Ajitasyon Nedir

Bu yazımızda sizlere ajitasyon nedir? Ajitasyonu yapmak nedir? ajitasyonlar nasıl yapılır? Ajitasyonun propaganda ile farkları nelerdir? sorularının cevaplarından bahsedeceğiz.

Ajitasyon Nedir?

AjitasyonKonuşulan veya yazılan ajitasyonun, genellikle bir olaya ve bir çelişkiye odaklanır ve çok sayıda insana güçlü bir şekilde açık bir fikir vermeyi amaçlar. Bu, göz kamaştırıcı bir çelişkiyi açığa çıkarmak ve yapmak için keskin bir bıçak gibidir. ABD hükümetinin, demokrasiyi getirme bayrağı altında İran Şahı’na verdiği destek üzerine odaklanan bir ajitatörün, Şah’ın onları sokakta vurarak halka getirdiği “demokrasi” ye odaklanacak ve  emperyalist demokrasinin içeriğini ortaya çıkaracaktır.

Ajitasyon Yapmak

Şimsi size ajitasyon.rg sitesinden bir alıntı paylaşalım;

Ajitasyonu yapanlara ajitatör dendiğini duymuşsunuzdur. Peki, bu ajitatörler ne yapar? Tanımda da belirttiğimiz gibi esas amaç kışkırtma, duygu sömürüsü yapma, zihin ve duygularda sarsıntı yaratmaktır. Bu amaçlar doğrultusunda ajite ve propaganda süreçleri işletilir.

Bu yöntemler için en önemli gereksinim iyi bir hatip olmaktır. Etkili konuşma ve iletişim bu noktada çok önemlidir. Karşımızdakinin algısını dağıtmadan bir iletişim süreci işletmek ve kendi amacımıza uygun davranış ve psikolojiye sevk etmek oldukça zordur. Hele ki karşımızdaki insanı harekete geçirmek istiyoruz yani kışkırtmak istiyoruz bunun için oldukça etkileyici olmamız gerekir. Ajitasyonun esasında bu noktada temel bir ayrıma uğruyor birincisi gerçekler üzerinden gerçekleştirilen kışkırtmalara ajitasyon denmesinin yanında ikinci olarak yalan ve yanlışlar üzerine gerçekleştirilen kışkırtmalar manipülasyon olarak değerlendirilir.

Sözlü İkna Yöntemleri

Günlük yaşantımızda tartışmaların bir parçası haline gelen bazı kelimeler vardır. Demagoji, ajitasyon, diksiyon, vb. ifadeler, çoğu tartışmanın esas belirleyeni olabilmekte. Ajitasyona benzer bir şekilde demagoji; insanların duygularını kamçılayarak, okşayarak yada onlara gerçek dışı bilgiler vererek ikna etme-inandırma yöntemidir.

Demagojinin dilimizdeki eş anlamlısı laf cambazlığıdır. Demagoglar insanların onlara inanabilmeleri için her türlü bilgi kirliliğini yaratabilir. Bilgileri çarpıtabilir, yanlış bilgiler üretebilir, duygu sömürüsü yaparak sizi mantıklı düşünmekten alıkoyabilir.

Etkili konuşmak için yapılabileceklerden biri de diksiyona dikkat etmektir. İyi, baskın bir diksiyon, karşınızdaki insanları ikna etmek için çok önemlidir. Birçok siyasetçi kendilerini geliştirmek için diksiyon kurslarına gitmektedirler.

Alıntıda da görüldüğü üzere, ajitatörler çok iyi hitabet yeteneğine sahiptirler. Diksiyonları düzgün, retorikleri sağlamdır.

Kaynaklar

https://www.marxists.org/history/erol/ncm-8/rcp-agit-prop.htm

http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQWdpdGF0aW9u

http://ajitasyon.org/ajitasyon-nedir/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.