Akdeniz’in Gizli Şehri Osmaniye

1996 yıllında Adana ilimizden ayrılıp il olma statüsüne kavuşan Osmaniye Akdeniz Bölgesinde yer alan Türkiye’nin 80. ilidir. Eski adı Cebelibereket olan Osmaniye’ye bağlı 7 ilçe, 9 belde ve 161 köy bulunmaktadır. Osmaniye ilinin ilçeleri; Toprakkale, Sumbas, Hasanbeyli, Kadirli, Bahçe ve Düziçi’dir. Osmaniye’nin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Osmaniye’de gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Pek bilinmese de Akdeniz’in gizli kalmış bir şehri olan Osmaniye tatil yapmak için de tercih edilebilecek bir ildir. Tarihi ve doğal güzellik bakımından zengindir.

Osmaniye’de Gezilecek Yerler

Haruniye Kaplıcası

OsmaniyeOsmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı ve ilçe merkezine 22 km mesafede bulunan düdüklü köyünde yer alan kaplıca manzara bakımından mükemmel bir yere sahiptir. Ruhsal açıdan  şifa bulabileceğiniz kaplıcanın hakkı İl Özel İdaresi’ne bağlıdır.

Genelde Arap turistlerin sık olarak uğradığı mekân olan kaplıca önceleri sadece yaz mevsiminde hizmet verirken günümüzde bütün yıl hizmete açıktır. 115 yatak kapasitesine sahip kaplıca suyunun sıcaklığı 32 derecedir. Kaplıca suyunun içerisinde kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat ve bikarbonat yer almaktadır. Kaplıca suyu romatizma, deri hastalıkları, sinirsel hastalıklar, kadın hastalıkları, beslenme bozuklukları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, mide ve bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri

Karaçay şelalesi Osmaniye merkeze 4 km mesafede yer alan saklı bir cennettir. 30 metre yükseklikten akan şelalenin sesinde huzur bulabilirsiniz.  Ayrıca şelale ile birlikte çam ağaçları da muhteşem bir manzara oluşturmaktadır.  Ayrıca şelalenin etrafında piknik yapacak güzel alanlar da yer almaktadır.

Ala Cami

Osmaniye’nin Kadirli ilçesinde yer alan Ala Cami Roma dönemine ait bir yapıdır. M.S. 70’li yıllarda inşa edilen cami ilk inşa edildiği zaman manastır olarak inşa edilmişti daha sonra ise kilise eklenerek uzun bir süre manastır olarak hizmet vermeye devam etmiş.

Yapı Dulkadiroğulları Türkmen beyi, Alaüddevle’nin oğlu Sarı Kaplan döneminde cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. İsmi de Alaüddevle Camisi olarak değiştirilmiştir. Daha sonra ilçenin boşalmasıyla birlikte cami de terk edilmiştir. Cami 1865 yılında yeniden restore edilerek Ala Cami olarak faaliyete geçirilmiştir. Son olarak 2005 yılında başlayan restorasyon çalışmaları 2007 yılında tamamlanmıştır. Osmaniye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı ve 22 km mesafede yer alan Kızyusuflu köyündedir. Hitit kralı Asativatas M.Ö 8.yy’da krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak için bir kale yaptırmış ve kalenin ismi Asativatas olmuştur.

Daha sonra Asurlular tarafından ele geçirilen kale yakıp yıkılmıştır. 1946 yılında başlatılan kazı çalışmalarında birçok yapıya rastlanmıştır. Kazı sırasında birçok aslan başlı heykel bulunmuştur. Burada bulunan eserler kapalı müzede sergilenmek istenmiş fakat sayısı çok fazla olduğundan dolayı burası açık Hava Müzesi haline getirilmiş ve bulunan aslan başlı heykellerden dolayı da ismi Aslantaş olmuştur.

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye’de mutlaka görümesi gereken yerlerden biride Kırmıtlı Kuş Cennetidir. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti Osmaniye’ye 10 km mesafede yer alan Amanos dağlarının yüksek yerlerinde kurulmuştur. Burada yer alan 100’e yakın kuşun nesli tükenmek üzeredir. Bu kuşlar çoğalıp yok olmamak için önemli bir yere sahiptir.

