Akdeniz’in Şirin Kenti Mersin

Tarihi MÖ 6500’lere kadar dayanan Mersin’de tatil yapmak bir ayrıcalıktır. Tarih boyunca kentte Türkmenler, Ortodoks toplulukları, Rum göçmenleri, Arap Ortodoks cemaati gibi pek çok uygarlık bir arada yaşamıştır. Mersin aynı zamanda bir liman kenti olduğundan dolayı da ticari açıdan oldukça önemli bir yere sahiptir.

Mersin sadece doğal güzelliği ile değil tarihi dokusuyla da tatilcilerine birçok imkan sunmaktadır. Mersinde 9 tane mavi bayraklı plaj bulunmaktadır. Bu plajlardan özellikle Tarsus Plajı’na mutlaka gitmelisiniz. Deniz sezonu Mersin ve çevresinde mayıs sonunda açılıp, ekim ayı başında kapanmaktadır. Sizde güzel bir tatil için Akdeniz’in şirin kenti Mersin’i tercih edebilirsiniz.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Kız Kalesi

Akdeniz’in Şirin Kenti MersinŞehrin simgelerinden biri olan Kız Kalesi Mersin’e 60 km mesafede eyer almaktadır. Bu bölgedeki yerleşim M.Ö. 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Bir adacık üzerine sarnıçlar ve lahitlerden oluşan kale, kıyıdan 500 m açıkta bulunmaktadır. Ünlü tarihçi Heredot’a göre bu kale Georges adında Kıbrıslı bir prens tarafından kurulmuştur.

Yedi Uyurlar Mağarası

Diğer adı ile Eshab-ı Kehf Mağarası olan ve Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından kutsal bir ziyaret yeri olarak kabul edilen Yedi Uyurlar Mağarası Tarsus İlçesi’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Mağaranın üzerinde 1873 yılında Sultan Abdulaziz’in yaptırdığı camii yer almaktadır. 15 basamaklı merdiven ile mağaraya ulaşmak mümkündür.

Narlıkuyu – Cennet Cehennem Mağarası

Narlıkuyu’da yer alan Cennet-Cehennem Mağaraları bölgenin en güzel koylarında yer alan ve Mersin’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer almaktadır. Kalkerli arazinin çökmesi sonucu oluşan mağaraya 450 basamaklı merdiven ile inmek mümkün. Mağaranın içinde Hıristiyanlar tarafından hac mekanı olarak kabul edilen Meryem Ana Kilisesi bulunmaktadır. Bu nedenle her yıl binlerce kişi mağarayı ziyaret etmek için Mersin otellerini dolduruyor.

Nusrat Mayın Gemisi

Boğaza döşediği mayınlarla savaşın gidişatını değiştiren Nusrat Mayın Gemisi, Çanakkale Zaferi’ne damgasını vurmuş ve önemli bir role sahiptir. Nusrat 1913 yılında Osmanlı donanmasına katılmış daha sonraki yıllarda ise yük gemisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. senesinde Mersin Limanı’nda atıl durumda kalan ve uzun bir restorasyondan sonra Tarsus’ta sergilenen gemi ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Anamur Çayı

Toros Dağları’nın eteklerinden çıkarak Çatalyatak, Kızcağız ve Yellice tepelerinden geçip Akdeniz’e sularına karışan Anamur Çayı Mersin’in doğal güzelliğinin en önemli temsilcilerinden biridir. Anamur Çayının etrafında piknik yapmak için uygun alanlar bulunmaktadır. Ayrıca çayın serin sularında yüzebilir, alabalık restoranında alabalık yiyebilir, hatta farklı bir deneyime sahip olabilme için kendi balığınızı kendiniz tutabilirsiniz.

Tarsus Şelalesi

Tarsus ilçesi sınırlarında yer alan Tarsus şelalesi adını içerisinde bulunduğu ilçeden almıştır. Mersin’in en güzel mesire yerlerinden biridir. Berdan Nehri’nin birkaç metre yüksekliğinden dökülen sulardan oluşan şelale, Roma döneminde nekropol olarak kullanılıyormuş. Şelalenin etrafında Roma döneminden kalma kayalara oyulmuş mezarlar yer almaktadır.

Ilısu Şelalesi

Mersin’in doğa harikalarından biri olan Ilısu Şelalesi Gülnar ilçesinde yer almaktadır. Şelalenin suları 70 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelale sadece manzarası ile değil aynı zamanda çıkardığı ses ve yaydığı serin havasıyla da yazın sıcağından bunalanlar için ferah ve huzurlu bir atmosfer sunmaktadır.

Olba Antik Kenti

Mersin’in Silifke ilçesinde yer almaktadır. Örenköy’de yer alan kalıntılar, antik dönemde Olba Krallığı’nın merkezi olarak biliniyor. Olba Antik Kenti de dönemin en önemli ticaret kentlerinden biridir. Kentte günümüze kadar ulaşmış kral mezarları, su kemeri, nekropol, çeşme binası, lahitler, evlerin kalıntıları, tiyatro yer almaktadır.

Limonlu Çayı

Erdemli sınırları içerisinde yer alan Limonlu Çayı Mersin’deki doğal güzelliklerden biridir. Aksıfat ve Eldilek derelerinin birleşmesiyle oluşmaktadır. Limonlu Çayının suları Akdeniz’e dökülmektedir. Çayın etrafında tesisler ve mesire alanı bulunmaktadır. Çay suyunun sesinde ve ferahlığında huzur bulabilirsiniz.

Plajlar

Mersin’in sakin ve huzurlu plajlarında, keyfini kalabalıktan ve gürültüden uzakta deniz ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Akdeniz’in muhteşem sularında yüzmek için ideal plajlar yer almaktadır. Bu plajlardan bazıları Kapızlı Halk Plajı, Aydıncık Plajı, Taşucu Plajı, Susanoğlu Plajı, Soli Turistik Tesisleri, Kızkalesi Halk Plajı en güzel plajlar arasında yer almaktadır. Halk plajı kullanmak istemeyenler için Mersin Otelleri’nin kendine ait özel plajları bulunmaktadır.

Akçakıl Koyu

Silifke sınırları içerisindeki Taşucu’nda yer alan Akçakıl Koyu Mersin’in en güzel koylarından biridir. İlçe merkezine 12 km mesafede yer almaktadır. Bu muhteşem koy, çam ağaçları ile çevrili sakin ve huzurlu bir kıyı atmosferine sahiptir. Koyun sahili ince çakıl taşlarından oluşmaktadır. Koyun suları serin ve giderek derinleşen bir özelliğe sahiptir. Akçakıl Koyu kalabalık beach club gibi gürültü ve karmaşadan uzak bir tatil için oldukça ideal bir yerdir.

Mersin’de gezilip görülecek daha birçok yer bulunmaktadır. ve Aydıncık İlçesi’nde bulunan farklı yapısı ile ilgi çeken Anıt Mezar, Kırıkkaşık Bedesteni, St. Paul Kuyusu ve Kilisesi bölgede yer alan onlarca tarihi eserden sadece birkaçıdır.

Mersin deyince yemek olarak ilk akla tantuni gelmektedir. Mersin’e gelmişken tantuni yemeden, üzerine ceviz ve özel bir krema ile hazırlanan kerebiç tatlısını tatmadan, sevdikleriniz için hediyelik cezerye tatlısı almadan dönmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.