve arkadaş canlısıydı. Domenico Ghirlandaio (1449–1494), on dokuz yaşına geldiğinde aile resminde Amerigo’nun resmini yaptı. Ancak kaşif, Amerika’ya yolculuğuna başladığı andaki durumuna ulaşmıştı, bu yüzden Ghirlandaio’nun tablosu Vespucci’nin olgun görünümünü yalnızca yaklaşık bir fikir olarak gösteriyor.

Amerigo Vespucci Vespucci’nin, amcasının şirketinde, yaklaşık yirmi dört yaşındayken Fransa’yı ziyaret ettiği ve babasının kendisine bir iş kariyeri tasarladığı bilinirdi. İşe ilk olarak, önce Floransa’da ve daha sonra Sevilla, İspanya’da bir bankada iş buldu. Daha sonra, Seville’de, bir Floransalı Gianetto Berardi ile bir ortaklığa girdi ve bu, Berardi’nin 1495’in sonundaki ölümüne kadar devam etti.

Bu arada, Christopher Columbus (1451-1506) ilk iki yolculuğunu Batı Hint Adaları’na yaptı ve 1496 Haziran’ında ikincinden döndü. O zaman, o ve Vespucci bir araya geldi ve konuştu, ve Amerigo, Columbus’un şüphelerini anlar. Asya’nın eteklerine çoktan varmış olduğu inancı. Dahası, Vespucci’nin yeni topraklara olan merakı, gençliğin kendisi olmasa da, kendisini görmek için kararlılıkla birlikte hayata geçirilmiştir..

Amerigo Vespucci Gemisi ve İlk Yolculuk

Tartışmalı bir mektuba göre, Vespucci İspanya’nın Cadiz kentinden 10 Mayıs 1497’de İspanyol filosuna çıktı. Mektubun tarihi ile ilgili gerçekleri (gerçeklere dayanarak) ciddi şüpheler ortaya atıldı çünkü mektuptaki tarihler doğrulanmış olaylarla koordine edilmiyor. ve eğer yapıldıysa, yolculuk ciddi coğrafi sorunlar ortaya koyduğundan ve zamanın haritacıları (haritacıları) ve tarihçileri tarafından fark edilmeden geçtiği içindir.

Mektubun gerçek olması halinde, gemiler Batı Hint Adaları’ndan geçmiş -adalar görmemekte- otuz yedi gün sonra Orta Amerika’da anakaraya ulaştılar. Bu, Columbus’un Venezüella anakarasını bir yıl kadar keşfinden önce oluyordu. İspanya’ya döndüklerinde Vespucci’nin adamları, Bermuda olarak tanımlanmış olan “Iti” adasını keşfettiler. Ancak, 1522 itibariyle Bermudalar keşfedilmemişti. Sefer, 1498’de Cadiz’e geri döndü.

Vespucci, her ihtimalde, belirtilen zamanda Amerika’ya gitti, ancak henüz bir gemi komutası konusunda deneyimi yoktu. Deneyim, mektubun bir çok hatalarını açıklayabilir, ancak güçlü bir olasılık, mektubun değiştirilmiş halidir.

İkinci yolculuk

1499’da Vespucci tekrar denize açıldı ve bu sefer kendi mektuplarının yanı sıra seferlerin kanıtı var. Onun eğitimi matematiği içeriyordu ve kesinlikle ilk geçişinden çok şey öğrenmişti. Cadiz’den, önce Cape Verde Adalarına geçtiler ve sonra Atlantik’te kuvvetlerini böldüler. Vespucci, Brezilya’nın omurgasındaki Cape Santo Agostinho’yu keşfetti ve ardından Maracaibo Körfezi’ni geçerek batıya doğru ilerledi. Bu, Brezilya’ya dokunmanın yanı sıra Yeni Dünya sularında Ekvator’u geçen ilk keşif olabilir. Bu yolculuklar sırasında Vespucci, muhtemelen Amazon Nehrinin ağzını keşfetti.

Üçüncü Yolculuk; Yeni Dünya

İki yıl sonra Amerigo en önemli yolculuğuna gitti, bu sefer Kral I. Manuel (1469–1521) Brezilya’ya. Zaten Brezilya bacağına giden Vespucci, yeni keşif gezisine gözlemci olarak gitmeye en uygun kişi olarak görülüyordu. Vespucci başlangıçta komuta etmedi, ancak Portekizli yetkililerin talebi üzerine nihayetinde görev aldı.

Bu sefer Güney Amerika sahilini Cape Sào Roque’un Patagonya’ya kadar uzanan bir noktasından izledi. Önemli keşifler arasında, yakın zamanda Rio Jordán olarak haritalara işlenmeye başlayan Guanabara Körfezi (Rio de Janeiro) ve Rio de la Plata vardı.

1503’de Amerigo tekrar Portekiz’e tekrar gitti, ama bu sefer yeni keşifler yapmakta başarısız oldu. Filo ayrıldı, Portekizli komutanın gemisi ortadan kayboldu ve Vespucci 1504’te Lizbon’a geri dönüş yoluna girilir.

Amerigo Vespucci Coğrafyaya Katkıları ve Ölümü

Son yıllarında, Amerigo, komutan binbaşı görevini üstlendi ve komutanları eğitmek, onları zanaat yetenekleri açısından incelemek ve Yeni Dünya navigasyonu ile ilgili verileri toplamak görevini üstlendi. Elli sekizinci yaş gününün de (22 Şubat 1512’de) ölümüne kadar üst komutan olarak kaldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.