Bütün kuş türlerinin yer aldığı bu kuş cenneti biyolojik çeşitliği bakımından zengindir. Kırmıtlı Kuş Cenneti sadece Osmaniye tarafından değil Türkiye tarafından da önemli bir yere sahiptir. Kuş seslerinin eşliğinde ve muhteşem manzara karşısında çok keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Berke Barajı

Osmaniye ilinin Düziçi ilçesinde yer alan baraj Düdüklü Dağın eteklerinde bulunan Ceyhan Nehri üzerinde kurulmuştur. 1999 yıllında inşasına başlanan baraj 2002 yılında faaliyete geçirilmiştir. 201 metre yüksekliğine sahip olan baraj Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise 16. Yüksek barajıdır. Osmaniye’ye gittiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Toprakkale Kalesi

Bu kale Osmanlı’nın 10 km uzaklığında Toprakkale ilçesinin sınırında yer alıyor. Osmaniye, Adana ve Hatay 3 ilin buluştuğu kavşak noktasın da inşa edilmiş bir kaledir. Kalenin ilk yapılma amacı Çukurova ile Suriye’yi bağlayan yolu kontrol etmekti.  75 metrelik bir ovalık alan üzerine inşa edilmiştir. Bazı rivayetlere göre kale M.Ö 2000 yılların da inşa edilmiş.

Daha sonra, kale Harun Reşit dönemin de restore esilmiştir. Planı dikdörtgen şeklinde olan Toprakkale Kalesi Osmanlı da ismi değişikliğe uğrayarak Kınık Kalesi olmuştur. Şehrin dört bir tarafından görülen kale görkemiyle göz kamaştırıyor. Ayrıca kalenin 12 burca sahiptir.

Osmaniye Kent Müzesi

Osmaniye ilinde yer alan ve müze 1960 yıllarında Çamlık Tesisleri olarak kullanılmış daha sonra müzeye çevrilmiştir. Müze’nin ilk girişinde Hitit dönemini simgeleyen iki dev aslan heykeli yer almaktadır. Müzede gücün simgesi olan koçboynuzları da yer almaktadır.

Ayrıca müzenin bir tarafında terzicilik ve arasta çarşısı bulunurken diğer tarafında da fotoğraf çekimi ve Osmaniye’de unutulmaya yüz tutmuş meslekler yer almaktadır. Osmaniye Kent Müzesi Osmaniye’nin tarih boyunca bütün izlerini yansıtmaktadır. Osmaniye’de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kastabala Şehri

Osmaniye il merkezine 15 km mesafede bulunan Bahçe Köyünde yer almaktadır. Antik kent durumunda olan Kastabala şehri günümüze oldukça iyi bir şekilde gelmiştir. Şehirde önemli olan iki yapı Sütunlu Caddesi ve beş bin seyirci kapasiteli tiyatrodur. Ayrıca bunların haricinde yer alan kilise, hamam ve mezarlar da Osmaniye’nin önemli tarihi yapılarındandır. Burada yer alan yapılar Osmaniye’nin tarihini aydınlatmaktadır.

Almanpınar Yaylası

Osmaniye ilinin Hasanbeyli ilçesine 4 km mesafede yer alan Osmaniye gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Yolu asfalt olduğundan dolayı ulaşımı oldukça kolaydır. Yaz mevsiminde çok kalabalık bir nüfusa sahiptir. Buraya kamp kurmak için gelen birçok kişide bulunmaktadır. Şehrin kalabalığından sıkılanlar için bu yayla bir başka güzeldir.

Yeşilliği, muhteşem doğası, soğuk suyu ve serin havasıyla size muhteşem bir tatil keyfi yaşatacaktır. Almanpınar Yaylası bağ ve bahçelerin arasında yer almaktadır. ayrıca yaylada fırın, bakkal, lokanta ve kır kahvesi de yer almaktadır. Osmaniye’de Almanpınar Yaylasının haricinde Zorkun, Olukbaşı Beyoğlu, Savrun Gözü, Dokurcun ve Çığşar Yaylaları da mutlaka görülmesi gereken yaylalardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.